Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • W USA cykady wyszły spod ziemi, by się rozmnożyć. Robią tak raz na 17 lat
 • Prognoza pogody na niedzielę 23 maja
Kolejny zgrzyt?

"Będziemy się starali, my, jako Porozumienie, zawsze stać po stronie przedsiębiorców"

W czwartek PiS przegrało w Sejmie głosowanie, w którym nie miało poparcia partii Jarosława Gowina. Takich sytuacji może być więcej. Teraz Porozumienie oczekuje zmian w Polskim Ładzie, bo nie chce się zgodzić na tak dużą podwyżkę podatków dla przedsiębiorców.

"PiS nie ma już tego walca sejmowego". Porozumienie zagłosowało z opozycją

Nie minął nawet tydzień od podpisania kolejnej deklaracji jedności, a w obozie władzy znowu...

Będziemy się starali, my, jako Porozumienie, zawsze stać po stronie przedsiębiorców - tak Magdalena Sroka, posłanka Porozumienia, odpowiedziała na pytanie o to, czy Jarosław Gowin rozmawia z Mateuszem Morawieckim o ulgach dla przedsiębiorców, którzy w myśl Polskiego Ładu mają zapłacić wyższe podatki.

Te rozmowy - według informacji redakcji "Faktów" TVN - zaczęły się w czwartek. To zaledwie pięć dni po przedstawieniu przez Zjednoczoną Prawicę założeń Polskiego Ładu. Jarosław Gowin zażądał fundamentalnej zmiany w programie.

- Nie możemy pozwolić na to, żeby po pandemii zaraz, na dzień dobry, przedsiębiorcy otrzymali od państwa taki prezent w postaci właśnie skokowego wzrostu obciążeń przy prowadzeniu firmy - tłumaczy Magdalena Sroka.

W nieoficjalnych rozmowach ludzie Gowina twierdzą, że Porozumienie nie poprze w Sejmie podwyżki podatków dla przedsiębiorców. Taka podwyżka - dla bardzo dużej grupy przedsiębiorców - jest przewidziana w programie Polskiego Ładu.

- Zacznijmy od tego, że pod Polskim Ładem podpisali się wszyscy koalicjanci. Również pan premier Jarosław Gowin. Więc, jak rozumiem, akceptuje rozwiązania, które są w Polskim Ładzie zawarte - przypomina Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Sygnał ostrzegawczy

Porozumienie ma nową stronę internetową. Adam Bielan tłumaczy: to porządkowanie sytuacji

Pod programem Polskiego Ładu złożono pięć podpisów. Czy niedługo będzie ich więcej? Prezes...

Prawo i Sprawiedliwość dostało już sygnał od Jarosława Gowina, jak będą wyglądały relacje w koalicji, jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego nie zawrze kompromisu z Porozumieniem. W czwartek w Sejmie posłowie Gowina i sam Jarosław Gowin zagłosowali razem z opozycją - wbrew PiS-owi - w sprawie poprawki do ustawy ustanawiającej Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

To nie było głosowanie, w którym gowinowcom omsknął się palec. To był sygnał ostrzegawczy, że bez zmian w Polskim Ładzie tak mogą wyglądać głosowania ustaw wprowadzających Polski Ład w życie.

- Pan Jarosław Gowin osobiście, że tak powiem, publicznie i przy świadkach złożył swój podpis pod propozycją nowego Polskiego Ładu - zaznacza Marcin Horała, wicemister infrastruktury.

"Już nie ma Zjednoczonej Prawicy"

Politycy bliscy Jarosławowi Gowinowi sugerują w nieoficjalnych rozmowach, że wicepremier został wprowadzony w błąd w trakcie prac nad Polskim Ładem. Sugerują, że część założeń programu miała wyglądać inaczej.

- Tam już w tej chwili wszyscy zdają sobie sprawę, że w następnych wyborach mogą startować oddzielnie, więc każdy ma zupełnie inne interesy. Już nie ma Zjednoczonej Prawicy - twierdzi Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

- Jeżeli my, jako Koalicja Polska i Jarosław Gowin, i jego Porozumienie, mamy być obrońcami polskich przedsiębiorców, pań fryzjerek, pań kosmetyczek, powinniśmy stanowczo zaprotestować przeciwko temu - uważa Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

PiS obecnie ma kruchą większość w Sejmie. Bez Porozumienia Jarosława Gowina tej większości nie ma. - Rozmawiamy z Jarosławem Gowinem, dlatego że jest to, można powiedzieć, najbardziej cywilizowana część pokłóconej prawicy - przyznaje Piotr Zgorzelski.

Jeśli PiS nie zawrze kompromisu z Porozumieniem Jarosława Gowina, to będzie musiało negocjować z Lewicą, żeby zmienić podatki.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix