Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15

15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15
15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15Arleta Zalewska | Fakty TVN

Parlamentarzyści i samorządowcy będą dalej mogli zarabiać setki tysięcy złotych w spółkach Skarbu Państwa. Ustawa antykorupcyjna, która miała być warunkiem współpracy Kukiz'15 i PiS, została złagodzona. Politycy Kukiz'15 usłyszeli, że jak się na to nie zgodzą, to ich projekt trafi do Trybunału Konstytucyjnego, bo synekury dla zasłużonych polityków obozu rządzącego to "ich prawa nabyte", które zdaniem PiS chroni polska konstytucja.

Sejm w czwartek przyjął część poprawek do tak zwanej ustawy antykorupcyjnej. Ustawa była warunkiem politycznej umowy Pawła Kukiza z Jarosławem Kaczyńskim. W ustawie jest budzący kontrowersje przepis, zgodnie z którym samorządowcy i posłowie nie będą mogli pracować w spółkach Skarbu Państwa, ale dopiero od przyszłej kadencji parlamentu.

- Dla nas, jako Kukiz'15, można byłoby to zrobić od razu. Nie mamy żadnych takich apanaży, ani łączenia tej pracy - zaznacza Jarosław Sachajko z koła poselskiego Kukiz'15.

Polityk wyjaśnia, że w trakcie prac nad ustawą w komisji padło stwierdzenie, że jest niebezpieczeństwo, iż "przepisy będą mogły być zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego".

Tłuste koty spadły na cztery łapy

Posłowie Kukiz'15 mieli do wyboru dwie opcje - albo ustawa antykorupcyjna wchodzi w życie w złagodzonej wersji, albo trafia do Trybunału Konstytucyjnego. Wybrali pierwszą opcję.

W efekcie ustawy antykorupcyjnej poseł Lech Kołakowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie musi rezygnować z pracy w państwowym banku. Nie musi też - pomimo wielu prób dziennikarzy - odpowiadać na pytanie o swoje zarobki.

Z drugiej strony są na przykład dwaj radni Prawa i Sprawiedliwości - Ireneusz Rogowski oraz Marcin Pawlicki - którzy musieliby zrezygnować z zasiadania w zarządach państwowych spółek.

Z oświadczenia majątkowego radnego Rogowskiego wynika, że w 2020 roku w państwowej spółce Enea Serwis sp. z o.o. zarobił prawie pół miliona złotych.

W przypadku radnego Pawlickiego sytuacja jest bardziej skomplikowana. Za zasiadanie w radzie nadzorczej Grupy Azoty S.A. Tarnów radny zarobił w 2020 roku ponad 160 tysięcy złotych, a za pracę w zarządzie spółki ENEA S.A Poznań przez dwa miesiące zarobił ponad 60 tysięcy złotych.

Stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "prawa nabyte"

Jak posłowie PiS uzasadniali możliwość zaskarżenia przepisu do Trybunału Konstytucyjnego? - W związku z tym, że to są prawa nabyte, a w trakcie kadencji zmieniamy te prawa nabyte. Dla mnie jest to bulwersujące - powiedział Jarosław Sachajko.

- Ta ustawa ma ich po prostu omijać. Oni dalej będą doić - uważa Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Politycy PSL przygotowali, podobnie jak trzy lata temu, listę samorządowców zatrudnionych na państwowych posadach.

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Ci, którzy funkcjonują w spółkach, (...) nie będą kandydowali na żadnym szczeblu samorządu - tak w 2018 roku komentował listę PSL prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po wyborach sytuacja się zmieniła.

Jeśli prezydent podpisze ustawę antykorupcyjną, to sytuacja samorządowców i parlamentarzystów nie zmieni się do następnej kadencji Sejmu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS