Fundusz polityczny?
Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
Wsparcie sprzężone z partyjną legitymacją. Eksperci sprawdzili, które gminy dostały środki z...Burmistrz o rządowych środkach. "Chętnie przystąpię do PiS, jeśli za tym pójdą pieniądze dla gminy"
W wyborach startował on z lokalnego komitetu i pokonał kandydata związanego z Prawem i Sprawiedliwością. Ostrożnie mówi, że może o podziale środków zdecydował klucz polityczny.
- Mieszkańcy oczekują od nas inwestycji, rozwoju niezależnie od tego, kto jest partią rządzącą, kto jest w opozycji - podkreśla burmistrz Pelplina.
Podobna sytuacja ma miejsce na drugim końcu Polski we Wierzchosławicach w Małopolsce. Gmina również nie otrzymała środków z rządowego funduszu wsparcia samorządów.
Wójt Andrzej Mróz także był kandydatem niezależnym i tak jak burmistrz Pelplina pokonał kandydata związanego z PiS. Dlaczego nie dostał pieniędzy na drogę i remont szkoły, nie wie. - Uzasadnienia nie było żadnego - zaznacza wójt gminy Wierzchosławice.
Miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk czy Sopot, gdzie rządzi opozycja, też dotacji samorządowej nie dostały. - Takiej bezczelności, takiego klientyzmu, takiego centralizmu demokratycznego jeszcze nigdy nie widziałem - podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Analiza podziału środków
Tylko półtorej godziny posłowie opozycji odczytywali w Sejmie nazwy miast, miasteczek i gmin, a...Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni"
Rząd dopiero jesienią i zimą, w dwóch transzach, zaczął wypłacać pieniądze. Analizę rozdziału dotacji zrobiła Fundacja Batorego. Z wyliczeń ekspertów wynika, że dotacja na jednego mieszkańca w gminach, gdzie rządzi opozycja wynosi 25 złotych, a tam gdzie rządzi PiS - 253 złote. Trochę lepiej mają mieszkańcy rządzeni przez kandydatów neutralnych, gdzie dotacja wynosi 134 zł.
- Prawo i Sprawiedliwość ma tendencję, żeby nie budować czwartej RP tylko dziewiątą - trzecią RP do kwadratu. Czyli wszystko to, co było złe w trzeciej RP, robimy dużo bardziej, tylko na naszą korzyść - ocenia współautor analizy profesor Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W analizie wprost zauważono, że widać dramatyczną różnicę między tymi samorządami, w których rządzi opozycja, a tymi, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość. 80 procent gmin rządzonych przez opozycję nie dostało nic, a tylko 14 procent gmin rządzonych przez PiS musiało przełknąć odmowę.
- To jest po prostu ohydnym aktem zawłaszczania Polski i niszczenia Polski samorządowej przez tę władzę - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jak będzie wyglądał podział unijnych środków?
Pieniądze z funduszu przeciwdziałania COVID-19 miały być rekompensatą dla samorządów za...Co z pieniędzmi dla samorządów? "Brak jasnych kryteriów"
- Budzi to kontrowersje, ale trudno mi powiedzieć, jaki był klucz udzielania dotacji z tych wniosków - mówi Lesław Wieczorek, starosta powiatu dąbrowskiego w Małopolsce.
- W powiecie przemyskim włodarze gmin są powiązani z różnymi ugrupowaniami, ewentualnie są niezależni - dodaje wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.
Prezydent Sopotu obawia się, że tendencja partyjnego rozdzielania pieniędzy będzie podstawowym kryterium przy przyznawaniu funduszy unijnych - budżetowych i z funduszu odbudowy.
- Mogą być także dzielone partyjnie, szczególnie te, które będą rozdawały władze centralne - zwraca uwagę Karnowski.
60 procent środków europejskich rozdziela rząd, a pozostałe - marszałkowie województw.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »