Pierwsza taka operacja w Polsce. Serce operowano przy pomocy robota

30.11.2018 | Pierwsza taka operacja w Polsce. Serce operowano przy pomocy robota
30.11.2018 | Pierwsza taka operacja w Polsce. Serce operowano przy pomocy robota
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.11.2018 | Pierwsza taka operacja w Polsce. Serce operowano przy pomocy robotaMarek Nowicki | Fakty TVN

Lekarze z Warszawy chwalą się kolejnymi operacjami, które przeprowadzili przy pomocy robota. Ale nie tylko w Warszawie wiedzą, jak fantastycznie działa taki specjalista. Medyczne roboty - a konkretniej telemanipulatory - mają sztuczne ramiona, które potrafią więcej niż te prawdziwe. Już niedługo będą także czuć, a może nawet trochę działać samodzielnie.

Zastawka mitralna serca naprawiona po raz pierwszy w Polsce w ten sposób - przy pomocy robota - chwalą się lekarze ze szpitala Medicover w Warszawie.

- Ramiona robota mają wewnętrzne nadgarstki. To tak, jakbym włożył ręce do wnętrza pacjenta i mógł obracać we wszystkie strony narzędziami. Mamy 7 stopni swobody poruszania się, zdecydowanie więcej niż klasycznymi narzędziami. Druga ciekawa rzecz: nie ma drżenia - chwali dr Krzysztof Wróbel, kardiochirurg ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Czucie i precyzja

Ręce robota po prostu się nie trzęsą, ale jeszcze nie ma w nich czucia. Na razie. W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu naukowcy już opracowali prototyp czującego robota.

- Mamy taki czujnik jak nos psa. Jak dotkniemy, to wyczuwamy pod jakim kątem i jaka jest to siła. Czy jest to miękkie, twarde, zwapnione, jaka jest temperatura, możemy inne czynniki również zbadać innymi sensorami - mówi prof. Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Chodzi o to, żeby robot nie tylko dokładnie ciął, oszczędzając naczynia krwionośne i nerwy, ale też aby rozpoznawał rodzaj ciętej tkanki. Wciąż udoskonalane roboty, o wdzięcznych nazwach Ezop, Da Vinci, Zeus, zadomowiły się w szpitalach dwadzieścia lat temu. Jeden z pierwszych zabiegów kardiochirurgicznych wykonał wtedy profesor Walter Randolph Chitwood ze Stanów Zjednoczonych.

- W rzeczywistości nie są to prawdziwe roboty, bo roboty działają autonomicznie. To jest rodzaj telemanipulatora, którym chirurg przy pomocy narzędzi może operować serce, klatkę piersiową czy brzuch - mówi prof. Walter Randolph Chitwood, kardiochirurg z Uniwersytetu Wirginii.

Krok ku automatyzmowi

Na te inteligentne, autonomiczne roboty też przyjdzie czas. Pierwsze ruchy już zostały wykonane.

- Po raz pierwszy FDA (Agencja Żywności i Leków USA - przyp. red) dopuściła jeden malutki element, że robot będzie mógł wykonywać mały ruch automatycznie. Drzwi nie zostały jeszcze otwarte, ale już lekko uchylone - opisuje prof. Zbigniew Nawrat.

Pomoc robotów już bardzo doceniają lekarze w Stanach Zjednoczonych, gdzie inteligentne maszyny coraz częściej asystują podczas operacji urologicznych i ginekologicznych. Mniej chyba tym postępem ekscytują się sami pacjenci, dla których bardziej od sposobu leczenia liczy się jego końcowy efekt.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS