Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgi

21.05.2022 | Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgi
21.05.2022 | Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgi
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.05.2022 | Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgiMarek Nowicki | Fakty TVN

Rdzeń kręgowy 13-letniego Sebastiana wygiął się pod kątem 140 stopni. Skomplikowana operacja, jakiej podjęli się specjaliści z Białegostoku, uratowała mu życie. Chłopak po raz pierwszy od urodzenia stanął prosto.

To wielki dzień w życiu 13-letniego Sebastiana. Chłopak opuścił na własnych nogach Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. Cierpiał na wrodzoną skoliozę kręgosłupa - przybrała ona u niego ekstremalną wielkość. Rdzeń kręgowy Sebastiana wygiął się pod kątem 140 stopni. Spanie na plecach było niemożliwe.

- Doszło już od jakiegoś czasu do ucisku na rdzeń kręgowy i do objawów neurologicznych. Chłopak miał problemy z chodzeniem, osłabienie siły mięśniowej - mówi doktor Paweł Grabala, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Sebastian bardzo szybko przestałby w ogóle chodzić. Mógłby stracić życie, bo kręgosłup z każdym rokiem coraz bardziej się łamał.

- To była jego ostatnia deska ratunku. Albo wyjdzie z tego cało, albo będzie jeździł na wózku inwalidzkim, bo w późniejszym czasie, jakby już doszło do sepsy i już do przełamania, to już i tak operacja byłaby konieczna - opowiada Iwona Kuźmińska, mama Sebastiana.

Trudna operacja

Lekarze podjęli dramatyczną decyzję wycięcia Sebastianowi aż trzech nieprawidłowo zbudowanych kręgów kręgosłupa na pograniczu lędźwiowo-piersiowym. Nie mogli przy tym naruszyć rdzenia kręgowego. Trzeba było go ostrożnie ułożyć w nowej pozycji. W wyniku samej operacji chłopak mógł zostać sparaliżowany - to się jednak nie stało, a zabieg powiódł się.

- Takie zabiegi są niezwykle skomplikowane, unikatowe w skali kraju, w skali Europy. Bardzo rzadko wykonywane, bo takie wady występują bardzo rzadko - wyjaśnia doktor Paweł Grabala.

Interwencja medyczna w przypadku 13-letniego Sebastiana powinna nastąpić o wiele wcześniej, ale inni lekarze nie za bardzo wiedzieli, co zrobić z tak poważną wadą. - Na początku nam ten ogólny doktor ortopeda powiedział, że to jest skrzywienie w takim miejscu, że nie robi się operacji na tych odcinkach, bo to jest za duże ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego, no i my żyliśmy z tym przeświadczeniem, że to się tam nie pogłębi - opowiada mama Sebastiana.

Jednak pogłębiło się. Operacja prowadzona przez wieloosobowy zespół trwała prawie 13 godzin. Po jej zakończeniu Sebastian, cierpiący na cały zespół wad wrodzonych, po raz pierwszy w życiu mógł się wyprostować. Jest teraz wyższy o dziesięć centymetrów. - Bardzo ciężki zabieg, odczuwalny fizycznie, psychicznie. Aczkolwiek świadomość tego, że wszystko się udało, jest tutaj najlepszą nagrodą - mówi doktor Grabala.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS