Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi

01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Dzieci po samobójczych próbach w polskich szpitalach leżą na materacach na podłodze. To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. W przyszłym roku pierwszych pacjentów ma przyjąć Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Osobiste rzeczy w plastikowym pudełku i spanie na podłodze w korytarzu - tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychiatrycznymi. - Nie mamy już fizycznie możliwości położenia więcej materacy na korytarzach w oddziale - wyjaśnia Monika Wanke-Rytt, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W szpitalu WUM łóżek na psychiatrii dziecięcej jest 20, pacjentów dwa razy więcej. Kątem na podłodze śpią dzieci po próbach samobójczych. - Dla nas najtrudniejsze jest przetrwać po prostu. Dyżury są 12-godzinne. Na takim przeludnieniu ciężko jest zadbać o bezpieczeństwo pacjentów. Żyjemy cały czas w strachu, że coś kiedyś nie dopatrzymy, nie dopilnujemy i może się zdarzyć nieszczęście - mówi Krzysztof Filip, pielęgniarz oddziałowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. - Dramatycznie utrudnia leczenie i utrudnia funkcjonowanie zarówno pacjentów, jak i personelu - wyjaśnia Anna Herman, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie jest pojedynczy problem jednego szpitala. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. - U nas nie ma miejsca. Staramy się szukać tych miejsc w innych ośrodkach, ale słyszymy, że za chwilę nie będzie z kim rozmawiać, bo inne ośrodki idą krok dalej. Nie tyle wstrzymują przyjęcia, co wypowiadają umowy z NFZ - tłumaczy Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

W niektórych szpitalach obłożenie przekracza już 300 procent. Prawie pół miliona dzieci - tylko do szóstego roku życia - ma w Polsce stwierdzone różne zaburzenia rozwojowe. Pandemia pogorszyła i tak fatalną już sytuację. - Porównując na przykład lata 2020, 2021, liczba prób samobójczych przed 18. rokiem życia wzrosła o 77 procent - przekazuje profesor Agnieszka Słopień, kierowniczka Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Psychiatria dziecięca w Polsce wymaga gruntownej przebudowy. - Zależy nam na tym, żeby trochę odczarować tę chorobę, żeby pokazać, że to nie jest żadna fanaberia, że ktoś ma problemy - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska, reporterka "Faktów" TVN i prezes Fundacji TVN.

Na terenie Centrum Zdrowia Dziecka powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - dzięki darczyńcom Fundacji TVN.

- O psychiatrii dziecięcej mówiliśmy w naszych programach, na naszych antenach, teraz robimy coś, co jest też takie namacalne - mówi Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN i prezes TVN.

Wmurowano już akt erekcyjny. Za rok to miejsce ma wypełnić się pacjentami i personelem. - Pozyskujemy nowych psychiatrów, pozyskujemy pielęgniarki psychiatryczne, o które jest bardzo trudno i również szkolimy - wylicza doktor Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Od czegoś trzeba zacząć, ale na pewno na tym nie poprzestać. - Będziemy też budować w całej Polsce gabinety psychologiczno-psychiatryczne, po to, żeby właśnie pomagać dzieciakom, które nie dotrą tutaj - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS