Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety wciąż protestują. "Nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie"
Mija rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował prawo kobiet do wykonania zabiegu aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Ta decyzja wywołała falę protestów w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia kobiety ponownie wyszły na ulice, by pokazać, że nowe prawo nadal uważają za nieludzkie.
22 października mija dokładnie rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis ustawy dopuszczający aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu jest niezgodny z Konstytucją RP. Tym samym Trybunał zakwestionował prawo kobiet do aborcji w takich sytuacjach.
Rok temu na ulicach polskich miast doszło do masowych protestów po wyroku Trybunału...Czy kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji? Sondaż
- My chcemy pokazać, że pamiętamy w dalszym ciągu, że chcemy dalej walczyć o swoje własne prawa - powiedziała nam jedna z przeciwniczek wyroku TK. - Odbiera nam się prawo do samostanowienia o sobie, odbiera nam się fundamentalne prawo człowieka do decydowania o swoim własnym ciele - stwierdziła inna.
Inicjatywa "Aborcja bez granic" w ostatnim roku pomogła 1080 kobietom wyjechać na zabieg aborcji za granicę. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - kolejnym 600 kobietom.
- Mówią nam: szłam w tym marszu i nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie, że będę ofiarą tego wyroku. Nie spodziewałam się, niosąc ten transparent rok temu, że kilka miesięcy później będę musiała wsiąść do samolotu i polecieć na zabieg - opowiada Natalia Broniarczyk z Inicjatywy "Aborcja bez granic".
- To są historie potwornych wad genetycznych. (...) Jedne szlochają, drugie zastygają w milczeniu, a jeszcze inne po prostu krzyczą potwornie - mówi Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Aborcja za granicą
Od roku kobiety w Polsce muszą rodzić płody z drastycznymi wadami - to między innymi bezmózgowie, bezczaszkowie, holoprozencefalia, zespół Edwardsa czy zespół Patau.
To właśnie przesłanka ciężkich i nieodwracalnych wad była przyczyną 97 procent terminacji ciąży wykonywanych w Polsce. Dziś tej pomocy kobiety szukają najczęściej za granicą - w Holandii, w Anglii i w Czechach.
- Ono praktycznie nie wykształciło główki. Nie miało główki. Chcieli zrobić ze mnie taki żywy inkubator. Powiedziałam pani doktor, że nikt mi w Polsce nie pomoże - relacjonowała pani Iza, która przerwała ciążę w Holandii.
- Tych osób w klinikach, zwłaszcza holenderskich, jest więcej niż trzy dziennie. Trzy dziennie to osoby, które miały kontakt z nami - zaznacza Natalia Broniarczyk z Inicjatywy "Aborcja bez granic".
Elles Garcia z kliniki aborcyjnej w Holandii w reportażu Darii Górki z "Czarno na białym" podkreśliła, że w klinice widzi bardzo dużo kobiet z Polski - między 3 a 6 każdego dnia.
Zobacz więcej: "Niewidzialne" - reportaż Darii Górki z "Czarno na Białym" o kobietach, które po aborcję pojechały za granicę - tylko w TVN24 GO
Czytaj więcej: Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Ogólnopolski Strajk Kobiet domaga się zwiększenia nakładów na psychiatrię dziecięcą
- "To nie jest chodzenie za Babcią Kasią". Pytania o zachowanie policji podczas zgromadzenia kibiców
- "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
- Wyrok TK opublikowany w nocy. Kolejne protesty Strajku Kobiet
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Podział łupów w umowie koalicyjnej. Tak Kaczyński dogadał się z Adamem Bielanem
Jeden punkt dotyczy programów. 31 pozostałych punktów dotyczy podziału stanowisk i pieniędzy - tak opozycja komentuje ujawnioną przez TVN24 umowę koalicyjną między PiS-em a Partią Republikańską Adama Bielana. Zawarto ją w momencie, gdy Zjednoczona Prawica walczyła o utrzymanie większości sejmowej.
czytaj więcej »Dyrektor Lasów Państwowych otwarcie agituje na rzecz prawicy. "Jesteśmy gotowi, żeby wygrać"
Dyrektor generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Józef Kubica, przemawiając w mundurze leśnika, otwarcie agitował na rzecz Zjednoczonej Prawicy. - Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą - stwierdził. Co na to rządzący? Nabrali wody w usta.
czytaj więcej »Afera hejterska. Prokuratura umarza sprawę, bo nie wie, że "małą Emi" jest Emilia Szmydt
Na antenie TVN24 Emilia Szmydt pokazała twarz, podała nazwisko, przyznała, że na zlecenia hejtowała sędziów przeciwnych "dobrej zmianie" Zbigniewa Ziobry. Ale prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę, bo nie wie, kim jest "Mała Emi". Tak funkcjonuje dziś wymiar sprawiedliwości.
czytaj więcej »Macron się nie ugnie. Wiek emerytalny będzie podniesiony
Prezydent Emmanuel Macron nie ugnie się pod presją strajków i protestów. Wiek emerytalny zostanie we Francji podniesiony z 62. roku życia do 64. roku życia. Ustawa jest przyjęta, została jeszcze ocena jej zgodności z konstytucją.
czytaj więcej »Niedługo polskie MiG-i trafią na Ukrainę. "Łezka się w oku kręci"
Polska wkrótce przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Podobnie postąpi Słowacja. MiG-i, które zostały zmodernizowane, zostaną jednak w Polsce. Polscy lotnicy czekają na koreańskie samoloty szkolno-bojowe FA50 i zamówione w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowe F-35.
czytaj więcej »Włocławek: policja chciała zatrzymać kierowcę. Rozpoczął się szalony pościg
Policja chciała go zatrzymać, bo nie miał zapiętych pasów i nie miał wycieraczki. Wtedy zaczął się niebezpieczny pościg ulicami miasta - szczęśliwie zakończony zatrzymaniem kierowcy, który był pod wpływem amfetaminy. Dostał mandat na ponad 20 tysięcy. Okazało się, że jest poszukiwany za inne przestępstwo.
czytaj więcej »Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Czas bić na alarm
Skalę globalnego problemu najlepiej pokazać w liczbach. Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Do produkcji kilograma wołowiny potrzeba 15 tysięcy litrów wody. Pszenicy - półtora tysiąca. Rzeki wysychają, a lodowce topnieją. 22 marca to Światowy Dzień Wody.
czytaj więcej »Poznań likwiduje rowery miejskie. Władze mówią, że mieszkańcy przesiedli się na swoje
61 złotych - za taką cenę można kupić ostatnie rowery miejskie w Poznaniu. Blisko tysiąc idzie pod młotek, bo system wypożyczania idzie do likwidacji. Pięć lat temu wypożyczono milion siedemset tysięcy rowerów, w zeszłym roku już tylko niecałe trzysta tysięcy.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 23 marca
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami, lokalnie rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze kraju, poza Polską południowo-wschodnią, słabe opady deszczu do 2 mm. Jedynie na Wybrzeżu silniejszy opad (do 5 mm) - ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na północy do 20 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na zachodzie w porywach dość silny (do 50 km/h).
czytaj więcej »Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »