Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Magda Łucyan/Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"Magda Łucyan/Fakty TVN

Nierzadko słyszeliśmy od polityków koalicji rządzącej, że projekt jest prawie gotowy i budowa farm wiatrowych, która została praktycznie zablokowana przez PiS, znów będzie możliwa. Dziś też to słyszymy i jest nowy termin - do końca roku.

Nowy dzień i nowe obietnice, czyli dzień jak co dzień, choć tym razem chodzi o ustawę wiatrakową. - Do końca roku może spokojnie trafić do parlamentu i to jest taki deadline, który chcielibyśmy dowieźć. To jest czas najwyższy, by ta ustawa znalazła się w parlamencie - zapewnia Paulina Henning-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Ta obietnica podobno jest już ostateczna, przynajmniej według tych, którzy obiecują. - Jestem spokojny o tę ustawę. Widzę, że mamy nie tylko konsensus społeczny i polityczny wokół odległości 500 metrów, ale że mamy też konsensus wokół transformacji energetycznej - zaznacza Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z PSL.

ZOBACZ TAKŻE: Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Obiecywaną po raz kolejny ustawą jest ta, która ma odblokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli znieść zapisy wprowadzone w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowe przepisy mają zmniejszyć wymaganą odległość od wiatraka do zabudowań, czyli skończyć z tak zwaną zasadą 10H.

- Jesteśmy rozczarowani tempem prac. Cała Polska liczyła, że ustawa wejdzie w życie już na samym początku kadencji nowych władz. Czekaliśmy na to bardzo długo - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej.

Rozczarowanie jest tym większe, bo zapowiedzi były konkretne i częste. Tymczasem minęła jesień, zima, wiosna i lato, a ustawy jak nie było, tak nie ma, a każdy miesiąc zwłoki obniża konkurencyjność Polski.

- Każdy nowy gigawat mocy będzie oznaczał około 20 złotych mniej na rachunku za prąd. Nie tylko dla gospodarstw domowych, ale też dla przemysłu. Chcemy mieć tańsze produkty i konkurować na rynkach światowych - podkreśla Janusz Gajowiecki.

Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalne
Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalneTVN24

Rozwój morskich farm wiatrowych

Obecnie potencjał wiatru na lądzie szacowany jest na około 40 gigawatów, ale wiatraki to także pieniądze dla gmin. Około półtora miliona złotych rocznie gmina Wolbórz dostaje za dzierżawę terenów pod wiatraki.

- Chcielibyśmy, żeby to były większe pieniądze, natomiast są to już dość pokaźne (sumy - red.). Można coś zbudować, coś zrobić - mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

Na rządowe regulacje czeka też morska energetyka wiatrowa, choć tam legislacyjnie dzieje się więcej niż w przypadku tej lądowej. W porcie w Gdyni stoi właśnie gigantyczny dźwig do instalowania fundamentów morskich farm wiatrowych.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

- Dziś rozwijamy 6 gigawatów morskich farm wiatrowych. Pierwsza farma będzie budowana w przyszłym roku, natomiast liczymy, że w przyszłym roku będzie skutecznie przeprowadzona aukcja - informuje Janusz Gajowiecki.

Dźwig ma odpowiadać za budowę 76 turbin i dwóch morskich stacji elektroenergetycznych w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS