Zjawiły się w Sejmie, by walczyć o zmianę prawa. "Politycy i lekarze odwracają wzrok i my żądamy zmian"

Źródło:
Fakty TVN
Zjawiły się w Sejmie, by walczyć o zmianę prawa. "Politycy i lekarze odwracają wzrok i my żądamy zmian"
Zjawiły się w Sejmie, by walczyć o zmianę prawa. "Politycy i lekarze odwracają wzrok i my żądamy zmian"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Zjawiły się w Sejmie, by walczyć o zmianę prawa. "Politycy i lekarze odwracają wzrok i my żądamy zmian"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

W sprawie aborcji polskie prawo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Argument, jaki tysiące protestujących kobiet tak często powtarzało na protestach, padał także podczas czwartkowej debaty w Sejmie: dlaczego o naszym życiu mają decydować panowie w garniturach, którzy martwią się tym, co powiedzą panowie w sutannach? Bo nasze dramaty nie będą przecież ich udziałem.

W czwartek na sejmowych korytarzach zjawiły się aktywistki, które stały murem w obronie praw kobiet. Z rachunkiem za aborcje na prawie 50 milionów złotych. - Tyle wydałyśmy na to, żeby osoby mogły bezpiecznie przerywać ciąże w domach i zagranicznych klinikach - informuje Justyna Wydrzyńska z organizacji "Kobiety w Sieci".

Organizacje proaborcyjne podliczyły, że Polki rocznie przerywają około 130 tysięcy ciąż. Najczęściej w Holandii, Francji, Belgii czy Anglii. - To nie my odwracamy wzrok. To politycy i lekarze odwracają wzrok i my żądamy zmian - mówi Kinga Jelińska z organizacji "Women Help Women".

Dla tych kobiet, które po prostu nie chcą być matkami i dla tych, które nie chcą być "żywymi trumnami". - Polska je po prostu za te granice wypycha i mówi: nie zasługujesz na to, żeby przejść przez to doświadczenie w godności - komentuje Natalia Broniarczyk z grupy "Aborcyjny Dream Team".

Z tej godności obdarło Polki 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, którzy we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej chcieli ustalenia, czy obowiązujące wtedy prawo aborcyjne jest zgodne z Konstytucją. Wtedy padła odpowiedź: jest niezgodne.

Wyrok, który spełnił wolę prezesa PiS. "By to dziecko mogło być ochrzczone"

Tym samym po 27 latach zakończył się tak zwany kompromis aborcyjny. Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu płodu przestały być wskazaniem do aborcji.

- Wyrok w oczywisty sposób jeszcze bardziej utrudnił i tak skrajnie restrykcyjny dostęp do aborcji w Polsce - mówi Antonina Lewandowska z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa". Jednocześnie spełnił wolę prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedzi
Burzliwa debata w sprawie aborcji. Fragmenty wypowiedziTVN24

ZOBACZ TEŻ: Karina Bosak zabrała głos w sprawie aborcji. Owacje na stojąco od posłów Konfederacji

"Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię" - zapowiadał w wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński.

Kolejne śmierci kobiet, w które nie wierzy Kaczyński

Tysiące kobiet po wyroku trybunału wyszło w proteście na ulice. Rząd Zjednoczonej Prawicy wysłał przeciwko nim tajniaków uzbrojonych w teleskopowe pałki, a wyrok szybko okazał się zabójczy w skutkach. Syn Izabeli z Pszczyny miał mieć na imię Leon. Wody odeszły za wcześnie, płód był za mały, by przeżyć, ale lekarze czekali.

Były kolejne protesty i kolejne śmierci. Dorota z Bochni zmarła w szpitalu w Nowym Targu. Po odejściu wód lekiem miało być leżenie z nogami w górze.

Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektami
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? W czwartek Sejm ma zająć się projektamiMarta Warchol/Fakty po Południu

Agnieszka z Częstochowy nosiła w sobie bliźnięta, gdy jeden płód obumarł, lekarze czekali, aż umrze drugi. 37-latka osierociła troje dzieci. A prezes Prawa i Sprawiedliwości w te historie nie wierzył.

- Jeszcze raz powtarzam, takiej sprawy nie ma. Ona jest wymyślona przez propagandę. To jest część tej urojonej rzeczywistości - twierdził Kaczyński w czerwcu 2023 roku.

Podpisy pod petycją do Parlamentu Europejskiego

W rzeczywistości Polki po prostu przestały rodzić. - Naprawdę duża część z moich pacjentek zaczęła deklarować, że "nie doktorze, póki co nie. Może jak wyjadę za granicę, ale w chwili boję się o siebie, o swoje dziecko, które wcześniej urodziłam" - komentuje dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku.

Życie tych, które są zmuszane do rodzenia, zamienia się w koszmar. - To powoduje niejednokrotnie liczne powikłania, w tym stany depresyjne, myśli samobójcze, także to powinno być natychmiast zmienione - mówi profesor Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o obecnym prawie.

ZOBACZ TEŻ: Polskie prawo aborcyjne wśród najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak wyglądamy na tle świata?

Obrończynie praw kobiet czekają na wyniki debaty w Sejmie z planem awaryjnym. Chcą zebrać milion podpisów pod petycją do Parlamentu Europejskiego o wprowadzenie bezpłatnej aborcji w całej Unii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS