Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu

16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu
16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planuMagda Łucyan | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że z gromkich deklaracji rządu o walce ze smogiem w Polsce niewiele dotąd wyszło, bo dalej się trujemy. W sprawie ocieplania budynków wykonano niecałe 2,5 procent planu, a w sprawie wymiany pieców na niskoemisyjne - 2,2 procent. Miliardy złotych pozostały niewydane.

W tym tygodniu w Polsce odnotowano ekstremalnie duże zanieczyszczenie powietrza, gdzie poziomy pyłu PM 2.5 były praktycznie poza skalą. Podobne odczyty były ostatnio wiele razy, choć powietrze miało być czyste, co obiecywał rząd w swoim flagowym programie.

- To jest porażka, a w kontekście tego, co rząd proponuje tej zimy w okresie grzewczym, między innymi spalanie węgla brunatnego, to można powiedzieć, że to jest kapitulacja - ocenia Agnieszka Warso-Buchanan, kierowniczka programu "Czyste powietrze" w Fundacji ClientEarth.

O wielkiej porażce rządowego programu informuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła, co przyniosły trzy lata walki ze smogiem. W raporcie czytamy, że liczba ocieplonych budynków wyniosła niespełna 2,5 procent zaplanowanych. Jeszcze gorzej jest z wymianą kotłów starej generacji na niskoemisyjne, która wyniosła 2,2 procent.

- Założenia były zupełnie inne. Założenia mówiły o 300 tysiącach domów rocznie - przypomina Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Ustalenia kontrolerów

W lipcu premier Mateusz Morawiecki chwalił się kolejnymi miliardami i zapowiedział przekazanie ich na ocieplanie domów, ale teraz wiemy, że te środki są głównie na papierze. - Wydano niewiele ponad cztery miliardy złotych ze 100 miliardów, które są zaplanowane - zwraca uwagę Agnieszka Warso-Buchanan.

Pełnomocnik do spraw programu Czyste Powietrze Paweł Mirowski broni się, że umów jest więcej. - Umów podpisanych w programie Czyste Powietrze jest na 7,7 miliarda złotych - podkreśla.

Tymczasem w raporcie NIK czytamy długą listę błędów. Według kontrolerów program został przygotowany bez sprawdzenia, czy jego realizacja jest w ogóle możliwa. Nie wskazano podmiotu, który ma nim kompleksowo zarządzać. Ponadto nie ustalono wszystkich źródeł i skali finansowania, a kampania informacyjna była niewystarczająca. Do tego dla wielu ludzi program nadal nie jest opłacalny.

Politycy odpowiedzialni za rządowy program Czyste Powietrze uważają raport NIK za krzywdzący. - Według mnie program Czyste Powietrze jest wielkim sukcesem - twierdzi Paweł Mirowski.

Eksperci widzą to jednak inaczej. - Straciliśmy czas, straciliśmy szansę i pieniądze - ocenia Agnieszka Warso-Buchanan, kierowniczka programu Czyste Powietrze w Fundacji ClientEarth. Ponadto uważa ona, że sukces programu przyczyniłby się do tego, że obecny kryzys energetyczny byłby lżejszy.

Program czyste powietrze ma trwać do 2029 roku, ale przy obecnym tempie - według kontrolerów - zaplanowane efekty osiągnie najwcześniej w 2033 roku.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN