Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne krokiEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Poseł Marcin Romanowski decyzją sądu pozostaje na wolności. Zapowiedział zawiadomienia do prokuratury przeciwko osobom, które decydowały w jego sprawie. - W związku z bezprawnym pozbawieniem wolności, w związku z nadużyciem uprawnień - uzasadnił.

Wszystko po tym, jak Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie podzielił stanowiska prokuratury i nie zgodził się na aresztowanie posła. Przesądziła sprawa immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a jest nim Romanowski. O tym, że immunitet mu przysługuje, napisał w piśmie do marszałka Sejmu przewodniczący Zgromadzenia.

- To jest sytuacja absolutnie bezprecedensowa i nietypowa, i chyba nie mieliśmy w polskiej historii takiej właśnie sytuacji - skomentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. - Kwestia samego istnienia immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy była nam znana od samego początku - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Jednak prokuratura nie wystąpiła o jego uchylenie. - Immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy obejmuje również konieczność wyrażenia przez Zgromadzenie zgody na postawienie zarzutów - stwierdził Marcin Romanowski.

Prokuratura może złożyć zażalenie

- Zostały zasięgnięte dwie opinie prawne, które wskazywały, że takim immunitetem pan poseł Romanowski nie jest objęty - przekazał Dariusz Korneluk.

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca śledczym, że korzystali z opinii zamówionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Zlecone na polityczne zamówienie, a nie przez niezależnego prokuratura - ocenił Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Są to osoby z tytułami naukowymi, które w sposób dość kategoryczny się wypowiedziały. Ja się z tymi opiniami zgadzam - powiedział Dariusz Korneluk.

Jednak sąd nie podzielił tej argumentacji. Teraz prokuratura czeka na pisemne uzasadnienie tego postanowienia. - W zależności od argumentów zaprezentowanych w tym postanowieniu podejmiemy decyzję co do dalszych kroków - zapowiada Dariusz Korneluk.

Niewykluczone, że śledczy złożą zażalenie. - Piłka w grze, zażalenie, które będzie na pewno składane w tej sprawie, będzie bardzo interesującym wywodem prawnym, który być może przekona sąd II instancji - oceniła doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

"Należy przekazać panu przewodniczącemu wszystkie dostępne informacje"

Prokurator Krajowy zapowiedział też przesłanie informacji do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Znam pismo pana przewodniczącego. Ono w żadnej mierze nie odnosi się, że pan przewodniczący posiada wiedzę, że ten immunitet krajowy został uchylony - przekazał Dariusz Korneluk.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy? Marcin Romanowski dołączył do niego w tym roku

Lewandowski: Romanowski ma drugi immunitet, który nie został mu skutecznie uchylony
Lewandowski: Romanowski ma drugi immunitet, który nie został mu skutecznie uchylonyTVN24

- Należy panu przewodniczącemu przekazać wszystkie dostępne informacje i zapytać go też o zakres tego konkretnego immunitetu - skomentowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Jak mówi mecenas Gregorczyk-Abram, w piśmie przewodniczącego Zgromadzenia do marszałka Sejmu nie został wskazany zakres immunitetu.

- Wynika tylko to, że organ międzynarodowy, jakim jest Rada Europy, chciałby być włączony do procedury związanej z uchylaniem immunitetu, chciałby wiedzieć, chciałby móc wypowiedzieć się na ten temat. To nie oznacza, że ten immunitet będzie pana Romanowskiego chronił - powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram.

Nieprawidłowości przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości

Przepisy Porozumienia Ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy stanowią, że immunitet obowiązuje podczas sesji zgromadzenia, a także podczas podróży na miejsce posiedzenia. Jednak na terytorium własnego państwa członkowie zgromadzenia korzystają z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu krajowego. Regulamin z kolei stanowi, że jeśli członkowie zgromadzenia nie wykonują swoich zadań lub nie podróżują służbowo, obowiązuje porządek prawny panujący w ich kraju.

- Jeżeli w wyniku tych ustaleń, tej korespondencji, dojdziemy do wniosku, że jednak immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy znajduje zastosowanie w tej sprawie, to prokurator wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - zapowiedział minister Adam Bodnar.

To wszystko ma znaczenie w kontekście odpowiedzialności Marcina Romanowskiego za czyny, o które jest podejrzewany.

- Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, prokuratura z determinacją będzie pracowała, by stanął przed obliczem niezależnego sądu - zapewnił minister Adam Bodnar.

A chodzi o nieprawidłowości przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. To ponad 112 milionów złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS