Bez polityków Koalicji Obywatelskiej. Lewica przejęła inicjatywę

28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od Lewicy
28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od Lewicy
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.07.2019 | W Białymstoku bez Koalicji, bez PSL. Pozytywny przekaz popłynął od LewicyMaciej Knapik | Fakty TVN

Było spokojnie i bez przemocy - to najważniejsza informacja z Białegostoku. Nikt w nikogo niczym nie rzucał, nikt nikogo nie bił i nie kopał, a policja nie musiała interweniować. Na niedzielnym wiecu "Polska przeciw przemocy" zorganizowanym przez SLD, Wiosnę i Razem w reakcji na przemoc towarzyszącą zeszłotygodniowemu Marszowi Równości nie było polityków innych partii.

Białystok w tę niedzielę był zupełnie inny niż w zeszły tydzień w sobotę. Wiec "Polska bez przemocy" zorganizowany przez lewicę odbył się bez incydentów. Mieszkańcy Białegostoku wyrazili swoje oburzenie aktami przemocy, jakie miały miejsce podczas Marszu Równości, który odbył się 20 lipca.

- To tak na chłodny rozum trzeba pomyśleć, jesteśmy ludźmi. To nie jest ideologia, to są ludzie - usłyszeliśmy na niedzielnym wiecu.

Akcja #JestemZBiałegostoku ma przekonać, że Białystok jest tolerancyjny i otwarty, a nie brutalny. Symbolem agresji podczas Marszu Równości stał się kamień.

Niedzielnemu wiecowi towarzyszyła nieliczna pikieta osób, którym nie spodobała się inicjatywa lewicy. Między nimi a uczestnikami wiecu wywiązała się wymiana zdań.

- Mniej pracy, cieszymy się - skomentował nadinsp. Daniel Kołnierowicz, komendant wojewódzki policji w Białymstoku. Policja zabezpieczała również niedzielne zgromadzenie.

Bez Koalicji Obywatelskiej, bez PSL-u

Na wiecu "Polska bez przemocy" nie było prezydenta Białegostoku związanego z Platformą Obywatelską. Polityków Koalicji Obywatelskiej w ogóle nie było na wiecu.

- Białystok powinien być zostawiony na razie w spokoju, tym bardziej, że jest to wykorzystywane politycznie - wyjaśniał swoją nieobecność prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Na niedzielnym zgromadzeniu nie było również polityków PSL-u, który w oświadczeniu napisali, że "radykalne demonstracje stają się w Polsce miejscem eskalacji sporów światopoglądowych i częstokroć forum do prowokacji oraz obrażania uczuć religijnych osób wierzących".

- To nie pomaga, bo dzisiaj musimy być solidarni, musimy być ponad podziałami - ocenił lider Wiosny Robert Biedroń.

Monopol na pozytywny przekaz

Lewica nie miała w niedzielę żadnej konkurencji politycznej w budowaniu pozytywnego przekazu tolerancji i wzajemnego szacunku. Reszta opozycji oddała pole.

- Wolność oznacza to, że możemy się gromadzić w miejscach publicznych, że możemy iść ulicą, trzymając z rękę tego, kogo kochamy - mówił podczas wiecu Adrian Zandberg z Partii Razem.

- Nie będziemy nigdy tolerować wieszania zdjęć posłów, nie będziemy tolerować dzielenia nas na sorty - oświadczył szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

- Chcemy Polski równej, Polski solidarnej, Polski, w której nie tylko Jarosław Kaczyński z kotem będzie się czuł jak w domu, ale chłopak z dziewczyną, dwie dziewczyny i dwóch chłopaków - mówił Robert Biedroń, lider Wiosny.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS