"Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"

15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
Jacek Tacik | Fakty TVN
15.03 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"Jacek Tacik | Fakty TVN

PiS przyznało, że na trzynastą emeryturę nie ma pieniędzy - punktuje opozycja, a kiedy o szczegóły pytają dziennikarze, wiceminister finansów ma kłopot z odpowiedzią. Brakuje pięciu miliardów złotych i rząd wie, skąd je wziąć. Zabierze - jak tłumaczą eksperci - przyszłym emerytom.

Dla wiceministra finansów i głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych pytanie o stan sektora finansów, a dokładnie o brak pieniędzy na tak zwaną trzynastą emeryturę, to duży kłopot. Dla rzecznika rządu trochę mniejszy. Ale tylko trochę. - Cały sektor finansów publicznych pod kątem zadłużenia ma lepszą sytuację niż wiele lat temu za czasów Donald Tuska - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Ale to właśnie teraz brakuje pięciu miliardów złotych na wypłatę dodatku do emerytury i to teraz rząd PiS "pożycza" brakujące pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest tak, jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych - uspokaja Mateusz Morawiecki.

Fundusz Rezerwy Demograficznej - co podkreśla doktor Marcin Wojewódka - powstał na czarną godzinę ponad dwie dekady temu. Ma na celu zabezpieczenie sytuacji demograficznej, kiedy będzie za mało płacących, a za dużo pobierających świadczenia. - (Rząd - przyp. red.) zabiera z kieszeni przyszłych emerytów. Zabiera dzisiejszym licealistom - mówi były wiceprezes ZUS doktor Marcin Wojewódka z kancelarii prawa pracy "Wojewódka i Wspólnicy".

Z ustawy z 2020 roku wynika, że trzynastka, której koszt dla państwa to ponad dziesięć miliardów złotych, jest wypłacana z budżetu i Funduszu Solidarnościowego, w którym - jak się okazuje - brakuje już pieniędzy. I to do niego trafi brakujących pięć miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest wszystko pieniądz publiczny. Nie ma żadnego znaczenia, w jaki sposób my to finansujemy. Ważne jest to, że przy tym wszystkim Polaków nie oszukujemy - przekonuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii z PiS.

Wielokrotna praktyka

To nie pierwsza taka "pożyczka" PiS z Funduszu Rezerwy Demograficznej. W 2019 roku to niemal dziewięć miliardów złotych - pożyczka została umorzona. W 2021 - kolejne 11 i pół miliarda złotych. - Fundusz Rezerwy Demograficznej na koniec zeszłego roku pokazywał około 52 miliardów złotych aktywów. 11 miliardów to są środki, które wyjęto już z Funduszu, a one mają kiedyś do niego wrócić - podkreśla doktor Wojewódka.

Rząd PiS przekonuje, że sytuacja gospodarcza jest nawet lepsza niż się tego spodziewano. Stąd zapowiedzi, że 13. i 14. emerytura będą wypłacone zgodnie z planem. Zapowiedzi bardzo ważne przed wyborami. - W świecie propagandowym finanse publiczne są bezpieczne, Polska płynie mlekiem i miodem, a emeryci są zamożni. W świecie rzeczywistym finanse publiczne są w sytuacji bardzo złej - uważa Izabela Leszczyna z PO.

Spłata pożyczki z rezerwowego funduszu jest przewidziana na lata 2028-2037, jeśli w ogóle do niej dojdzie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS