Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
 • Atak nożownika w Oleśnicy. Ranna kobieta zmarła w szpitalu
 • Jarosław Kaczyński o akcyzie: nie powinno się obniżać dochodów państwa

"Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś"

Dla ludzi oszukanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki, że bez problemu przejdą przez granicę, odbijanie się od jednych i drugich wojsk i kolejne mroźne noce spędzone na bagnach i w lesie to śmiertelna pułapka. Migranci nie mają do Polski wstępu i nie mają tez odwrotu. Jeden z Syryjczyków mówi reporterowi "Faktów" TVN, że boi się o swoje życie.

- Nie ma wody, nie ma jedzenia. Tylko trochę wody. Nie piłem chyba przez ostatnie 24 godziny, żeby oszczędzać wodę. Nie chcę tu umrzeć - opowiada Hamza, uchodźca z Syrii.

Jak Polacy oceniają działania rządu na granicy polsko-białoruskiej?

24-letni Syryjczyk to kolejna ofiara śmiertelna kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Ciało...

Zanim Hamza znalazł się w pułapce bez wyjścia, między polskim a białoruskim wojskiem, bez wody, jedzenia i ciepłej odzieży, jego życie w obozie Zaatari na granicy jordańsko-syryjskiej wyglądało inaczej. - Wstaję o szóstej rano. Śniadanie. Później odprowadzam dwie córki do szkoły. I idę do pracy. Tu w obozie pomagam organizacjom humanitarnym - opowiadał w 2017 roku Hamza.

Z Syrii, gdzie się urodził, musiał uciekać w styczniu 2013 roku. Z żoną i czwórką małych dzieci. Jego kraj pogrążył się w wojnie domowej. - Miałem dom, mały samochód, miałem wszystko w Syrii. Kiedy dotarliśmy tu, do obozu, zacząłem płakać - wspominał.

Blaszany barak stał się jego domem, a dla jego dzieci - całym światem. Innego po prostu nie znały. W Zaatari - wtedy, w 2017 roku - mieszkało 150 tysięcy osób. Obóz był już miastem.

"Mówię, że wszystko jest dobrze, ale nie jest"

Po ośmiu latach czekania na koniec wojny, która się nie skończyła i na powrót do domu, którego już nie ma, Hamza postanowił zrealizować swoje marzenie. - Gdybym tylko miał możliwość, ruszyłbym do Europy. To moje marzenie, żeby kontynuować studia, mieć wyższe wykształcenie, a także narodowość - mówił w 2017 roku.

Cztery lata później to marzenie przerwały metalowe zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Hamza znajduje się zaledwie trzy godziny jazdy samochodem od Warszawy, ale po stronie Białorusi. - Trzy razy próbowałem przekroczyć granicę. Ale za każdym razem Polacy nas wypychali - opowiada.

Temperatura w nocy spada poniżej pięciu stopni Celsjusza. Hamza w lesie spędził już cztery dni. Nie wie, ile jeszcze, bo nie ma odwrotu. - Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś. Jesteśmy jak piłki w jakiejś grze - tłumaczy.

Żona i dzieci Hamzy zostały w obozie w Jordanii. Dla nich podróż byłaby zbyt niebezpieczna. Umówili się, że jak tyko Hamza dotrze do Niemiec - bo to cel jego podróży - sprowadzi ich do siebie. - Dzwonię do nich. Rozmawiamy. Mówię, że wszystko jest dobrze, ale nie jest - mówi mężczyzna.

Razem z Hamzą - tylko w tym jednym miejscu - jest ponad sto osób. Także dzieci i kobiety w ciąży. Wszyscy uwierzyli, że jak tylko zapłacą, dotrą do celu cali i zdrowi.- Za paszport zapłaciłem ponad 1000 dolarów. Za wizę ponad 1500 dolarów - wylicza Hamza. Pieniądze Hamza razem z rodziną zbierali jeszcze w obozie Zaatari.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix