Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki

13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunki
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.02.2021 | Kryzys w Porozumieniu zachwieje koalicją? Gowin miał przedstawić swoje warunkiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze ustawy, która ograniczałaby funkcjonowanie wolnych mediów. To oficjalne stanowisko partii wobec projektu forsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Powstaje więc pytanie, czy Zjednoczona Prawica ma wciąż większość w Sejmie i jakie warunki stawia w tej sprawie Jarosław Gowin?

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zapytany przez "Fakty" TVN o to, czy rząd ma jeszcze większość w Sejmie, stanowczo odpowiedział, że "co do tego nie ma żadnych wątpliwości".

Pojawiające się pytanie o rządową większość jest zasadne, bo półtorej strony tekstu, w którym Porozumienie Jarosława Gowina uzasadnia, dlaczego nie poprze daniny, którą rząd chciał nałożyć na media, jest sprzeciwem wobec premiera i wobec PiS.

"Projekt wywołał szerokie protesty wielu bardzo odległych od siebie ideowo środowisk dziennikarskich. (...) będziemy sprzeciwiali się rozwiązaniom, które utrudnią funkcjonowanie mediów, w tym również - a może nawet przede wszystkim - mediów wobec Porozumienia Jarosława Gowina krytycznych" - możemy przeczytać w oświadczeniu tej partii.

- W procesie legislacyjnym często z niektórych pomysłów się rezygnuje, dopisuje się nowe, więc droga jest otwarta - zaznaczył Fogiel, odnosząc się do sprzeciwu ugrupowania Jarosława Gowina.

Słowa wicerzecznika Prawa i Sprawiedliwości to de facto przyznanie, że po decyzji Jarosława Gowina danina nakładana na niezależne media nie znajdzie poparcia.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w kraju, w którym niektóre media miałyby utrudnione funkcjonowanie - podkreślił Jan Strzeżek, rzecznik prasowy Porozumienia.

Ilu posłów potrzebuje PiS?

Na sejmowej sali najważniejsza jest większość, a w sprawie ustawy o daninie od mediów może ona nie zostać osiągnięta.

Cały klub Prawa i Sprawiedliwości, którego częścią jest i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, i Porozumienie Jarosława Gowina to 234 posłów. Gdy odejmiemy od tego posłów lojalnych wobec wicepremiera to zostaje ich 221. To oznacza, że dla takiej ustawy, w takim kształcie po prostu nie ma większości.

- Przegraliby spektakularnie każde głosowanie dotyczące takiego projektu - ocenił Grzegorz Schetyna, poseł i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Porozumienie dołączyło do tych ugrupowań, które rozumieją, że haracz dla mediów jest po prostu haraczem - dodaje posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Konflikt w Porozumieniu

Pytanie, czy rząd po sprzeciwie Porozumienia wobec ustawy o daninie od mediów ma jeszcze większość, jest zasadne także z jeszcze jednego powodu.

Chodzi o wykluczenie z Porozumienia dwóch wiceministrów i jednego ministra. W sumie partyjny sąd koleżeński wyrzucił aż ośmioro członków partii oskarżanych o spiskowanie z Adamem Bielanem i tych, którzy w konflikcie w Porozumieniu podważali przywództwo Jarosława Gowina.

Do najnowszych decyzji personalnych w Porozumieniu odniósł się Adam Bielan, który klika dni temu również został wykluczony z partii.

"Jarosław Gowin zamienia tę sytuację w kabaret (...) Apeluję do byłego prezesa Jarosław Gowina, żeby się uspokoił, bo najwyraźniej wpadł w jakąś furię i wycina ludzi na oślep. Nie ma takich uprawnień, szkodzi naszej partii" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- W każdym dobrym kabarecie najpierw trzeba widzów wprowadzić w dobry nastrój, a później próbować ich rozśmieszyć - dodaje wykluczony z Porozumienia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Według informacji "Faktów" TVN Jarosław Gowin normalizację relacji w koalicji uzależnił od tego, czy premier zdymisjonuje wiceministrów i ministra, którzy w sobotę zostali wyrzuceni z partii. Kolejnym warunkiem ma być uznanie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że to Gowin, a nie Bielan jest liderem Porozumienia.

- Przedstawicielem koalicjanta na posiedzeniach Radach Koalicji był do tej pory pan premier Gowin i on oczywiście jest serdecznie zapraszany - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Od początku konfliktu w Porozumieniu spotkanie szefostwa koalicji się nie odbyło. Jedno już odwołano.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS