Fakty - oglądaj online

Implant w sieci

W USA to standard, w Polsce nowość. Siatka z osierdzia zmniejsza ryzyko powikłań

Wykorzystanie siatki z osierdzia wołowego radykalnie zmniejsza ryzyko powikłań przy wszczepieniach implantów piersi. Wielu pacjentkom rekonstrukcja utraconej piersi przywraca radość życia, ale zdarzają się komplikacje. Jest sposób, sprawdzony na świecie, a rzadko stosowany w Polsce, który pomaga ich uniknąć.

Jolanta Kilanowska walcząc z rakiem straciła pierś. Bardzo chciała ją odzyskać. Na nową pierś złożył się tradycyjny implant oraz zupełna nowość: siatka z osierdzia wołowego.

- To osierdzie wołowe jest skonstruowane technologicznie na zasadzie dwóch warstw, dzięki czemu warstwa, która styka się z implantem hamuje wytwarzanie komórek zapalnych - tłumaczy prof. Dawid Murawa z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynie

Zdążyć przed zawałem - to marzenie pacjentów i lekarzy, które właśnie się ziszcza. Brytyjscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pozwala szybciej i łatwiej wykryć potencjalne zagrożenie.

Najpierw włoscy specjaliści materiał pobrany z osierdzia wołowego oczyścili z komórek zwierzęcych tak, że została biologicznie neutralna siatka. I to właśnie tę siatkę lekarze w szpitalu w Pleszewie wszczepili pani Jolancie. Między skórę a implant piersi.

- Trochę poczytałam jak dowiedziałam się, że istnieje taka możliwość i skoro w USA jest to standard, to mam nadzieję, że polskie organizmy będą też dobrze przyjmować te nowości - mówi Jolanta Kilanowska.

Słabe wdrażanie innowacji

Na razie z tymi nowościami nie jest najlepiej. Na mniej więcej tysiąc wykonywanych w Polsce rocznie rekonstrukcji piersi - zaledwie pięć procent to operacje z wykorzystaniem biologicznych siatek. W Stanach Zjednoczonych to aż siedemdziesiąt procent.

Amerykanie po prostu wiedzą, że do takich biologicznie neutralnych konstrukcji pobieranych od zwierząt czy z ludzkich zwłok należy przyszłość.

- Nie ma żadnych czynników immunologicznych, które mogłyby uczulać, więc jest naturalnym kolagenem, takim samym jak ludzki. To jest jego największy plus - tłumaczy lek. med. Przemysław Jasnowski.

Dzięki takim biologicznym rusztowaniom lekarze potrafią zrekonstruować coraz więcej części ciała: małżowiny uszne, tchawice, nosy i zastawki serca. I to dopiero początek listy. Kształty są różne ale efekt końcowy zawsze taki sam: siatki obrastają tkankami biorcy - stają się częścią jego ciała.

- Jeżeli byśmy tam zajrzeli za sześć tygodni, to tam nie będzie tej siatki - tylko będzie własna tkanka wytworzona przez pacjentkę - mówi prof. Dawid Murawa z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Ale o tym pacjentka nie musi już pamiętać. Po trwającej niecałą godzinę operacji szybko wyjdzie do domu.

Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów

Trombektomia mechaniczna to nadzieja na wyleczenie dla pacjentów z udarem mózgu. Dlatego w interesie wszystkich jest zakończenie sporu kardiologów i neurologów o to, kto może tą metodą leczyć. No i dlaczego tylko w 7 ośrodkach w Polsce. Niestety...

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix