W USA to standard, w Polsce nowość. Siatka z osierdzia zmniejsza ryzyko powikłań

04.11.2018 | W USA to standard, w Polsce nowość. Siatka z osierdzia zmniejsza ryzyko powikłań
04.11.2018 | W USA to standard, w Polsce nowość. Siatka z osierdzia zmniejsza ryzyko powikłań
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.11.2018 | W USA to standard, w Polsce nowość. Siatka z osierdzia zmniejsza ryzyko powikłańMarek Nowicki | Fakty TVN

Wykorzystanie siatki z osierdzia wołowego radykalnie zmniejsza ryzyko powikłań przy wszczepieniach implantów piersi. Wielu pacjentkom rekonstrukcja utraconej piersi przywraca radość życia, ale zdarzają się komplikacje. Jest sposób, sprawdzony na świecie, a rzadko stosowany w Polsce, który pomaga ich uniknąć.

Jolanta Kilanowska walcząc z rakiem straciła pierś. Bardzo chciała ją odzyskać. Na nową pierś złożył się tradycyjny implant oraz zupełna nowość: siatka z osierdzia wołowego.

- To osierdzie wołowe jest skonstruowane technologicznie na zasadzie dwóch warstw, dzięki czemu warstwa, która styka się z implantem hamuje wytwarzanie komórek zapalnych - tłumaczy prof. Dawid Murawa z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Najpierw włoscy specjaliści materiał pobrany z osierdzia wołowego oczyścili z komórek zwierzęcych tak, że została biologicznie neutralna siatka. I to właśnie tę siatkę lekarze w szpitalu w Pleszewie wszczepili pani Jolancie. Między skórę a implant piersi.

- Trochę poczytałam jak dowiedziałam się, że istnieje taka możliwość i skoro w USA jest to standard, to mam nadzieję, że polskie organizmy będą też dobrze przyjmować te nowości - mówi Jolanta Kilanowska.

Słabe wdrażanie innowacji

Na razie z tymi nowościami nie jest najlepiej. Na mniej więcej tysiąc wykonywanych w Polsce rocznie rekonstrukcji piersi - zaledwie pięć procent to operacje z wykorzystaniem biologicznych siatek. W Stanach Zjednoczonych to aż siedemdziesiąt procent.

Amerykanie po prostu wiedzą, że do takich biologicznie neutralnych konstrukcji pobieranych od zwierząt czy z ludzkich zwłok należy przyszłość.

- Nie ma żadnych czynników immunologicznych, które mogłyby uczulać, więc jest naturalnym kolagenem, takim samym jak ludzki. To jest jego największy plus - tłumaczy lek. med. Przemysław Jasnowski.

Dzięki takim biologicznym rusztowaniom lekarze potrafią zrekonstruować coraz więcej części ciała: małżowiny uszne, tchawice, nosy i zastawki serca. I to dopiero początek listy. Kształty są różne ale efekt końcowy zawsze taki sam: siatki obrastają tkankami biorcy - stają się częścią jego ciała.

- Jeżeli byśmy tam zajrzeli za sześć tygodni, to tam nie będzie tej siatki - tylko będzie własna tkanka wytworzona przez pacjentkę - mówi prof. Dawid Murawa z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Ale o tym pacjentka nie musi już pamiętać. Po trwającej niecałą godzinę operacji szybko wyjdzie do domu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS