Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali

18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali
18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali
Marek Nowicki | Fakty TVN
18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitaliMarek Nowicki | Fakty TVN

Ekonomiści SGH zbadali finanse polskich szpitali powiatowych i mówią o dramacie. Długi rosną lawinowo. Miliard złotych, który został dorzucony dwa lata temu, utonął w studni bez dna. Sytuację jeszcze może pogorszyć podniesienie płacy minimalnej.

Sytuacja szpitali powiatowych jest tragiczna. Większość z nich ponosi straty. Niektóre za chwilę nie będą mieć pieniędzy nawet na wypłaty dla pracowników - alarmują ekonomiści z SGH w raporcie przygotowanym na zlecenie Związku Powiatów Polskich.

- To pokazuje jedną rzecz. Sieć szpitali zaistniała i dalej działa kosztem funkcjonowania szpitali jako takich - mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

- Sieć szpitali w takiej wersji, w jakiej funkcjonuje obecnie, się po prostu nie sprawdza - zgadza się wicepremier Jarosław Gowin.

Sieć została wprowadzona przez rząd Beaty Szydło w październiku 2017 roku. Efekt? Ekonomiści przebadali finanse około połowy szpitali powiatowych w Polsce. Pod koniec 2017 roku stratę przynosiły 62 szpitale powiatowe. Po niemal dwóch latach działania stratę odnotowano już w 107 szpitalach.

- Ta niedogodność polega na tym, że samą organizację sieci szpitali połączono ze zmianą sposobu finansowania. To nie było najszczęśliwsze rozwiązanie. To trzeba skorygować - ocenia Andrzej Sośnierz z PiS.

Autorem rozwiązania jest Konstanty Radziwiłł, poprzedni minister zdrowia.

Zmiany miały wreszcie uzdrowić sytuację finansową szpitali. Jednak przez osiem lat rządów PO-PSL niedofinansowane szpitale powiatowe nie pogrążały się w długach tak szybko, jak teraz.

- W większym stopniu, mniejszym stopniu, ale zawsze mogliśmy się spodziewać na koniec roku zapłaty za nadwykonania. Natomiast w systemie ryczałtowym nie ma zupełnie takiego pojęcia jak nadwykonania, a one są i ryczałt się nie przelicza w żaden sposób - tłumaczy Antoni Juraszek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Żywcu.

Nie ma najnowszych danych

Miliard premiera Morawieckiego za nadwykonania dla szpitali został dorzucony pod koniec 2017 roku i niewiele pomógł. Długi wymagalne szpitali powiatowych zaczęły szybko rosnąć. W 2018 roku wzrosły do 30 procent, czyli do niemal 190 milionów, a w 2019 powiększyły się o kolejne dziewięć procent i wynoszą już 206 milionów złotych.

Są to tylko długi wymagalne szpitali powiatowych i to tylko tych, które wzięły udział w badaniu. Wszystkie długi wszystkich szpitali wynoszą już kilkanaście miliardów złotych.

Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo rząd nie chce ujawnić najnowszych danych.

O tym, jak jest źle, świadczy fakt, że premier interwencyjnie dorzucił szpitalom w 2019 roku niemal kolejny miliard złotych dotacji.

Ogromna dziura

Dziura jest jednak ogromna, więc rząd zbiera pieniądze na szpitale gdzie się da. Zbigniew Ziobro deklaruje wsparcie szpitali z Funduszu Sprawiedliwości. Konstanty Radziwiłł mówi o kolejnych miliardach. - Będzie fundusz wsparcia dla szpitali, zwłaszcza szpitali powiatowych. Już jest konkretna kwota trzech miliardów złotych na to przeznaczona - zapowiada Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.

To nie pomoże, bo od 2020 roku rząd zarządził podniesienie pensji minimalnej do 2600 złotych.

- Nikt o tym nie mówi, że jest jednak lwia część pracowników w naszych szpitalach, które mają dzisiaj 2200, 2400 brutto i jeżeli to zwiększymy do 2600 złotych, a do tego będzie dołożona wysługa, a w naszych szpitalach to są pracownicy, którzy mają wszyscy prawie 20 procent, więc średnio 800, 900 złotych trzeba będzie dołożyć na każdy etat dla tej grupy. No i mówimy, że jak to już się stanie 1 stycznia, no to praktycznie nastąpi lawinowa upadłość naszych szpitali - przekonuje Andrzej Płonka, przewodniczący Związku Powiatów Polskich.

Partia rządząca wie o tym dobrze, więc w środę padła kolejna obietnica. Jarosław Kaczyński zapowiedział poniesienie nakładu na zdrowie do poziomu powyżej 6 procent PKB.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN