Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK

15.01.2022 | Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK
15.01.2022 | Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK
Magda Łucyan | Fakty TVN
15.01.2022 | Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIKMagda Łucyan | Fakty TVN

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żywność w Polsce jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej. Kontrolerzy informują, że najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości jest obecność bakterii salmonelli czy tych wywołujących listeriozę. Ponadto Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem użycia w hodowli zwierząt najsilniejszych antybiotyków.

Polska żywność jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej - to wniosek z nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

- To brzmi przerażająco, natomiast mnie nie dziwią te wnioski. Byliśmy świadkiem tak wielu nieprawidłowości i bardzo często organy kontrolne ignorowały te nieprawidłowości - podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji "Viva!".

Skutkiem nieprawidłowości jest rekordowa liczba przypadków niebezpiecznych bakterii w mięsie i nabiale.

- Najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości to jest obecność bakterii salmonelli czy też bakterii listerii - mówi Łukasz Pawelski, pełnomocnik do spraw kontaktów z dziennikarzami Najwyższej Izby Kontroli.

Brakuje kontroli. Nad ubojem w Polsce nie czuwa praktycznie nikt. Jak wynika z raportu NIK, brakuje weterynarzy, a zastępują ich często ludzie z zupełnie innym wykształceniem. Natomiast instytucje odpowiedzialne za kontrole ze sobą nie współpracują.

- To nie jest tylko kwestia tego, że inspektorów jest za mało, ale sposób przeprowadzania 90 procent przypadków kontroli, o których wiemy, jest taki, że inspekcja się zapowiada - zwraca uwagę Cezary Wyszyński. Zapowiedź inspekcji oznacza, że każdy kontrolowany może się przygotować.

- Polskie produkty spożywcze były uważane za najlepsze, wszyscy się tym chwalili. Okazuje się, że są najgorsze - ocenia jeden z klientów sklepu spożywczego. - Na pewno musimy się obawiać, co jemy i skąd to mięso przychodzi - dodaje kolejny klient.

Problem antybiotyków w procesie hodowli

Antybiotyki to kolejny wielki problem polskiego mięsa.

- Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania najsilniejszych antybiotyków w procesie hodowli. (...) Wykorzystujemy dwa razy więcej antybiotyków (u zwierząt - przyp. red.) niż w procesie leczenia ludzi, więc skala jest to poważna - przybliża Łukasz Pawelski.

Skala fatalnych skutków jest jeszcze większa, bo razem z mięsem te wszystkie antybiotyki trafiają do naszego organizmu i niszczą odporność.

- My się uodparniamy na antybiotyki i musimy stosować później coraz mocniejsze antybiotyki - wyjaśnia dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.

Polska jest siódmym w Europie eksporterem żywności, ale skarg zgarnia najwięcej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o problemie wie i zapowiada zmiany.

- Jest potrzebna wielka reforma, którą my robimy. 600 milionów chcemy wydać na dofinansowanie weterynarii, ponad 1500 etatów dla weterynarzy, aby również kwestie związane z kontrolą jakości żywności były dobre - mówi Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Do tego jednak długa droga, bo minister Kaczmarczyk, zamiast o konkretnych datach, mówi o przyszłości.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS