Afera mailowa. Premier mógł wpływać na obsadę prezesa jednej z izb Sądu Najwyższego

16.09.2021 | Afera mailowa. Premier mógł wpływać na obsadę prezesa jednej z izb Sądu Najwyższego
16.09.2021 | Afera mailowa. Premier mógł wpływać na obsadę prezesa jednej z izb Sądu Najwyższego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
16.09.2021 | Afera mailowa. Premier mógł wpływać na obsadę prezesa jednej z izb Sądu NajwyższegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Premier Morawiecki i "prezes Julia" mogli mieć bezpośredni wpływ na wybór szefa izby Sądu Najwyższego. W internecie jest zapis nowej korespondencji , która ma pochodzić ze skrzynki ministra Dworczyka. Są też nowe pytania.

Posłowie opozycji dali kancelarii prezydenta 24 godziny na wyjaśnienie, czy urzędnicy władzy wykonawczej wraz z Julią Przyłębską ustalali, kto ma zostać pełniącym obowiązki prezesa nowo powołanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. - O obsadzie sędziów Sądu Najwyższego, gdyby się potwierdziły te informacje medialne, decydowaliby politycy Prawa i Sprawiedliwości. Mówimy o izbie, która stwierdza ważność wyborów - mówi Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie poszli tropem maila, który ma pochodzić z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Z maili wynika, że premier i jego urzędnicy, Kancelaria Prezydenta i osoba nazwana "prezes Julia" ustalały między sobą nominację sędziego, który miał tymczasowo pokierować jedną z nowych izb Sądu Najwyższego. W konstytucji jest wyraźnie napisane, że ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej, a sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

- Zasada podziału władzy gwarantuje obywatelom, że władza wykonawcza z władzą sądowniczą nie umawiają się, jak obezwładnić obywateli - mówi Cezary Grabarczyk, były minister sprawiedliwości z PO.

W mailu można przeczytać, co Michał Dworczyk pisze do premiera. "Po rozmowie z PAD (prezydentem Andrzejem Dudą - przyp. red.) zadzwonił i przedstawił propozycję. Prosił o przygotowanie (o ile to możliwe pilnie) listy osób, które krytycznie oceniasz i nie widzisz możliwości kontrasygnowania na stanowisko szefa nowej izby SN. Z pozostałych tzw. tych, którzy są do zaakceptowania przez Ciebie, PAD wybierze szefa. To rozwiązanie da wam obu możliwość wpływu na obsadę tego stanowiska" - brzmi jego fragment.

- Maski opadają i pokazują, o co tak naprawdę chodziło. Że nie o żadną reformę sądownictwa, tylko o dalsze dążenie do stworzenia w Polsce systemu niedemokratycznego. Systemu autorytarnego, poprzez podporządkowanie sądownictwa politykom - twierdzi profesor Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Dzisiaj trzeba krzyczeć"

Z kolejnego maila wynika, że premier zamierza konsultować nominacje z prezes Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z Iustitii są przekonani, że te konkretne maile pokazują stałą praktykę władzy.

Opozycja nie zamierza przechodzić obojętnie nad próbami ingerowania władzy wykonawczej w sądowniczą. - Konstytucyjne instytucje za rządów PiS-u uległy całkowitej degrengoladzie - przekonuje Piotr Zgorzelski z PSL. - Dzisiaj trzeba krzyczeć, bo jeżeli się nie krzyczy, to ta władza będzie robiła kolejne kroki, ale w przyszłości to jest Trybunał Stanu - dodaje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Politycy obozu władzy wszystkie maile, mające pochodzić z prywatnego konta Dworczyka, łączą je ze stroną rosyjską.

Prokurator Generalny oznajmił, że śledztwo w tej sprawie się toczy, jest skomplikowane i wymaga czasu. - Musimy zaczekać na opinie biegłych, ja nie chcę ich przynaglać tak samo, bo mam szacunek do ludzi, którzy mają ogromną wiedzę - mówi Zbigniew Ziobro.

Michał Dworczyk w tej sprawie milczy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS