Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"

Źródło:
Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Magda Łucyan/Fakty TVN
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"Magda Łucyan/Fakty TVN

Nierzadko słyszeliśmy od polityków koalicji rządzącej, że projekt jest prawie gotowy i budowa farm wiatrowych, która została praktycznie zablokowana przez PiS, znów będzie możliwa. Dziś też to słyszymy i jest nowy termin - do końca roku.

Nowy dzień i nowe obietnice, czyli dzień jak co dzień, choć tym razem chodzi o ustawę wiatrakową. - Do końca roku może spokojnie trafić do parlamentu i to jest taki deadline, który chcielibyśmy dowieźć. To jest czas najwyższy, by ta ustawa znalazła się w parlamencie - zapewnia Paulina Henning-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Ta obietnica podobno jest już ostateczna, przynajmniej według tych, którzy obiecują. - Jestem spokojny o tę ustawę. Widzę, że mamy nie tylko konsensus społeczny i polityczny wokół odległości 500 metrów, ale że mamy też konsensus wokół transformacji energetycznej - zaznacza Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z PSL.

ZOBACZ TAKŻE: Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Obiecywaną po raz kolejny ustawą jest ta, która ma odblokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli znieść zapisy wprowadzone w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowe przepisy mają zmniejszyć wymaganą odległość od wiatraka do zabudowań, czyli skończyć z tak zwaną zasadą 10H.

- Jesteśmy rozczarowani tempem prac. Cała Polska liczyła, że ustawa wejdzie w życie już na samym początku kadencji nowych władz. Czekaliśmy na to bardzo długo - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej.

Rozczarowanie jest tym większe, bo zapowiedzi były konkretne i częste. Tymczasem minęła jesień, zima, wiosna i lato, a ustawy jak nie było, tak nie ma, a każdy miesiąc zwłoki obniża konkurencyjność Polski.

- Każdy nowy gigawat mocy będzie oznaczał około 20 złotych mniej na rachunku za prąd. Nie tylko dla gospodarstw domowych, ale też dla przemysłu. Chcemy mieć tańsze produkty i konkurować na rynkach światowych - podkreśla Janusz Gajowiecki.

Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalne
Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalneTVN24

Rozwój morskich farm wiatrowych

Obecnie potencjał wiatru na lądzie szacowany jest na około 40 gigawatów, ale wiatraki to także pieniądze dla gmin. Około półtora miliona złotych rocznie gmina Wolbórz dostaje za dzierżawę terenów pod wiatraki.

- Chcielibyśmy, żeby to były większe pieniądze, natomiast są to już dość pokaźne (sumy - red.). Można coś zbudować, coś zrobić - mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

Na rządowe regulacje czeka też morska energetyka wiatrowa, choć tam legislacyjnie dzieje się więcej niż w przypadku tej lądowej. W porcie w Gdyni stoi właśnie gigantyczny dźwig do instalowania fundamentów morskich farm wiatrowych.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

- Dziś rozwijamy 6 gigawatów morskich farm wiatrowych. Pierwsza farma będzie budowana w przyszłym roku, natomiast liczymy, że w przyszłym roku będzie skutecznie przeprowadzona aukcja - informuje Janusz Gajowiecki.

Dźwig ma odpowiadać za budowę 76 turbin i dwóch morskich stacji elektroenergetycznych w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kanclerz Niemiec krytykowany jest nie tylko w Polsce, ale i w swoim kraju za wznowienie rozmów z Władimirem Putinem. Olaf Scholz zapewnia teraz, że zadzwonił po to, by powiedzieć Putinowi jeszcze raz, że nie może liczyć na jego wsparcie. "Nikt nie powstrzyma Putina telefonami" - komentuje Donald Tusk. Z kolei prezydent Andrzej Duda sugeruje, że telefon Scholza do Putina może być grą na rzecz interesów niemieckich.

Olaf Scholz krytykowany za telefon do Putina. Teraz tłumaczy, dlaczego do niego zadzwonił

Olaf Scholz krytykowany za telefon do Putina. Teraz tłumaczy, dlaczego do niego zadzwonił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szykowana polityka imigracyjna Donalda Trumpa wzbudza wiele kontrowersji wśród obrońców praw człowieka. Jednak hasło wielkiej deportacji nie zniechęciło jego wyborców, a wręcz przeciwnie. Wielu Amerykanów wierzy, że wyrzucenie z kraju nielegalnych migrantów poprawi bezpieczeństwo i sytuację na rynku pracy. Ekonomiści jednak wyliczają, że to tak nie działa i prognozują wzrost inflacji.

Polityka imigracyjna Trumpa może odbić się na Amerykanach. "Dojdzie do szybkiego wzrostu inflacji"

Polityka imigracyjna Trumpa może odbić się na Amerykanach. "Dojdzie do szybkiego wzrostu inflacji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS