"Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"

15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
15.03.2023 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"
Jacek Tacik | Fakty TVN
15.03 | "Pożyczka" z Funduszu Rezerwy Demograficznej na dodatki emerytalne. "To jest wszystko pieniądz publiczny"Jacek Tacik | Fakty TVN

PiS przyznało, że na trzynastą emeryturę nie ma pieniędzy - punktuje opozycja, a kiedy o szczegóły pytają dziennikarze, wiceminister finansów ma kłopot z odpowiedzią. Brakuje pięciu miliardów złotych i rząd wie, skąd je wziąć. Zabierze - jak tłumaczą eksperci - przyszłym emerytom.

Dla wiceministra finansów i głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych pytanie o stan sektora finansów, a dokładnie o brak pieniędzy na tak zwaną trzynastą emeryturę, to duży kłopot. Dla rzecznika rządu trochę mniejszy. Ale tylko trochę. - Cały sektor finansów publicznych pod kątem zadłużenia ma lepszą sytuację niż wiele lat temu za czasów Donald Tuska - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Ale to właśnie teraz brakuje pięciu miliardów złotych na wypłatę dodatku do emerytury i to teraz rząd PiS "pożycza" brakujące pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest tak, jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych - uspokaja Mateusz Morawiecki.

Fundusz Rezerwy Demograficznej - co podkreśla doktor Marcin Wojewódka - powstał na czarną godzinę ponad dwie dekady temu. Ma na celu zabezpieczenie sytuacji demograficznej, kiedy będzie za mało płacących, a za dużo pobierających świadczenia. - (Rząd - przyp. red.) zabiera z kieszeni przyszłych emerytów. Zabiera dzisiejszym licealistom - mówi były wiceprezes ZUS doktor Marcin Wojewódka z kancelarii prawa pracy "Wojewódka i Wspólnicy".

Z ustawy z 2020 roku wynika, że trzynastka, której koszt dla państwa to ponad dziesięć miliardów złotych, jest wypłacana z budżetu i Funduszu Solidarnościowego, w którym - jak się okazuje - brakuje już pieniędzy. I to do niego trafi brakujących pięć miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - To jest wszystko pieniądz publiczny. Nie ma żadnego znaczenia, w jaki sposób my to finansujemy. Ważne jest to, że przy tym wszystkim Polaków nie oszukujemy - przekonuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii z PiS.

Wielokrotna praktyka

To nie pierwsza taka "pożyczka" PiS z Funduszu Rezerwy Demograficznej. W 2019 roku to niemal dziewięć miliardów złotych - pożyczka została umorzona. W 2021 - kolejne 11 i pół miliarda złotych. - Fundusz Rezerwy Demograficznej na koniec zeszłego roku pokazywał około 52 miliardów złotych aktywów. 11 miliardów to są środki, które wyjęto już z Funduszu, a one mają kiedyś do niego wrócić - podkreśla doktor Wojewódka.

Rząd PiS przekonuje, że sytuacja gospodarcza jest nawet lepsza niż się tego spodziewano. Stąd zapowiedzi, że 13. i 14. emerytura będą wypłacone zgodnie z planem. Zapowiedzi bardzo ważne przed wyborami. - W świecie propagandowym finanse publiczne są bezpieczne, Polska płynie mlekiem i miodem, a emeryci są zamożni. W świecie rzeczywistym finanse publiczne są w sytuacji bardzo złej - uważa Izabela Leszczyna z PO.

Spłata pożyczki z rezerwowego funduszu jest przewidziana na lata 2028-2037, jeśli w ogóle do niej dojdzie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS