Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia

29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczeniaKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Szymon Hołownia od soboty nadaje tempo, Rafał Trzaskowski ma wystartować za tydzień. Po kampanii prezydenckiej energia ma zostać nie tyko w partiach, ale ma być przede wszystkich w ludziach. Czy dwa nowe ruchy zmienią sytuację polityczną w Polsce?

Ruchy obywatelskie to nie nowość w polskiej polityce, ale teraz - po kampanii prezydenckiej - nabierają nowego znaczenia.

- Widzimy od pewnego czasu w Polsce rzeczywisty wzrost obywatelskiej aktywności. On się wyrażał głównie w protestach, które przez ostatnich parę lat były dosyć masowe w Polsce. Natomiast on się wciąż jeszcze nie przełożył na politykę - uważa profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Rafał Trzaskowski, który w wyborach uzyskał ponad 10-milionowe poparcie, dopiero zapowiedział budowę ruchu "Nowa Solidarność". Szymon Hołownia zdecydowanie chce go wyprzedzić. W sobotę rozpoczął się zamknięty, dwudniowy zjazd regionalnych liderów z całej Polski. Sam Hołownia już po wyborach objechał kilkadziesiąt miejscowości, a jego współpracownicy wszystkie 16 województw.

Jego działacze - bo już nie wolontariusze z kampanii - działają. Hołownia mówi, że buduje swoje poparcie odpowiadając na lokalne potrzeby. W sobotę zobowiązał się do modernizacji placu zabaw w Kijanach podkreślając, że to "działalność obywatelska, o której była też "Solidarność"

- Solidarność była o umiejętności organizowania się obywateli, żeby upomnieć się o swoje sprawy - tłumaczy lider ruchu Polska 2050.

Szymon Hołownia rysuje mapę drogową swojego planu, aż do powołania partii politycznej.

- Weźmiemy udział i w wyborach samorządowych, i parlamentarnych, i do Parlamentu Europejskiego - zapowiada Szymon Hołownia.

Partyjne obciążenie

Czym będzie ruch Trzaskowskiego? Na razie nie wiadomo. Wiadomo, że mimo ciszy w sferze publicznej, trwały prace nad koncepcją działania. Kluczową rolę mają mieć samorządowcy.

- Bardzo potrzebujemy solidarności czy solidarnej postawy dzisiaj, bo kiedy opresyjne państwo wykorzystuje pełnię władzy, nie staje po stronie słabszego, to bardzo potrzebujemy tej solidarności - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rywalizacja Hołownia-Trzaskowski w przyciąganiu świadomych obywateli jest oczywista. Trzaskowski chce budować "Nową Solidarność. Hołownia próbuje go wyprzedzić i pokazuje, że dziedzictwo Solidarności jest wspólne.

- Hołownia nie ma swojej Platformy w swojej okolicy. Rafał Trzaskowski ma Platformę i ma o wiele bardziej ciasną sytuację. Nie tylko dlatego jest Rafałowi Trzaskowskiemu ciasno, bo ma Hołownię, ale także dlatego, bo ma Platformę - uważa profesor Andrzej Rychard.

Platforma w kłopotach po poparciu podwyżek dla polityków może być dla Trzaskowskiego obciążeniem, ale on sam zapowiada, że się nie zamierza od niej odcinać.

Na szczegóły ułożenia relacji nowego ruchu z partią Trzaskowskiego trzeba będzie poczekać do piątego września.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN