Alarm żywnościowy
Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żywność w Polsce jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej. Kontrolerzy informują, że najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości jest obecność bakterii salmonelli czy tych wywołujących listeriozę. Ponadto Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem użycia w hodowli zwierząt najsilniejszych antybiotyków.
ONZ po raz kolejny zwraca uwagę na problem marnowania żywności. Tylko w Polsce marnuje się pięć...ONZ chce ograniczyć marnotrawstwo żywności. W Polsce trwa kampania "Jedz bez wyrzutów"
- To brzmi przerażająco, natomiast mnie nie dziwią te wnioski. Byliśmy świadkiem tak wielu nieprawidłowości i bardzo często organy kontrolne ignorowały te nieprawidłowości - podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji "Viva!".
Skutkiem nieprawidłowości jest rekordowa liczba przypadków niebezpiecznych bakterii w mięsie i nabiale.
- Najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości to jest obecność bakterii salmonelli czy też bakterii listerii - mówi Łukasz Pawelski, pełnomocnik do spraw kontaktów z dziennikarzami Najwyższej Izby Kontroli.
Brakuje kontroli. Nad ubojem w Polsce nie czuwa praktycznie nikt. Jak wynika z raportu NIK, brakuje weterynarzy, a zastępują ich często ludzie z zupełnie innym wykształceniem. Natomiast instytucje odpowiedzialne za kontrole ze sobą nie współpracują.
- To nie jest tylko kwestia tego, że inspektorów jest za mało, ale sposób przeprowadzania 90 procent przypadków kontroli, o których wiemy, jest taki, że inspekcja się zapowiada - zwraca uwagę Cezary Wyszyński. Zapowiedź inspekcji oznacza, że każdy kontrolowany może się przygotować.
- Polskie produkty spożywcze były uważane za najlepsze, wszyscy się tym chwalili. Okazuje się, że są najgorsze - ocenia jeden z klientów sklepu spożywczego. - Na pewno musimy się obawiać, co jemy i skąd to mięso przychodzi - dodaje kolejny klient.
Problem antybiotyków w procesie hodowli
Ubój rytualny tylko na potrzeby krajowe - taki przepis ma znaleźć się w ustawie o ochronie...Tak wygląda ubój rytualny. "Agonia może trwać nawet kilka minut"
- Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania najsilniejszych antybiotyków w procesie hodowli. (...) Wykorzystujemy dwa razy więcej antybiotyków (u zwierząt - przyp. red.) niż w procesie leczenia ludzi, więc skala jest to poważna - przybliża Łukasz Pawelski.
Skala fatalnych skutków jest jeszcze większa, bo razem z mięsem te wszystkie antybiotyki trafiają do naszego organizmu i niszczą odporność.
- My się uodparniamy na antybiotyki i musimy stosować później coraz mocniejsze antybiotyki - wyjaśnia dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.
Polska jest siódmym w Europie eksporterem żywności, ale skarg zgarnia najwięcej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o problemie wie i zapowiada zmiany.
- Jest potrzebna wielka reforma, którą my robimy. 600 milionów chcemy wydać na dofinansowanie weterynarii, ponad 1500 etatów dla weterynarzy, aby również kwestie związane z kontrolą jakości żywności były dobre - mówi Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Do tego jednak długa droga, bo minister Kaczmarczyk, zamiast o konkretnych datach, mówi o przyszłości.
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Inflacja bije rekordy, ceny żywności w górę. "Najbliższe miesiące to będzie czas zaciskania pasa"
- Wstrząsający raport naukowców. "Wszystko bardzo źle wróży przyszłości"
- Kryzys humanitarny w Afganistanie. "Będzie jeszcze gorzej"
- Paczki żywnościowe zamiast świątecznego śniadania. Tak w tym roku wygląda pomoc dla potrzebujących
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 marca
Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o refundacji zapłodnienia metodą in vitro. W programie powiemy również o drugim dniu wizyty księcia Williama w Polsce, a także o tym, czemu paliwo na stacjach jest takie drogie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro trafił do Sejmu
Do Sejmu trafił obywatelski projekt "Tak dla in vitro". Jego autorzy chcą, żeby państwo refundowało tę metodę zapłodnienia rodzinom, które bardzo chcą mieć dziecko. Pod projektem podpisało się blisko pół miliona osób.
czytaj więcej »Spotkanie z ukraińskimi uchodźcami, kolacja w popularnej knajpie. Książę William odwiedził Polskę
Zjadł kolację i spędził wieczór w lokalu wspierającym społeczność LGBT+. Rano spotkał się z Andrzejem Dudą oraz z Ukraińcami pracującymi i uczącymi się w Polsce. Brytyjski książę William niespełna dobę spędził w Polsce. Z wyrazami wsparcia przyjechał przede wszystkim do brytyjskich żołnierzy.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski z wizytą w Chersoniu. W Brukseli rozmowy o pomocy Ukrainie
"Wszystko odbudujemy" - zapewnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który kolejny dzień odwiedza przyfrontowe tereny. W czwartek był w Chersoniu, wyzwolonym w listopadzie podczas ukraińskiej kontrofensywy. Tymczasem w Brukseli unijni przywódcy rozmawiają o tym, jak dalej pomagać Ukrainie.
czytaj więcej »Gniew rolników narasta. Chcą spotkania z premierem i uregulowania importu zboża z Ukrainy
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk albo odwołuje spotkania z rolnikami, albo nie wpuszcza na nie mediów. Jednocześnie gniew, złość i determinacja rolników są coraz większe. W Szczecinie rozbili Zielone Miasteczko. Chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, tarczy antykryzysowej i uregulowania importu zboża z Ukrainy.
czytaj więcej »Inflacja wpływa na wydatki Polaków. Wolą kupować mniej i oszczędzać
Jeśli ktoś w Polsce zastanawia się, dlaczego ropa na giełdach jest tańsza niż przed wojną w Ukrainie, a paliwo na stacjach droższe, to odpowiedź brzmi: podatki. Bolesna jest też prawda o sile nabywczej naszych portfeli, bo z najnowszych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 5 procent rok do roku.
czytaj więcej »Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie musiał zaciągnąć pożyczkę w parabanku
Ministerstwo Zdrowia daje za mało pieniędzy, banki odmawiają kredytów, więc o pomoc dyrekcja zwróciła się do parabanków. Nie chodzi o prywatną firmę. Chodzi o Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Placówka nie jest w stanie płacić za leki, jedzenie czy energię.
czytaj więcej »Antyrządowe protesty w Izraelu przybierają na sile. W Tel Awiwie i Hajfie policja użyła armatek wodnych
W czwartek w Izraelu zorganizowano 150 demonstracji. W ten sposób obywatele chcą powiedzieć władzy stanowcze "nie" dla reformy sądownictwa. Blokują drogi, chcą zakłócić działanie lotniska, zbierają się też pod domami polityków.
czytaj więcej »Fernando Santos przygotowuje Polaków do meczu z Czechami
Przed Fernandem Santosem debiut w roli selekcjonera polskiej reprezentacji. Jest doświadczonym trenerem, więc presja nie robi na nim wrażenia - podkreślają eksperci. Portugalczyk już wprowadził swoje zmiany. Przemeblował Stadion Narodowy i ławkę Biało-Czerwonych przeniósł z lewej strony boiska na prawą. Zmienił się też sposób ogłaszania składu na mecz - piłkarze dowiedzą się, kto wybiegnie na murawę, dopiero 90 minut przed pierwszym gwizdkiem.
czytaj więcej »Czas ucieka, a wykonawcy znicza na Igrzyska Europejskie wciąż nie ma
Unieważniono przetarg na znicz Igrzysk Europejskich. Zabrakło pieniędzy, choć wydano już 400 milionów złotych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 24 marca
W piątek pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie na północy, do 5 mm. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »