Czarna seria
Tragiczne wypadki z udziałem młodych kierowców. "Trzeba nagłaśniać tego typu przypadki"
Pierwsze dni 2023 roku przynoszą czarną serię wypadków - w tym tych najtragiczniejszych. Dochodzi do nich z udziałem tych najmniej doświadczonych za kierownicą.
Na trasie Warszawa-Poznań na autostradzie A2 kierująca bmw 19-latka podczas wyprzedzania straciła panowanie nad kierownicą i najechała na wyprzedzany samochód. Na miejscu zginął 20-letni pasażer bmw, a 18-letnia pasażerka zmarła w szpitalu. - Sama kierująca z obrażeniami trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformował aspirant sztabowy Radosław Gwis z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Do tragedii doszło również w Lublinie. Na prostej, ale pokrytej tak zwanym czarnym lodem drodze 18-letni kierowca stracił panowanie nad kierownicą i wbił się w latarnię. Zginął na miejscu wraz z 17-letnim pasażerem i 16-letnią pasażerką. Trzeci pasażer, 16-latek, walczy o życie w szpitalu. Wśród dowodów jest amatorski film. - Nie wiemy, w jakich okolicznościach i czy on rzeczywiście powstał w tym momencie, kiedy miał miejsce wypadek, czy tam bezpośrednio przed wypadkiem. To musimy przede wszystkim zbadać - mówi Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Z filmu - według policji - wynika, że młodzież pędziła ulicami Lublina z prędkością 140 km na godzinę. Kierowca miał prawo jazdy od niespełna miesiąca. - Przy takich prędkościach, w tak trudnych warunkach, u kierowcy, który nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu samochodu, to jest tylko chwila do nieszczęścia - komentuje Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.
- Na pewno trzeba nagłaśniać tego typu przypadki, pokazywać, jak jeden błąd może zmienić tak naprawdę ludzkie życie - uważa nadkomisarz Rober Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Brak doświadczenia
Dwóch nastolatków oraz młoda dziewczyna zginęli w wypadku, do którego doszło w nocy z czwartku na...Tragiczny wypadek w Lublinie. Troje nastolatków zginęło, czwarty walczy o życie
Doświadczenia nie da się nabyć na zwykłym kursie. - Wydaje mu się, że jak już ma prawo jazdy, to jest takim samym kierowcą, jak każdy inny poruszający się po drodze, a tak nie jest - alarmuje Leszek Pławiak ze szkoły nauki jazdy Autko we Wrocławiu.
- Kierowca może o sobie powiedzieć, że jest kierowcą, po czterech, pięciu latach praktyki w pojeździe - przekonuje Cezary Tkaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.
Nikt lepiej niż instruktorzy nauki jazdy nie wie, jak bardzo początkujący kierowca potrzebuje dodatkowych szkoleń. - Na pobudzenie wyobraźni, na pokazanie zagrożeń, na pokazanie tego, że nie jesteśmy nieśmiertelni, że nie mamy ośmiu żyć jak w grach samochodowych - wylicza Maciej Kulka, Ośrodek Szkolenia Kierowców "Kulka" w Lublinie.
Gdy się ma naście lat - zbyt wielu, zbyt często wydaje się, że droga to plac zabaw. - Czasami widać u młodych ludzi te tendencje i dobrze byłoby już na poziomie szkolenia także te tendencje temperować - mówi Ewa Odachowska-Rogalska, psycholożka z Instytutu Transportu Samochodowego.
W sprawie martwych przepisów redakcja "Faktów" TVN wysłała zapytania do ministerstw infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 30 marca
Rolnicy protestujący w Szczecinie nie przerywają akcji, choć rząd zawarł wstępne porozumienie z przedstawicielami rolników. W programie powiemy również o Konfederacji, a także o Krajowej Sieci Onkologicznej. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Rolnicy w Szczecinie nie kończą protestu mimo porozumienia z rządem
Trudne rozmowy, niełatwy kompromis i sukces bez powodu do radości - tak mówią rolnicy o wstępnym porozumieniu z rządem. W dokumencie znajduje się 11 punktów i dwutygodniowe ultimatum na realizację tych najpilniejszych. Mimo wstępnego porozumienia rolnicy protestujący w Szczecinie akcji nie przerywają.
czytaj więcej »Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w cieniu inflacji
Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen. Więc choć w portfelu mamy więcej, to stać nas na mniej, co jeszcze bardziej boli w czasie przygotowań do świąt.
czytaj więcej »Papież Franciszek trafił do szpitala. Mszę w Niedzielę Palmową odprawi argentyński kardynał
Papież Franciszek minioną noc spędził w szpitalu i na razie w nim pozostanie. Ma infekcję dróg oddechowych, ale - jak informuje Watykan - nie jest to COVID-19. Według ostatniego komunikatu stan zdrowia papieża stopniowo się poprawia. Mszę w Niedzielę Palmową odprawi argentyński kardynał Leonardo Sandri.
czytaj więcej »Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji. Adwokat nie został wpuszczony do sądu
Rosyjska ofensywa w Ukrainie ugrzęzła, więc Kreml nasila terror wobec własnych obywateli i walczy z każdym przejawem krytyki. Do aresztu trafił amerykański korespondent "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich. Organy reżimu wymyśliły dla niego zarzut szpiegostwa. Miał zbierać materiały o najemnikach Grupy Wagnera.
czytaj więcej »Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?
czytaj więcej »Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"
Krajowa Sieć Onkologiczna ma być receptą na bolączki walki z rakiem w Polsce. Podpisana w czwartek ustawa zakłada stworzenie infolinii i przydzielanie chorym koordynatorów. Onkolodzy mają wątpliwości. Wciąż nie wiadomo, jakie szpitale znajdą się w sieci.
czytaj więcej »Policyjna obława w Wielkopolsce. Poszukiwany Marcin Wolf jest podejrzany o podwójne zabójstwo
Wielkopolskie służby postawione na baczność, bo jest list gończy i policyjny pościg. 24-letni Marcin Wolf jest poszukiwany w związku z podwójnym zabójstwem. Ofiary to mężczyzna i kobieta. Z dwóch różnych miejscowości powiatu międzychodzkiego.
czytaj więcej »Co z MeduM, platformą streamingową Przemysława Czarnka? Już dawno miała ruszyć
Minister Przemysław Czarnek wciąż musi czekać na MeduM. Rządowa platforma streamingowa z myślą o młodzieży, z rozmachem na miarę globalnych graczy i z patriotycznym przekazem, miała działać od grudnia, ale wciąż jej nie ma. NCBR opóźnienie w starcie platformy tłumaczy koniecznością rozpatrzenia odwołania organizacji, która przegrała konkurs. Odwołanie odrzucono, przyczyn nie ujawniono. Nowy termin startu platformy ministra Czarnka to sierpień tego roku.
czytaj więcej »Książę Harry zeznawał przed sądem w Londynie przeciwko wydawcy "Daily Mail"
Młodszy syn króla Karola III oraz Elton John są w gronie osób pozywających wydawcę tabloidu "Daily Mail". Wśród oskarżeń: zlecanie zakładania podsłuchów w samochodach i telefonach komórkowych, włamania do poczty elektronicznej, wykradanie danych medycznych i danych z kont bankowych.
czytaj więcej »Prototyp Izery poszedł do kosza. Będzie nowy projekt. A kiedy będą samochody?
Gdzie są polskie samochody elektryczne? Prototyp Izery trafił do kosza. Nowy projekt przygotowuje włoska firma Pininfarina. Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, obiecuje, że pierwsze Izery trafią do klientów w 2026 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 31 marca
W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu (2-5 mm). W drugiej części dnia wzrost zachmurzenia na zachodzie kraju. Lokalnie (zwłaszcza na północy i w centrum) ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na północnym-wschodzie do 17 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 29 marca
W środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły się obrady okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Lider AgroUnii zapowiada, że zostanie w ministerstwie do skutku. W programie również o słowach Jarosława Kaczyńskiego o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, o posiedzeniu komisji cyfryzacji w sprawie lex pilot oraz o decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie sportowców z Rosji i Białorusi. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Wicepremier spotkał się z rolnikami. "Przyszliśmy załatwić sprawy"
W środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły się obrady okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Rolnicy alarmują, że ukraińskie zboże dobija polski rynek. Lider AgroUnii zapowiada, że zostanie w ministerstwie do skutku.
czytaj więcej »Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada kolejne kroki prawne
Czekali na ruch prokuratury, ale się nie doczekali. Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada więc kolejne kroki, choć sam znalazł się na celowniku prokuratury. Złoży zawiadomienie w sprawie upublicznienia niejawnych danych, które pozwoliły zidentyfikować syna posłanki jako ofiarę pedofila.
czytaj więcej »