Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne krokiEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Poseł Marcin Romanowski decyzją sądu pozostaje na wolności. Zapowiedział zawiadomienia do prokuratury przeciwko osobom, które decydowały w jego sprawie. - W związku z bezprawnym pozbawieniem wolności, w związku z nadużyciem uprawnień - uzasadnił.

Wszystko po tym, jak Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie podzielił stanowiska prokuratury i nie zgodził się na aresztowanie posła. Przesądziła sprawa immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a jest nim Romanowski. O tym, że immunitet mu przysługuje, napisał w piśmie do marszałka Sejmu przewodniczący Zgromadzenia.

- To jest sytuacja absolutnie bezprecedensowa i nietypowa, i chyba nie mieliśmy w polskiej historii takiej właśnie sytuacji - skomentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. - Kwestia samego istnienia immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy była nam znana od samego początku - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Jednak prokuratura nie wystąpiła o jego uchylenie. - Immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy obejmuje również konieczność wyrażenia przez Zgromadzenie zgody na postawienie zarzutów - stwierdził Marcin Romanowski.

Prokuratura może złożyć zażalenie

- Zostały zasięgnięte dwie opinie prawne, które wskazywały, że takim immunitetem pan poseł Romanowski nie jest objęty - przekazał Dariusz Korneluk.

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca śledczym, że korzystali z opinii zamówionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Zlecone na polityczne zamówienie, a nie przez niezależnego prokuratura - ocenił Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Są to osoby z tytułami naukowymi, które w sposób dość kategoryczny się wypowiedziały. Ja się z tymi opiniami zgadzam - powiedział Dariusz Korneluk.

Jednak sąd nie podzielił tej argumentacji. Teraz prokuratura czeka na pisemne uzasadnienie tego postanowienia. - W zależności od argumentów zaprezentowanych w tym postanowieniu podejmiemy decyzję co do dalszych kroków - zapowiada Dariusz Korneluk.

Niewykluczone, że śledczy złożą zażalenie. - Piłka w grze, zażalenie, które będzie na pewno składane w tej sprawie, będzie bardzo interesującym wywodem prawnym, który być może przekona sąd II instancji - oceniła doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

"Należy przekazać panu przewodniczącemu wszystkie dostępne informacje"

Prokurator Krajowy zapowiedział też przesłanie informacji do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Znam pismo pana przewodniczącego. Ono w żadnej mierze nie odnosi się, że pan przewodniczący posiada wiedzę, że ten immunitet krajowy został uchylony - przekazał Dariusz Korneluk.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy? Marcin Romanowski dołączył do niego w tym roku

Lewandowski: Romanowski ma drugi immunitet, który nie został mu skutecznie uchylony
Lewandowski: Romanowski ma drugi immunitet, który nie został mu skutecznie uchylonyTVN24

- Należy panu przewodniczącemu przekazać wszystkie dostępne informacje i zapytać go też o zakres tego konkretnego immunitetu - skomentowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Jak mówi mecenas Gregorczyk-Abram, w piśmie przewodniczącego Zgromadzenia do marszałka Sejmu nie został wskazany zakres immunitetu.

- Wynika tylko to, że organ międzynarodowy, jakim jest Rada Europy, chciałby być włączony do procedury związanej z uchylaniem immunitetu, chciałby wiedzieć, chciałby móc wypowiedzieć się na ten temat. To nie oznacza, że ten immunitet będzie pana Romanowskiego chronił - powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram.

Nieprawidłowości przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości

Przepisy Porozumienia Ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy stanowią, że immunitet obowiązuje podczas sesji zgromadzenia, a także podczas podróży na miejsce posiedzenia. Jednak na terytorium własnego państwa członkowie zgromadzenia korzystają z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu krajowego. Regulamin z kolei stanowi, że jeśli członkowie zgromadzenia nie wykonują swoich zadań lub nie podróżują służbowo, obowiązuje porządek prawny panujący w ich kraju.

- Jeżeli w wyniku tych ustaleń, tej korespondencji, dojdziemy do wniosku, że jednak immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy znajduje zastosowanie w tej sprawie, to prokurator wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - zapowiedział minister Adam Bodnar.

To wszystko ma znaczenie w kontekście odpowiedzialności Marcina Romanowskiego za czyny, o które jest podejrzewany.

- Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, prokuratura z determinacją będzie pracowała, by stanął przed obliczem niezależnego sądu - zapewnił minister Adam Bodnar.

A chodzi o nieprawidłowości przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. To ponad 112 milionów złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS