Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

- To było dokładnie 26 czerwca, 8 lat temu, o godzinie 19 w "Faktach" TVN przedstawiono reportaż pana Marka Nowickiego "Odrzucona miłość" - wspomina Izabella Ziarkowska, matka zastępcza Magdy.

Opowiedzieliśmy wtedy o ciężko chorej, porzuconej Magdzie, której nikt nie chciał adoptować. Pani Izabella obejrzała ten reportaż. Postanowiła dać dom dziewczynce i pokochać ją.

- Ja jestem niesamowicie wdzięczna i wiem, że takich dzieci, które też znalazły dom dzięki tej stacji, dzięki tym reportażom, jest jeszcze więcej - podkreśla pani Izabella.

O Mateuszu opowiedzieliśmy sześć lat temu w kwietniu. Jego historia była podobna jak w przypadku Magdy.

- Moja żona oglądała "Fakty" TVN, gdzie był program o Mateuszu, po czym ja wróciłem do domu następnego dnia rano i obejrzałem powtórkę w serwisie TVN24 w internecie, bo była dostępna, i udało nam się dodzwonić - opowiada Daniel Borkowski, ojciec adoptowanego Mateusza.

Krzyś urodził się cztery lata temu bez gałek ocznych. Potrzebne były natychmiastowe operacje, także w Niemczech. - Reportaż o nas został wyemitowany w głównym wydaniu "Faktów" TVN i pieniądze po prostu jak w kreskówkach: licznik się kręcił, a my siedzieliśmy i ze szczęścia płakaliśmy, że się udało - wspomina Joanna Wendzonka, mama Krzysia.

Lata pomocy

Filip Suchecki, mający niedorozwój kończyn, trzy lata temu umiał tylko pełzać. Potrzebna była operacja w Stanach Zjednoczonych. Cel udało się osiągnąć, chłopczyk może teraz samodzielnie chodzić.

- Darczyńców było tak dużo, że udało nam się przez TVN zebrać te pieniążki i Filip wyleciał na tę operację. Przy czym przeszedł jedną operację, bardzo rozległą, udało się i wrócił na własnych nóżkach - opowiada Elżbieta Kołosowska, babcia Filipa.

Ta pomoc liczona jest już nie w latach, tylko w dekadach.

- Myślę, że kluczowy był ten 2003 rok, kiedy to wszystko nabierało tempa i mocy - ocenia Piotr Grela.

Piotr Grela cierpiący na mukopolisacharydozę miał w 2003 roku 15 lat i płakał przed kamerą, że nie może dostać leku, który mu uratuje życie. Ministerstwo Zdrowia nie chciało płacić za bardzo drogi preparat.

- Była akcja "Pod napięciem", program na żywo, zbiórka SMS, a wcześniej nagłośnienie w programie "Faktów" i w "Uwadze" - wspomina Piotr. - Już 18 lat cieszymy się pozytywnymi skutkami całej terapii - twierdzi.

- Dołączam do tłumu, powtarzam, tłumu Polek i Polaków, którzy podobnie jak ja widzą w tym nadawcy (TVN S.A. - przyp. red.) polskie BBC - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jesteśmy zawsze i wszędzie po stronie pacjentów, potrzebujących, cierpiących i skrzywdzonych.

- Przez wiele lat, jeżeli była taka potrzeba, żeby coś nagłośnić, to TVN i inne prywatne media, niepaństwowe, były zawsze z nami. Ja myślę, że na tym polega siła wolnych mediów, że to nie jest jeden decydent - uważa Adam Sandauer, założyciel Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".

- Niechaj to polskie BBC trwa, rozwija się i czyni nas lepszymi - podkreśla prof. Marian Zembala.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS