Fakty - oglądaj online

Instrukcja przemocy

Oburzenie po wydaniu książki promującej bicie dzieci. Jest oświadczenie wydawcy

Przed biciem należy poinformować dziecko, za co i ile klapsów dostanie - takie wskazówki można znaleźć w książce pastora z Pensylwanii. Publikacja "Pasterz serca dziecka" została wydana także w Polsce i spotkała się z falą krytyki. Eksperci podkreślają, że opisane w niej metody są niezgodne z polskim prawem.

Kolanem w krocze, pięścią w brzuch. Areszt dla policjantów po brutalnej interwencji

Drugi policjant został aresztowany po brutalnej interwencji w Nowym Czarnowie...

Psycholog Magdalenę Komstę zaalarmowali internauci. W kilka godzin na jej stronie w mediach społecznościowych swoje oburzenie wyraziło prawie cztery tysiące osób - głównie matki.

Sprawiła to napisana przez pastora z Pensylwanii Tedda Trippa książka pod tytułem "Pasterz serca dziecka". Autor poucza w niej, aby przed biciem rodzic poinformował dziecko, za co i ile dostanie ono klapsów.

W książce znajdziemy również wskazówki, co zrobić, by dziecko odczuło karę. Zdaniem autora rodzic powinien "usunąć rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony, itp.)".

Autor przyzwala na ukaranie dziecka bez względu na wiek. W jego opinii karać należy nawet wtedy, kiedy niemowlę broni się przed zmianą pieluchy. Jak czytamy - "Buntem mogą być protesty niemowlaka przed zmianą pieluchy, albo usztywnianie się, gdy chcesz posadzić je na kolanach. Procedura karania jest zawsze taka sama".

Eksperci alarmują

- To pozostaje jednak na granicy do nawoływania do popełniania przestępstw, bo to (bicie dziecka - przyp. red.) w Polsce jest zakazane pod rygorem kary. Nawet kary pozbawienia wolności - wyjaśnia adwokat Krzysztof Budnik.

Pastor w swojej książce nie tylko daje wskazówki, jak karać dziecko, ale usprawiedliwia działanie takie wiarą. "Karanie musi być wyrazem twojego posłuszeństwa Bożym poleceniom i troski o dobro dziecka" - możemy przeczytać.

"Sąd nie pozwolił udowodnić, że nasza klientka jest ofiarą gwałtu". Brytyjka usłyszała wyrok

19-letnia Brytyjka usłyszała we wtorek na Cyprze wyrok czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu...

- To jest po prostu fałszywe odczytywanie Pisma Świętego. Taki skrajny fundamentalizm - mówi Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

W podręczniku pastora Trippa jest i zachęta do powtarzania kar, i instrukcja, jak, bijąc dzieci, samemu nie narazić się na karę. - "Musisz być rozsądny. Niektórzy są nawet gotowi donieść policji, że sprawiasz swoim dzieciom lanie. W takich sytuacjach musisz kierować się twoją wiedzą, na ile takie zachowanie z ich strony jest prawdopodobne" - radzi duchowny.

W dobie walki o to, by na krzywdę dzieci reagować, wskazówki i metody pastora są wstrząsające dla środowiska psychologów.

- Ludzie gotowi są odrzucać zdobycze cywilizacji, a wracają mroki średniowiecza z przeświadczeniem, że "nie ma to jak siła" - twierdzi doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Oświadczenie wydawnictwa

Wydawnictwo, które wydało poradnik, po fali oburzenia za strony rodziców zawiesiło jego sprzedaż. Poinformowało na swoim profilu w mediach społecznościowych, że "w ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o jej przywróceniu do sprzedaży lub wycofaniu z oferty".

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" zamierza dopilnować, aby książka zniknęła z rynku.

- Dzieci nie wolno bić. Po raz kolejny to powtarzamy i będziemy to powtarzać dopóty, dopóki dzieci będą bite - podkreśla Marta Skierkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Za nawoływanie do przestępstwa grozi do roku więzienia.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
templars1
templars1

Skoro autorzy i ci którzy przeczytali książkę uważają ,że tak opisywane są rzeczy niezgodne z polskim prawem, to powinni zawiadomić prokuraturę.
Podżeganie do przestępstwa jest karalne, dotyczy to autora, wydawcy oraż każdego kto bedzie to propagował.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kunegunda0r65
   kunegunda0r65

   Moda katolicka, bicie dzieci, treści chrześcijańskie w edukacji na każdym poziomie i my mówimy że muzułmanie są fundamentalistami i boimy się ich?! Bójmy się sami siebie i tego co niesie nam wsółczesny rząd!! Niedługo ziemia bedzie płaska a po ulicach krążyć będzie policja sprawdzająca skromność strojów!!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zelalem
     zelalem

     Dlaczego hipotetycznie pozytywne religie produkują w praktyce takich zwyrodnialców i tyle zbrodni?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Światowit
       Światowit

       Nie wolno? Ale to tak po polsku i po katolicku. Rydzyk popiera, PiS popiera...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         kabe1
         kabe1

         a w którym momencie książka zachęca do bicia ?? Doczytałem się tam tylko wzmianki o klapsie .... Klaps to już bicie i przemoc ? Rozumiem że pogłaskanie dziecka to już bedzie molestowanie a jego smętna mina bedzie powodem do odebrania go rodzicom ?? Ewidentną manipulacją jest też pokazywanie posiniaczonych dzieci i policyjnych wozów w rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty z 28 października

            Fakty z 28 października

            Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

            czytaj więcej »
           • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

            "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

            Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

            czytaj więcej »
           • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

            Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

            Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

            czytaj więcej »
           • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

            "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

            Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

            czytaj więcej »
           • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

            Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

            To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na czwartek 29 października

            Prognoza pogody na czwartek 29 października

            W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

            czytaj więcej »
           • Fakty z 27 października

            Fakty z 27 października

            Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

            czytaj więcej »
           tvnpix