Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Magda Łucyan/Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"Magda Łucyan/Fakty TVN

Nierzadko słyszeliśmy od polityków koalicji rządzącej, że projekt jest prawie gotowy i budowa farm wiatrowych, która została praktycznie zablokowana przez PiS, znów będzie możliwa. Dziś też to słyszymy i jest nowy termin - do końca roku.

Nowy dzień i nowe obietnice, czyli dzień jak co dzień, choć tym razem chodzi o ustawę wiatrakową. - Do końca roku może spokojnie trafić do parlamentu i to jest taki deadline, który chcielibyśmy dowieźć. To jest czas najwyższy, by ta ustawa znalazła się w parlamencie - zapewnia Paulina Henning-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Ta obietnica podobno jest już ostateczna, przynajmniej według tych, którzy obiecują. - Jestem spokojny o tę ustawę. Widzę, że mamy nie tylko konsensus społeczny i polityczny wokół odległości 500 metrów, ale że mamy też konsensus wokół transformacji energetycznej - zaznacza Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z PSL.

ZOBACZ TAKŻE: Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Obiecywaną po raz kolejny ustawą jest ta, która ma odblokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli znieść zapisy wprowadzone w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowe przepisy mają zmniejszyć wymaganą odległość od wiatraka do zabudowań, czyli skończyć z tak zwaną zasadą 10H.

- Jesteśmy rozczarowani tempem prac. Cała Polska liczyła, że ustawa wejdzie w życie już na samym początku kadencji nowych władz. Czekaliśmy na to bardzo długo - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej.

Rozczarowanie jest tym większe, bo zapowiedzi były konkretne i częste. Tymczasem minęła jesień, zima, wiosna i lato, a ustawy jak nie było, tak nie ma, a każdy miesiąc zwłoki obniża konkurencyjność Polski.

- Każdy nowy gigawat mocy będzie oznaczał około 20 złotych mniej na rachunku za prąd. Nie tylko dla gospodarstw domowych, ale też dla przemysłu. Chcemy mieć tańsze produkty i konkurować na rynkach światowych - podkreśla Janusz Gajowiecki.

Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalne
Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalneTVN24

Rozwój morskich farm wiatrowych

Obecnie potencjał wiatru na lądzie szacowany jest na około 40 gigawatów, ale wiatraki to także pieniądze dla gmin. Około półtora miliona złotych rocznie gmina Wolbórz dostaje za dzierżawę terenów pod wiatraki.

- Chcielibyśmy, żeby to były większe pieniądze, natomiast są to już dość pokaźne (sumy - red.). Można coś zbudować, coś zrobić - mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

Na rządowe regulacje czeka też morska energetyka wiatrowa, choć tam legislacyjnie dzieje się więcej niż w przypadku tej lądowej. W porcie w Gdyni stoi właśnie gigantyczny dźwig do instalowania fundamentów morskich farm wiatrowych.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

- Dziś rozwijamy 6 gigawatów morskich farm wiatrowych. Pierwsza farma będzie budowana w przyszłym roku, natomiast liczymy, że w przyszłym roku będzie skutecznie przeprowadzona aukcja - informuje Janusz Gajowiecki.

Dźwig ma odpowiadać za budowę 76 turbin i dwóch morskich stacji elektroenergetycznych w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS