
Medycyna przyszłości
Pierwsza taka operacja w Polsce. Serce operowano przy pomocy robota
Lekarze z Warszawy chwalą się kolejnymi operacjami, które przeprowadzili przy pomocy robota. Ale nie tylko w Warszawie wiedzą, jak fantastycznie działa taki specjalista. Medyczne roboty - a konkretniej telemanipulatory - mają sztuczne ramiona, które potrafią więcej niż te prawdziwe. Już niedługo będą także czuć, a może nawet trochę działać samodzielnie.
Zastawka mitralna serca naprawiona po raz pierwszy w Polsce w ten sposób - przy pomocy robota - chwalą się lekarze ze szpitala Medicover w Warszawie.
- Ramiona robota mają wewnętrzne nadgarstki. To tak, jakbym włożył ręce do wnętrza pacjenta i mógł obracać we wszystkie strony narzędziami. Mamy 7 stopni swobody poruszania się, zdecydowanie więcej niż klasycznymi narzędziami. Druga ciekawa rzecz: nie ma drżenia - chwali dr Krzysztof Wróbel, kardiochirurg ze Szpitala Medicover w Warszawie.
Nad przeszczepieniem i rekonstrukcją twarzy przez 25 godzin pracował zespół 100 osób. 11 miesięcy później 26-letni Cameron Underwood po raz pierwszy pokazał się przed kamerami, a operujący go lekarze mówią wprost: efekty przerosły ich oczekiwania. "Mam nos i usta, więc mogę się uśmiechać". 26-latek pokazał się po przeszczepie twarzy
Czucie i precyzja
Ręce robota po prostu się nie trzęsą, ale jeszcze nie ma w nich czucia. Na razie. W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu naukowcy już opracowali prototyp czującego robota.
- Mamy taki czujnik jak nos psa. Jak dotkniemy, to wyczuwamy pod jakim kątem i jaka jest to siła. Czy jest to miękkie, twarde, zwapnione, jaka jest temperatura, możemy inne czynniki również zbadać innymi sensorami - mówi prof. Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.
Chodzi o to, żeby robot nie tylko dokładnie ciął, oszczędzając naczynia krwionośne i nerwy, ale też aby rozpoznawał rodzaj ciętej tkanki. Wciąż udoskonalane roboty, o wdzięcznych nazwach Ezop, Da Vinci, Zeus, zadomowiły się w szpitalach dwadzieścia lat temu. Jeden z pierwszych zabiegów kardiochirurgicznych wykonał wtedy profesor Walter Randolph Chitwood ze Stanów Zjednoczonych.
- W rzeczywistości nie są to prawdziwe roboty, bo roboty działają autonomicznie. To jest rodzaj telemanipulatora, którym chirurg przy pomocy narzędzi może operować serce, klatkę piersiową czy brzuch - mówi prof. Walter Randolph Chitwood, kardiochirurg z Uniwersytetu Wirginii.
Nie miał poparzonych tylko pach, stóp i pachwin. Resztę ciała 13-latka okaleczyły płomienie podczas pożaru kamienicy w Lęborku. Rokowania? Bardzo złe. Mimo to lekarzom z Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń udało się uratować Janka. -...Miał poparzone 90 procent ciała, nie dawali mu szans na przeżycie. Wraca do zdrowia
Krok ku automatyzmowi
Na te inteligentne, autonomiczne roboty też przyjdzie czas. Pierwsze ruchy już zostały wykonane.
- Po raz pierwszy FDA (Agencja Żywności i Leków USA - przyp. red) dopuściła jeden malutki element, że robot będzie mógł wykonywać mały ruch automatycznie. Drzwi nie zostały jeszcze otwarte, ale już lekko uchylone - opisuje prof. Zbigniew Nawrat.
Pomoc robotów już bardzo doceniają lekarze w Stanach Zjednoczonych, gdzie inteligentne maszyny coraz częściej asystują podczas operacji urologicznych i ginekologicznych. Mniej chyba tym postępem ekscytują się sami pacjenci, dla których bardziej od sposobu leczenia liczy się jego końcowy efekt.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Komentarze (2)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Polak potrafi....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Gdyby to był robot polskiej produkcji to powiedziałbym WOW. A tak powiem fajnie.
Do autonomicznych robotów to jeszcze daleka droga. Jak na razie to komputery się zawieszają a oprogramowanie zawsze ma jakieś bugi. Jak mozna się zgodzić na autonomiczne roboty widzą codzienne problemy z komputerami i oprogramowaniem.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 9 grudnia
Politycy opozycji wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do debaty na ten temat stanu systemu ochrony zdrowia. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy. W programie także o wstrząsającym zabójstwie w Ząbkowicach Śląskich, o nowych informacjach w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku oraz o przygotowaniach Olgi Tokarczuk do ceremonii wręczenia literackiej Nagrody Nobla. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
W sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia i "nieprzyzwoitych" warunkach na SOR-ach. W związku z tym, opozycja wzywa prezydenta do debaty na ten temat. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy.
czytaj więcej »Katastrofa w Szczyrku. Śledczy ustalili miejsce przerwania gazociągu
Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej poinformowała, że to uszkodzenie gazociągu mogło być powodem tragicznego wybuchu w Szczyrku. Śledczy ustalili, że istnieje związek pomiędzy wybuchem w budynku a pracami prowadzonymi pod ulicą Leszczynową. W wyniku wybuchu gazu zginęło osiem osób.
czytaj więcej »18-latek miał zabić rodziców i brata. "Był uczniem spokojnym, nie sprawiał żadnych problemów"
Wstrząsające zabójstwo w Ząbkowicach Śląskich. 18-latek w nocy z niedzieli na poniedziałek zadzwonił na policję i poinformował, że ktoś włamał się do jego domu. Sprawca miał zabić jego rodziców oraz siedmioletniego brata. Z wstępnych ustaleń wynika, że zbrodni miał dokonać 18-latek.
czytaj więcej »Onet: PFN opłaciła wyjazd do USA Edmunda Jannigera
Tysiące złotych miała wydać Polska Fundacja Narodowa na działalność za oceanem Edmunda Jannigera, jednego z najmłodszych współpracowników byłego ministra Antoniego Macierewicza. Fundacja, finansowana przez spółki skarbu państwa, miała dbać o wizerunek Polski za granicą. Ze swoich wydatków nie chce się wytłumaczyć.
czytaj więcej »"Jutro zaczynam dzień od prób ukłonów"
Olga Tokarczuk we wtorek w Sztokholmie odbierze literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Po jej głośnym sobotnim wykładzie zewsząd płyną komentarze, że wystąpienie było głębokie i zachwycające. Polka zainspirowała debatę w szwedzkiej i zagranicznej prasie.
czytaj więcej »WADA wyklucza Rosję z wielkich imprez. "To dobra decyzja"
Reprezentanci Rosji dostali czteroletni zakaz udziału w igrzyskach olimpijskich i mundialu. Sportowcy mogą startować, ale nie pod flagą Rosji i tylko gdy udowodnią, że nie byli zaangażowani w działania związane z dopingiem. Zakaz udziału w tych najbardziej prestiżowych imprezach sportowych nałożyła na Federację Rosyjską Światowa Agencja Antydopingowa.
czytaj więcej »Pierwszy raz od urodzenia mogła usłyszeć głos swojej matki. Niezwykłe nagranie z Wielkiej Brytanii
Urodzona z wadą słuchu Georgina z Wielkiej Brytanii pierwsze miesiące przeżyła w ciszy, ale dziecięcy aparat słuchowy sprawił, że mogła usłyszeć głos matki. Reakcja dziewczynki była głośna i radosna. Lekarze uważają, że dzieciom w takiej sytuacji należy pomagać jak najwcześniej.
czytaj więcej »Erupcja wulkanu w Nowej Zelandii. Co najmniej pięć osób nie żyje
W poniedziałek doszło do erupcji wulkanu na wyspie White w Nowej Zelandii. W momencie wybuchu wokół krateru przebywało kilkadziesiąt osób. Są zabici, ranni i zaginieni. Służby prowadzą akcję ratunkową.
czytaj więcej »Irański kierowca i zepsuta amerykańska ciężarówka. Na pomoc ruszyli polscy kierowcy
Irański kierowca zatrzymał się w Koziegłowach, bo jego amerykańska ciężarówka odmówiła dalszej jazdy. Z pomocą mężczyźnie przyszli polscy kierowcy. Skrzyknęli się przez internet i pomogli w naprawie pojazdu.
czytaj więcej »"Niezwykła, wyjątkowa". Irena Santor kończy 85 lat
Irena Santor - ikona polskiej muzyki, podziwiana i uwielbiana przed kolejne pokolenia słuchaczy - kończy 85 lat. Artystka nie wychodzi z formy i szykuje kolejną trasę koncertową.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 10 grudnia
We wtorek w kraju wystąpi zachmurzenie zmienne, umiarkowane i duże. We wschodniej części kraju przelotne opady deszcz. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu możliwy deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 1003 hPa.
czytaj więcej »Fakty z 8 grudnia
W PO i Konfederacji trwają prawybory, a tymczasem na prezydenta chce startować Szymon Hołownia. Powoli kandydatów przybywa. W programie powiemy także o nowej metodzie leczenia niektórych nowotworów, a także o bananie za 120 tysięcy dolarów, który został zjedzony. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Kandydatów na prezydenta przybywa. Prawybory trwają w PO i w Konfederacji
Po debacie prawyborczej Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak ruszyli w kraj, by szukać poparcia wśród członków PO. Na prawybory zdecydowała się jeszcze Konfederacja. W międzyczasie swoją chęć kandydowania na prezydenta Polski wyraził Szymon Hołownia.
czytaj więcej »Robotnicy uszkodzili gazociąg, próbowali go zatkać kurtkami. "Oni jeszcze chcieli to zasypywać"
Kolejny gazociąg uszkodzony. Tym razem nie doszło do tragedii jak w Szczyrku, ale tragicznie nieprofesjonalna była reakcja robotników, którzy go rozszczelnili. Zamiast natychmiast wezwać pomoc i odciąć dopływ gazu, próbowali zatkać dziurę kurtką i zasypać. Do zdarzenia doszło w sobotę w Głowience w powiecie krośnieńskim.
czytaj więcej »