Tragiczne wypadki z udziałem młodych kierowców. "Trzeba nagłaśniać tego typu przypadki"

09.01.2023 | Tragiczne wypadki z udziałem młodych kierowców. "Trzeba nagłaśniać tego typu przypadki"
09.01.2023 | Tragiczne wypadki z udziałem młodych kierowców. "Trzeba nagłaśniać tego typu przypadki"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.01.2023 | Tragiczne wypadki z udziałem młodych kierowców. "Trzeba nagłaśniać tego typu przypadki"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Pierwsze dni 2023 roku przynoszą czarną serię wypadków - w tym tych najtragiczniejszych. Dochodzi do nich z udziałem tych najmniej doświadczonych za kierownicą.

Na trasie Warszawa-Poznań na autostradzie A2 kierująca bmw 19-latka podczas wyprzedzania straciła panowanie nad kierownicą i najechała na wyprzedzany samochód. Na miejscu zginął 20-letni pasażer bmw, a 18-letnia pasażerka zmarła w szpitalu. - Sama kierująca z obrażeniami trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformował aspirant sztabowy Radosław Gwis z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Do tragedii doszło również w Lublinie. Na prostej, ale pokrytej tak zwanym czarnym lodem drodze 18-letni kierowca stracił panowanie nad kierownicą i wbił się w latarnię. Zginął na miejscu wraz z 17-letnim pasażerem i 16-letnią pasażerką. Trzeci pasażer, 16-latek, walczy o życie w szpitalu. Wśród dowodów jest amatorski film. - Nie wiemy, w jakich okolicznościach i czy on rzeczywiście powstał w tym momencie, kiedy miał miejsce wypadek, czy tam bezpośrednio przed wypadkiem. To musimy przede wszystkim zbadać - mówi Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Z filmu - według policji - wynika, że młodzież pędziła ulicami Lublina z prędkością 140 km na godzinę. Kierowca miał prawo jazdy od niespełna miesiąca. - Przy takich prędkościach, w tak trudnych warunkach, u kierowcy, który nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu samochodu, to jest tylko chwila do nieszczęścia - komentuje Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

- Na pewno trzeba nagłaśniać tego typu przypadki, pokazywać, jak jeden błąd może zmienić tak naprawdę ludzkie życie - uważa nadkomisarz Rober Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Brak doświadczenia

Teoretycznie są - i to według ekspertów dobre - przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które chronią użytkowników dróg przed brakiem umiejętności świeżo upieczonych kierowców. Od dnia otrzymania prawa jazdy każdy, kto ma je w ręku po raz pierwszy, ma być na dwuletnim okresie próbnym, odbyć dodatkowe szkolenia, jeździć tylko samochodem oznaczonym zielonym listkiem i z ograniczoną prędkością. Brakuje jednak przepisów wykonawczych. - (Uchwalenie ustawy - przyp. red.) to był naprawdę bardzo dobry krok w kierunku zwiększenia dyscypliny i poszanowania przepisów prawa przez młodych kierowców. Tych, którzy sieją najczęściej spustoszenie na polskich drogach - uważa Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Doświadczenia nie da się nabyć na zwykłym kursie. - Wydaje mu się, że jak już ma prawo jazdy, to jest takim samym kierowcą, jak każdy inny poruszający się po drodze, a tak nie jest - alarmuje Leszek Pławiak ze szkoły nauki jazdy Autko we Wrocławiu.

- Kierowca może o sobie powiedzieć, że jest kierowcą, po czterech, pięciu latach praktyki w pojeździe - przekonuje Cezary Tkaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Nikt lepiej niż instruktorzy nauki jazdy nie wie, jak bardzo początkujący kierowca potrzebuje dodatkowych szkoleń. - Na pobudzenie wyobraźni, na pokazanie zagrożeń, na pokazanie tego, że nie jesteśmy nieśmiertelni, że nie mamy ośmiu żyć jak w grach samochodowych - wylicza Maciej Kulka, Ośrodek Szkolenia Kierowców "Kulka" w Lublinie.

Gdy się ma naście lat - zbyt wielu, zbyt często wydaje się, że droga to plac zabaw. - Czasami widać u młodych ludzi te tendencje i dobrze byłoby już na poziomie szkolenia także te tendencje temperować - mówi Ewa Odachowska-Rogalska, psycholożka z Instytutu Transportu Samochodowego.

W sprawie martwych przepisów redakcja "Faktów" TVN wysłała zapytania do ministerstw infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS