Fakty - oglądaj online

Podręczniki grozy

"Karć lub sprawiaj lanie aż do złamania woli". Internauci wychwytują kolejne książki promujące kary cielesne

Publicznie napiętnowany i powszechnie skrytykowany podręcznik "Pasterz serca dziecka" autorstwa pastora Tedda Trippa udało się zablokować. Przeciwnicy kar cielesnych wygrali bitwę, ale szykują się na wojnę, bo podobnych pozycji na rynku jest więcej.

Oburzenie po wydaniu książki promującej bicie dzieci. Jest oświadczenie wydawcy

Przed biciem należy poinformować dziecko, za co i ile klapsów dostanie - takie wskazówki można...

Stosowania kar cielesnych wobec dzieci zabrania prawo, a ich szkodliwość potwierdzona jest naukowo. Mogłoby się zatem wydawać, że klapsy i kary cielesne dla nikogo nie będą już "metodą wychowawczą".

Niestety w internecie pełno jest cytatów z publikacji, które namawiają do kar cielesnych wobec dzieci.

"Wielu rodziców zaakceptowało antybiblijne poglądy, że dziecko ma swoje prawa, a kara cielesna jest okrutna i nie do przyjęcia. Kara cielesna jest w rzeczywistości wyrazem miłości rodzicielskiej, co widzimy w takich wersetach jak: "Bo kogo miłuje Pan, tego karze, chłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje" - można przeczytać w książce "Wychowanie dziecka według Pisma Świętego".

- (Publikacja - przyp. red.) powołuje się na wartości wyższe, powołuje się na Boga, powołuje się na religię. To jest bardzo niebezpieczne, bo to pachnie trochę ideologią przemocy wobec dzieci - mówi były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Akcja przeciwko książce

Publikacje, które usprawiedliwiają bicie dzieci, lub wręcz do niego namawiają, zaczęły być wychwytywane i piętnowane przez internautów po skutecznej akcji przeciwko książce "Pasterz serca dziecka".

"Kanał komunikacji przez ciało" i inne bzdury. By dziecko wiedziało, czemu ma lanie

"Sprawienie lania jest wartościowym narzędziem", "im mniejsze dziecko, tym skuteczność bicia...

Dopiero po zdecydowanej reakcji rodziców, psychologów i Rzecznika Praw Dziecka wydawnictwo, które wprowadziło publikację na polski rynek, wycofało ją ze sprzedaży.

- Poradnik dotyczący wychowania sugeruje, że jest to poważna, wiarygodna, rzetelna pozycja. Te dodatkowo odwołują się do konkretnych ruchów wyznaniowych, więc też mogą wzmacniać te pozycje. Legitymizować tym samym bicie dzieci - komentuje Marta Skierkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

W książce znajdziemy również wskazówki,(http://www.tvn24.pl)

Inne pozycje

Za pseudoporadniki odpowiadają przede wszystkim wydawnictwa, które same siebie nazywają "chrześcijańskimi". Jedno z nich swoje pozycje udostępnia bezpłatnie w internecie, co według psychologów ułatwia rodzicom usprawiedliwianie przemocy.

W książce "Klucz do serca twojego dziecka" autorstwa Gary'ego Smalleya również możemy znaleźć wskazówki, jak karać i co zrobić, by dziecko odczuło karę.

"Karć lub sprawiaj lanie aż do złamania woli. (...) bardzo skuteczne jest korzystanie z cienkiego kijka, który wszyscy ozdobiliśmy. Nazywamy go 'nauczycielem'" - można przeczytać.

Jak zauważa psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska, stosowanie kar cielesnych wobec dzieci ma duży wpływ na ich rozwój i późniejszą adaptacje w dorosłym życiu. - Każde więzienie jest pełne osób, które w dzieciństwie były bite - podkreśla.

Pseudoporadniki o skuteczności kar cielesnych od lat analizuje Anna Golus - inicjatorka akcji "Kocham. Nie daję klapsów".

- Trudno mi jest dzisiaj powiedzieć, czy bardziej byłam zszokowana pomysłem, żeby w ogóle bić sześciomiesięczne niemowlę, czy pomysłem, że można bić dziecko w imię miłości - mówi o całej sprawie.

"Faktom" nie udało nam się skontaktować z przedstawicielem żadnego z wydawnictw, które na polski rynek wprowadziły publikacje pochwalające bicie dzieci.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Feldkurat
Feldkurat

nakłanianie do przestępstwa jest przestępstwem

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   różany zapach
   różany zapach

   Po prostu niewyobrażalne nieludzkie, podle .Powołują się jeszcze sadyści na Biblię ,nie umiejąc interpretować wypowiedzi z niej.To kwalifikuje się dla prokuratury .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 28 października

      Fakty z 28 października

      Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

      czytaj więcej »
     • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

      "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

      Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

      czytaj więcej »
     • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

      Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

      Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

      czytaj więcej »
     • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

      "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

      Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

      czytaj więcej »
     • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

      Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

      To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na czwartek 29 października

      Prognoza pogody na czwartek 29 października

      W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 27 października

      Fakty z 27 października

      Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     tvnpix