Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Policyjny Black Hawk przetransportował serce do przeszczepu z Białegostoku do Gdańska
  • Polacy na 6. miejscu w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Zakopanem
Alarm żywnościowy

Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żywność w Polsce jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej. Kontrolerzy informują, że najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości jest obecność bakterii salmonelli czy tych wywołujących listeriozę. Ponadto Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem użycia w hodowli zwierząt najsilniejszych antybiotyków.

ONZ chce ograniczyć marnotrawstwo żywności. W Polsce trwa kampania "Jedz bez wyrzutów"

ONZ po raz kolejny zwraca uwagę na problem marnowania żywności. Tylko w Polsce marnuje się pięć...

Polska żywność jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej - to wniosek z nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

- To brzmi przerażająco, natomiast mnie nie dziwią te wnioski. Byliśmy świadkiem tak wielu nieprawidłowości i bardzo często organy kontrolne ignorowały te nieprawidłowości - podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji "Viva!".

Skutkiem nieprawidłowości jest rekordowa liczba przypadków niebezpiecznych bakterii w mięsie i nabiale.

- Najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości to jest obecność bakterii salmonelli czy też bakterii listerii - mówi Łukasz Pawelski, pełnomocnik do spraw kontaktów z dziennikarzami Najwyższej Izby Kontroli.

Brakuje kontroli. Nad ubojem w Polsce nie czuwa praktycznie nikt. Jak wynika z raportu NIK, brakuje weterynarzy, a zastępują ich często ludzie z zupełnie innym wykształceniem. Natomiast instytucje odpowiedzialne za kontrole ze sobą nie współpracują.

- To nie jest tylko kwestia tego, że inspektorów jest za mało, ale sposób przeprowadzania 90 procent przypadków kontroli, o których wiemy, jest taki, że inspekcja się zapowiada - zwraca uwagę Cezary Wyszyński. Zapowiedź inspekcji oznacza, że każdy kontrolowany może się przygotować.

- Polskie produkty spożywcze były uważane za najlepsze, wszyscy się tym chwalili. Okazuje się, że są najgorsze - ocenia jeden z klientów sklepu spożywczego. - Na pewno musimy się obawiać, co jemy i skąd to mięso przychodzi - dodaje kolejny klient.

Problem antybiotyków w procesie hodowli

Tak wygląda ubój rytualny. "Agonia może trwać nawet kilka minut"

Ubój rytualny tylko na potrzeby krajowe - taki przepis ma znaleźć się w ustawie o ochronie...

Antybiotyki to kolejny wielki problem polskiego mięsa.

- Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania najsilniejszych antybiotyków w procesie hodowli. (...) Wykorzystujemy dwa razy więcej antybiotyków (u zwierząt - przyp. red.) niż w procesie leczenia ludzi, więc skala jest to poważna - przybliża Łukasz Pawelski.

Skala fatalnych skutków jest jeszcze większa, bo razem z mięsem te wszystkie antybiotyki trafiają do naszego organizmu i niszczą odporność.

- My się uodparniamy na antybiotyki i musimy stosować później coraz mocniejsze antybiotyki - wyjaśnia dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.

Polska jest siódmym w Europie eksporterem żywności, ale skarg zgarnia najwięcej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o problemie wie i zapowiada zmiany.

- Jest potrzebna wielka reforma, którą my robimy. 600 milionów chcemy wydać na dofinansowanie weterynarii, ponad 1500 etatów dla weterynarzy, aby również kwestie związane z kontrolą jakości żywności były dobre - mówi Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Do tego jednak długa droga, bo minister Kaczmarczyk, zamiast o konkretnych datach, mówi o  przyszłości.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix