Ostatnie chwile strajku na nieznanym dotąd filmie. "Jak był stan wojenny, to go schowałem głęboko na strychu"

31.08.2020 | Ostatnie chwile strajku na nieznanym dotąd filmie. "Jak był stan wojenny, to go schowałem głęboko na strychu"
31.08.2020 | Ostatnie chwile strajku na nieznanym dotąd filmie. "Jak był stan wojenny, to go schowałem głęboko na strychu"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
31.08.2020 | Ostatnie chwile strajku na nieznanym dotąd filmie. "Jak był stan wojenny, to go schowałem głęboko na strychu"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Ostatni dzień sierpnia 1980 roku zamknięty w tekturowym pudełku. W środku rolka filmowej taśmy, a na niej 7 minut historii. Film pana Romana Głobińskiego przez 40 lat nie ujrzał światła dziennego - aż do teraz.

40 lat temu pan Roman Głobiński nakręcił amatorską kamerą ostatnie chwile strajku w Stoczni Gdańskiej. Jego film dopiero w tym miesiącu trafił do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

- Wziąłem kamerę i aparat fotograficzny. Z kolega przyjechaliśmy stopem, bo autobusy nie chodziły, do Gdańska i znaleźliśmy się w tym miejscu - opowiada redakcji "Faktów" TVN pan Roman Głobiński.

Głobiński, kiedy kręcił ostatnie chwile strajku, miał 27 lat. Był świeżo upieczonym inżynierem budownictwa i już wtedy nie rozstawał się z radziecką kamerą marki Kwarc.

Na jego niemym filmie widać tysiące ludzi pod stocznią, którzy bezgłośnie poruszają ustami. Modlą się, bo za bramą odprawiano ostatnią mszę święta. Na jednym z ujęć jest nawet kapelan strajku - ksiądz Henryk Jankowski.

- Miałem nadzieje, że nie biorą mnie za tajniaka - wspomina pan Roman.

"Niemal się położyłem na stół"

W momencie, kiedy pan Roman filmował bramę Stoczni Gdańskiej, to po jej drugiej stronie Stanisław Składanowski wykonał jedno z najważniejszych zdjęć w swoim życiu.

W sali BHP, gdzie strajkujący zawierali z komunistycznymi władzami Porozumienia Sierpniowe - Składanowski był tym, który mimo zakazu zajrzał podpisującym prosto w papiery.

- Ja jako ten niepokorny zrobiłem nagle skok na scenę i zrobiłem z takiego ujęcia właśnie ten moment podpisywania, szerokim kątem, niemal się położyłem na stół - mówi Stanisław Składanowski, fotograf, stoczniowiec.

Zdjęcie Składanowskiego obiegło cały świat. - Marzenia się spełniają, tylko trzeba marzeniom wyjść naprzeciw, zrobić ten pierwszy krok - twierdzi fotograf.

"Symbolem było otwarcie bramy"

Kiedy przed Stocznią Gdańską zmienił się nastrój, pan Roman Głobinski zmienił w kamerze taśmę na kolorową. Na nagranym filmie możemy zobaczyć słynną scenę z legendarnym długopisem, ale perspektywy zwykłego człowieka.

Na ujęciach pana Romana widzimy też, jak tysiące strajkujących wychodzi ze Stoczni Gdańskiej. To bardzo rzadko pokazywany moment.

- Chyba nawet spóźniłem się z włączeniem kamery. Dla mnie symbolem było otwarcie bramy - mówi Roman Głobiński.

Film Głobińskiego przez czterdzieści lat nie ujrzał światła dziennego.

- Jak był stan wojenny, to go schowałem głęboko na strychu, a żeby go myszy nie zjadły, to trzeba było go wyciągnąć i przekazać - żartuje autor filmu.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Roman Głobiński | Instytut Pamięci Narodowej

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS