Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi

01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Dzieci po samobójczych próbach w polskich szpitalach leżą na materacach na podłodze. To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. W przyszłym roku pierwszych pacjentów ma przyjąć Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Osobiste rzeczy w plastikowym pudełku i spanie na podłodze w korytarzu - tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychiatrycznymi. - Nie mamy już fizycznie możliwości położenia więcej materacy na korytarzach w oddziale - wyjaśnia Monika Wanke-Rytt, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W szpitalu WUM łóżek na psychiatrii dziecięcej jest 20, pacjentów dwa razy więcej. Kątem na podłodze śpią dzieci po próbach samobójczych. - Dla nas najtrudniejsze jest przetrwać po prostu. Dyżury są 12-godzinne. Na takim przeludnieniu ciężko jest zadbać o bezpieczeństwo pacjentów. Żyjemy cały czas w strachu, że coś kiedyś nie dopatrzymy, nie dopilnujemy i może się zdarzyć nieszczęście - mówi Krzysztof Filip, pielęgniarz oddziałowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. - Dramatycznie utrudnia leczenie i utrudnia funkcjonowanie zarówno pacjentów, jak i personelu - wyjaśnia Anna Herman, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie jest pojedynczy problem jednego szpitala. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. - U nas nie ma miejsca. Staramy się szukać tych miejsc w innych ośrodkach, ale słyszymy, że za chwilę nie będzie z kim rozmawiać, bo inne ośrodki idą krok dalej. Nie tyle wstrzymują przyjęcia, co wypowiadają umowy z NFZ - tłumaczy Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

W niektórych szpitalach obłożenie przekracza już 300 procent. Prawie pół miliona dzieci - tylko do szóstego roku życia - ma w Polsce stwierdzone różne zaburzenia rozwojowe. Pandemia pogorszyła i tak fatalną już sytuację. - Porównując na przykład lata 2020, 2021, liczba prób samobójczych przed 18. rokiem życia wzrosła o 77 procent - przekazuje profesor Agnieszka Słopień, kierowniczka Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Psychiatria dziecięca w Polsce wymaga gruntownej przebudowy. - Zależy nam na tym, żeby trochę odczarować tę chorobę, żeby pokazać, że to nie jest żadna fanaberia, że ktoś ma problemy - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska, reporterka "Faktów" TVN i prezes Fundacji TVN.

Na terenie Centrum Zdrowia Dziecka powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - dzięki darczyńcom Fundacji TVN.

- O psychiatrii dziecięcej mówiliśmy w naszych programach, na naszych antenach, teraz robimy coś, co jest też takie namacalne - mówi Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN i prezes TVN.

Wmurowano już akt erekcyjny. Za rok to miejsce ma wypełnić się pacjentami i personelem. - Pozyskujemy nowych psychiatrów, pozyskujemy pielęgniarki psychiatryczne, o które jest bardzo trudno i również szkolimy - wylicza doktor Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Od czegoś trzeba zacząć, ale na pewno na tym nie poprzestać. - Będziemy też budować w całej Polsce gabinety psychologiczno-psychiatryczne, po to, żeby właśnie pomagać dzieciakom, które nie dotrą tutaj - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS