"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"

16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"Marek Nowicki | Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza "czerwony alert" w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Chodzi o spadek szczepień wśród dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zdaniem lekarzy to efekt pandemii i skupienie się przede wszystkim na szczepieniach przeciwko COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF nie mają zwyczaju straszyć i siać paniki, dlatego słowa o zagrożonym zdrowiu i życiu dzieci mają swoją wagę.

"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dziecięcych w tym pokoleniu. Ceną będzie życie dzieci" - przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

W latach 2019-2021 na świecie aż o pięć punktów procentowych spadł odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zasięg szczepień tym preparatem jest wskaźnikiem wszystkich szczepień. To oznacza, że nie zostało zaszczepionych na świecie aż 25 milionów dzieci.

- Mieliśmy przez dwa lata pandemię i zasoby ochrony zdrowia na całym świecie zostały skierowane na walkę z pandemią, i z konieczności pewne rzeczy zaniedbano. To jest cena, którą płacimy za to, że musieliśmy się zajmować chorymi na COVID-19 - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chorymi musiały się w dużym stopniu zajmować właśnie podnoszące teraz alarm Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF. To właśnie te organizacje odpowiadają często za organizowanie szczepień dzieci w krajach biedniejszych i mniej rozwiniętych.

- To jest niepokojąca informacja. Ona dotyczy nie tylko szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, ale dotyczy też szczepionek przeciwko odrze. My w Polsce już od kilku lat obserwujemy stały spadek wyszczepialności przeciwko tym chorobom - podkreśla Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Sytuacja w Polsce

W Polsce wyszczepialność przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi spadła do 85 procent. To wyjątkowo mało. Ryzyko epidemii za granicą i w Polsce jest realne.

- 85 procent to jest dość dramatyczna sytuacja - mówi Stopyra . - Siedzimy na bombie i nie wszyscy mają świadomość tego - dodaje.

W takiej sytuacja wystarczy, że na przykład niezaszczepione dziecko z Polski przywiezie patogen z wakacji z jakiegoś egzotycznego kraju azjatyckiego lub regionu Pacyfiku. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje: szczepcie się i zachęcajcie do szczepień.

- Planowanie szczepień przeciwko COVID-19 powinno być skoordynowane z tradycyjnymi szczepieniami przeciwko innym chorobom, a także z popularyzacją nowych szczepionek przeciwko HPV i malarii - podkreśla Tedros Adhanom Ghebreyesus, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Błonica może powodować zmiany martwicze w sercu, krztusiec uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a tężec nawet zgon.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Unicef

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS