Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
  • Ambasada USA w Polsce broni godności osób LGBT+. Ruszyła kampania społeczna
  • Ostatnia szansa na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej w UK
Karty na stół

Dwa scenariusze na powrót Donalda Tuska. Rafał Trzaskowski gotowy do wyborów

Według nieoficjalnych informacji o nowym rozdaniu w Platformie Obywatelskiej mają w czwartek ostatecznie zdecydować Borys Budka, Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. Oficjalnie decyzja w tej sprawie ma zostać powzięta na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej zaplanowanym na sobotę. Są dwa pomysły na powrót Donalda Tuska do PO. Jeden zakłada, że odbyłyby się wybory na przewodniczącego, w których wystartowaliby Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Drugi - że Donald Tusk bez wyborów stałby się pełniącym obowiązki przewodniczącego PO.

Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Zapytaliśmy Polaków i członków Platformy

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy...

Donald Tusk w sobotę weźmie udział w posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej - to informacja potwierdzona. Nieoficjalna informacja jest taka, że w czwartek Donald Tusk ma spotkać się z Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim. Podczas tej trudnej rozmowy panowie mają ustalić przyszłość Donalda Tuska w PO.

- Z pewnością tylko pozycja numer 1 może go interesować - stwierdził Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Grzegorza Schetyny, byłego przewodniczącego PO, to jest "przesądzone", że Donald Tusk wróci w jakiejś roli do krajowej polityki.

Opinię, że Tusk wróci do polskiej polityki i będzie szefem Platformy Obywatelskiej, wzmacniają informacje o planach obecnego lidera partii Borysa Budki.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska w środę w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 została zapytana o to, czy Borys Budka podjął decyzję o rezygnacji z funkcji szefa Platformy, odparła: "Rozważa to. Natomiast takiej decyzji ostatecznej nie podjął".

Przeciwnikiem szerokiego otwarcia Tuskowi drzwi do powrotu są politycy Platformy blisko związani z Rafałem Trzaskowskim. Spór więc rozgrywa się na trzy dni przed spotkaniem Rady Krajowej.

- Mam nadzieję, że raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty - powiedział Franciszek Sterczewski, poseł klubu Koalicji Obywatelskiej.

"Zdaniem posła Franciszka Starczewskiego Donald Tusk ma wrócić, aby rozdawać ulotki... Gratuluję poznańskiej Platformie wyboru kandydatów na listy wyborcze. Drogi Franku, mam wrażenie, że jesteś młodszy, niż myślałam" - napisała na Twitterze posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Dwa scenariusze

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Warto go włączyć w działania"

Już dawno Donald Tusk nie mówił tak otwarcie i tak sugestywnie na temat swojego powrotu do...

Według nieoficjalnych informacji są obecnie dwa poważne scenariusze powrotu Donalda Tuska. Pierwszy z nich zakłada, że Borys Budka ma zrezygnować z funkcji przewodniczącego, wówczas Platforma rozpisałaby nowe wybory na szefa. Przeciw Tuskowi chciałby jednak wystartować Trzaskowski, a to by oznaczało konflikt już na starcie. Do tego wynik ewentualnego starcia Trzaskowski-Tusk nie jest wcale oczywisty.

Na stole leży też drugi scenariusz, w którym Donald Tusk miałby wejść do władz partii jako wiceprzewodniczący. Gdyby wówczas Borys Budka zrezygnował z bycia przewodniczącym partii, to Donald Tusk automatycznie, bez wyborów wewnętrznych, stałby się pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Na to jednak - według nieoficjalnych informacji - nie chce zgodzić się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy chce wyborów i starcia z Tuskiem o władzę w partii.

- To może być bardzo emocjonująca rozgrywka - ocenił poseł PO Robert Kropiwnicki. - Rozmawiałam ostatnio z Rafałem Trzaskowskim na ten temat i jest na pewno gotowy na takie wybory - zdradziła posłanka Agnieszka Pomaska.

Stronnicy Trzaskowskiego przekonywali w środę w nieoficjalnych rozmowach, że jeśli Borys Budka przeforsuje scenariusz "powrotu Tuska", na który nie zgodzi się Rafał Trzaskowski, to może dojść nawet do rozpadu Platformy.

- Jeśli Donald Tusk mówi: chciałbym zostać szefem Platformy, to każdy ma prawo też takie zdanie powiedzieć: "ja też mam pomysł, wizję, chciałbym spróbować". Wydaje mi się, że Rafał Trzaskowski jest bliski podjęcia takiej decyzji - skomentował Sławomir Nitras, poseł Platformy Obywatelskiej.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej odbędzie się w 3 lipca. Tego samego dnia odbędzie się również Kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego zostanie wybrany szef partii. Tam scenariusz jest znany: prezesem zostanie Jarosław Kaczyński.

Czy Donald Tusk powinien wrócić? Sondaż dla "Faktów" TVN

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 procent badanych, a "raczej nie" - 28 procent. W sumie 60 procent respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 procent ankietowanych, a "raczej tak" - 17 procent. W sumie 26 procent badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO.

Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażu

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix