Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN
Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"
Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"Jacek Tacik/Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

- Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę czy na to, że prokuratura o tych sprawach zapomni. Wręcz przeciwnie, te sprawy należy rzetelnie i dokładnie prowadzić i badać - zapowiada minister sprawiedliwości i prokurator generalny z Koalicji Obywatelskiej Adam Bodnar.

Prokuratura zajmuje się Funduszem Sprawiedliwości, aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz aferami willa plus i respiratorową, podkomisją Macierewicza, sprawą Collegium Humanum, bada też nadużycia w Orlenie. - Tych spraw, które analizujemy, jest bardzo dużo - mówi Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tych spraw są dziesiątki. Do tej pory zamiatane pod dywan przez prokuraturę pod rządami Zbigniewa Ziobry, teraz - jak tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie - wyciągane na światło dzienne. - Będzie jeszcze kilka ciekawych odkryć, będzie jeszcze kilka ciekawych spraw, które będziemy musieli poprowadzić dalej. Nie mówię, że na nowo - zapowiada Piotr Skiba.

- Pan Bodnar, który planuje robić igrzyska i jest mistrzem w robieniu fikołków, na olimpiadę się spóźnił, bo kwalifikacje olimpijskie za nami - komentuje Andrzej Śliwka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu SprawiedliwościTVN24

Czym zajmie się prokuratura?

Presja na prokuratora generalnego - szczególnie teraz, po sprawie z immunitetem Marcina Romanowskiego - jest gigantyczna. Także, a może przede wszystkim, ze strony koalicjantów. - To wszystko, co jest robione, jest robione za wolno, za późno i za mało - ocenia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki.

ZOBACZ TEŻ: "Niech nikt nie liczy na grubą kreskę". Bodnar o rozliczaniu PiS

Prokuratura postanowiła zająć się też zarzutami o wyłudzenie 40 tysięcy euro na organizację partyjnej konwencji Solidarnej Polski. To sprawa, która bada także Europejski Urząd do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych.

- To, że Ziobro działał na zlecenie polityczne Jarosława Kaczyńskiego i to, co było niewygodne, chował do dolnej szuflady, a później umarzał, to my wiemy - komentuje poseł Lewicy Tomasz Trela. - W ogóle się nie obawiam, tej prokuratury się nie można obawiać, to jest groteska. Ona jest nielegalna, jeżeli chodzi o to, kto nią kieruje. I jest bardzo mocno, politycznie ukierunkowana do tego, żeby gnębić w Polsce opozycję - mówi poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak.

Prokuratura postanowiła także odkurzyć sprawę funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który wjechał autem w tłum demonstrantów i policjanta, który złamał rękę protestującej kobiecie. - Robimy coś, co powinno być bardzo dokładnie zweryfikowane, sprawdzone jakiś czas temu - mówi Piotr Skiba.

- Gdybyśmy nie byli legalistami, gdybyśmy działali na tak zwany rympał, to moglibyśmy pewne rzeczy przyspieszać, ale nie na tym polega demokratyczne państwo prawne - zwraca uwagę poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Stąd - w kontekście działań prokuratury - pojawia się wciąż jedno słowo: cierpliwość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS