Łukasz Szumowski odwołany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Dobrze to przyjął

Źródło:
Fakty TVN
Łukasz Szumowski odwołany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Dobrze to przyjął
Łukasz Szumowski odwołany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Dobrze to przyjął
Marek Nowicki/Fakty TVN
Łukasz Szumowski odwołany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Dobrze to przyjąłMarek Nowicki/Fakty TVN

Były minister zdrowia i bohater afery respiratorowej Łukasz Szumowski został odwołany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Poszło ekspresowo dzięki ustawie przyjętej przez PiS. "Będę leczył ludzi, a nie administrował" - stwierdził on sam.

Profesor Łukasz Szumowski został zdymisjonowany z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Były minister zdrowia przez swojego następcę ministra Adama Niedzielskiego został mianowany dyrektorem instytutu dokładnie dwa lata temu, pomimo ciążących na nim zarzutów. Najpoważniejszy z nich mówi o pieniądzach straconych za zakup respiratorów, ale nie jest to zarzut jedyny. Cztery lata temu, na początku pandemii, Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Szumowskiego na zakup respiratorów wpłaciło 160 milionów złotych zaliczki handlarzowi bronią, który jednak z umowy się nie wywiązał. Minister z tego tytułu nie poniósł dotąd żadnych konsekwencji. Odwołanie go z funkcji dyrektora to być może znak, że jednak coś w tej sprawie zaczyna się dziać. - Wciąż jestem kierownikiem kliniki. Formalnie jestem w Instytucie. Tyle, że jestem odwołany z funkcji dyrektora. Może dobrze, skupię się na leczeniu ludzi, a nie na administrowaniu - wyjaśnia Szumowski.

Cieszyński o handlarzu bronią: był zweryfikowany przez CBA
Cieszyński o handlarzu bronią: był zweryfikowany przez CBATVN24

Pytania do ministra

Kardiolog z instytutu na Aninie zapewne będzie musiał się stawić przed kilkoma komisjami śledczymi w Sejmie - także tą od wyborów kopertowych. Będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zgodził się na ich przeprowadzenie wbrew swojej własnej opinii lekarskiej i wbrew ówczesnym opiniom epidemiologów. - Pan minister Szumowski też wyraził się krytycznie o pomyśle przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych. Przez parę tygodni wahał się. Po paru tygodniach wydał opinię przyzwalającą na wybory kopertowe - zdradza Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Odrębnych śledztw i wyjaśnień Łukasza Szumowskiego wymagają też sprawy, którymi zajmowała się Najwyższa Izba Kontroli. Chodzi między innymi o wybór firm produkujących w pandemii maseczki. - Nie było żadnego nadzoru poważnego. Mało transparentny, mało przejrzysty program. Zlecenie otrzymywały przedsiębiorstwa, które de facto nie podlegały właściwej weryfikacji - podkreślał w 2023 roku Marian Banaś, prezes NIK.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łukasz Szumowski traci stanowisko

Były PiS-owski minister zdrowia z funkcji dyrektora instytutu został odwołany ekspresowo, na co pozwala obecnemu ministrowi zdrowia ustawa znowelizowana właśnie przez PiS w 2017 roku. - Teraz trwa proces wyłaniania nowego dyrektora. Chcemy, żeby to był świetny specjalista, i mam nadzieję, że wkrótce przekażemy informację, kto będzie nowym dyrektorem Instytutu Kardiologii - zapowiedział Damian Kuraś, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Profesor Szumowski odmówił rozmowy przed kamerą "Faktów" TVN.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS