Walka z żywiołem
"Na pewno kontrolujemy już sytuację". Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym z perspektywy strażaków
W Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło kilka tysięcy hektarów lasów, torfowisk i łąk. Z powietrza dokładnie widać, jak wielki to teren. Z bliska za to widać, jak trudna jest akcja gaśnicza. Strażacy z akcji wracają dopiero późno w nocy.
Po pięciu dniach i nocach pożaru sytuację w Biebrzańskim Parku Narodowym udało się względnie opanować.
- Na pewno kontrolujemy już sytuację. Ciężko powiedzieć, czy to będzie ostatni dzień gaszenia, czy też będziemy musieli kontynuować przez weekend - informuje mł. bryg. Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.
Trwa kolejna doba walki o Biebrzański Park Narodowy. Ogień strawił około sześć tysięcy hektarów...Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym winą człowieka? "Nie oszukujmy się"
Ponad 400 strażaków, którzy od niedzieli biorą udział w akcji gaśniczej, jeszcze nigdy nie zmagało się z przeciwnikiem tak przebiegłym i szalejącym na tak ogromnym obszarze. Z powietrza wyraźnie można zobaczyć skalę zniszczenia i to, w jak trudnym terenie muszą pracować strażacy.
- Teren po drugiej stronie nadaje się tylko do poruszania albo pojazdami lekkimi, terenowymi, albo ciągnikami - tłumaczy mł. bryg. Marcin Janowski.
"Bambi" zwisa z helikoptera
Najskuteczniejszy sposób walki z pożarem to używanie tak zwanego "kosza Bambi". To pojemnik zawieszony na linie, który transportuje helikopter. Podczas napełniania trafia do niego jednorazowo 700 litrów wody. Podczas jednego dyżuru pilot zrzuca na ogień nawet 140 takich ładunków.
Dzięki śmigłowcowi obserwacyjnemu można precyzyjnie zrzucać ładunki i koordynować działania lotnicze na terenie o powierzchni 8 tysięcy hektarów. To praca wymagająca wielkiej precyzji - praca, bez której kilkaset osób na ziemi nie miałoby szans w walce z żywiołem.
W akcji używane są też drony. Zamontowana na nich kamera termowizyjna pozwala skierować ludzi i śmigłowiec w odpowiednie miejsca. Strażacy na ziemi do gaszenia ognia używają tłumic. Samoloty przestają latać o zmroku, ale strażacy z torfowisk wracają dopiero długo po północy.
Strażacy śpią na łóżkach polowych w sali gimnastycznej. Mają świadomość, że mogłoby ich tu nie być. - Ja jestem pewien, że było to podpalenie - twierdzi Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. To samo mówi policja. Sprawców, jak dotąd, nie znaleziono.
Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Trwa zbiórka na rzecz strażaków gaszących Biebrzański Park Narodowy
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wyrządza szkody, które pozostaną na długie lata
- "Pierwszy raz coś takiego widzę". Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wciąż się rozprzestrzenia
- Zakażony podchorążych w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej
- "Ogień wchodzi w tej chwili w najtrudniejszy do operowania teren"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »