"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"

16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"Marek Nowicki | Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza "czerwony alert" w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Chodzi o spadek szczepień wśród dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zdaniem lekarzy to efekt pandemii i skupienie się przede wszystkim na szczepieniach przeciwko COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF nie mają zwyczaju straszyć i siać paniki, dlatego słowa o zagrożonym zdrowiu i życiu dzieci mają swoją wagę.

"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dziecięcych w tym pokoleniu. Ceną będzie życie dzieci" - przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

W latach 2019-2021 na świecie aż o pięć punktów procentowych spadł odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zasięg szczepień tym preparatem jest wskaźnikiem wszystkich szczepień. To oznacza, że nie zostało zaszczepionych na świecie aż 25 milionów dzieci.

- Mieliśmy przez dwa lata pandemię i zasoby ochrony zdrowia na całym świecie zostały skierowane na walkę z pandemią, i z konieczności pewne rzeczy zaniedbano. To jest cena, którą płacimy za to, że musieliśmy się zajmować chorymi na COVID-19 - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chorymi musiały się w dużym stopniu zajmować właśnie podnoszące teraz alarm Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF. To właśnie te organizacje odpowiadają często za organizowanie szczepień dzieci w krajach biedniejszych i mniej rozwiniętych.

- To jest niepokojąca informacja. Ona dotyczy nie tylko szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, ale dotyczy też szczepionek przeciwko odrze. My w Polsce już od kilku lat obserwujemy stały spadek wyszczepialności przeciwko tym chorobom - podkreśla Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Sytuacja w Polsce

W Polsce wyszczepialność przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi spadła do 85 procent. To wyjątkowo mało. Ryzyko epidemii za granicą i w Polsce jest realne.

- 85 procent to jest dość dramatyczna sytuacja - mówi Stopyra . - Siedzimy na bombie i nie wszyscy mają świadomość tego - dodaje.

W takiej sytuacja wystarczy, że na przykład niezaszczepione dziecko z Polski przywiezie patogen z wakacji z jakiegoś egzotycznego kraju azjatyckiego lub regionu Pacyfiku. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje: szczepcie się i zachęcajcie do szczepień.

- Planowanie szczepień przeciwko COVID-19 powinno być skoordynowane z tradycyjnymi szczepieniami przeciwko innym chorobom, a także z popularyzacją nowych szczepionek przeciwko HPV i malarii - podkreśla Tedros Adhanom Ghebreyesus, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Błonica może powodować zmiany martwicze w sercu, krztusiec uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a tężec nawet zgon.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Unicef

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS