Czy komisja ds. rosyjskich wpływów ma na celu wyeliminowanie Donalda Tuska z życia publicznego? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Polacy o komisji ds. rosyjskich wpływów
Polacy o komisji ds. rosyjskich wpływów
Fakty TVN
Fakty TVNPolacy o komisji ds. rosyjskich wpływów

58 procent Polaków uważa, że komisja do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie Donalda Tuska z życia publicznego - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest w sumie 27 procent ankietowanych.

W sondażu telefonicznym przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 5-6 czerwca ankietowani zostali zapytani o to, czy ich zdaniem komisja do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie Donalda Tuska z życia publicznego.

Na odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 35 procent ankietowanych, a na "raczej tak" - 23 procent. W sumie 58 procent badanych uznało, że komisja do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie Donalda Tuska z życia publicznego.

Przeciwnego zdania było w sumie 27 procent badanych. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 7 procent, a "raczej nie" - 20 procent.

Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 15 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia.

"Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego
"To jest ich strategia: zniszczyć Donalda Tuska"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Czym jest komisja do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce?

26 maja większość rządząca przegłosowała w Sejmie "lex Tusk", czyli zaproponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Komisja miałaby funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Decyzje, które mogłaby podejmować, to między innymi wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

CZYTAJ W KONKRET24: Które artykuły Konstytucji RP narusza ustawa "lex Tusk"

2 czerwca, kilka dni po podpisaniu ustawy, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że przygotował projekt nowelizacji przepisów i skierował go do Sejmu. Wśród propozycji prezydenta jest pozbawienie komisji możliwości wydania zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi czy zakazu dostępu do informacji niejawnych.

Źródło: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości