Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • "Mamy zdjęcia dzieci, które śpią w śmietnikach. Sytuacja jest absolutnie dramatyczna"
  • Kulisy rezygnacji prezesa. "Obnażył prawdę o postępującej dewastacji tej stadniny"

Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. W sprawie ochrony zwierząt powstają nietypowe koalicje

Ustawa o ochronie zwierząt doprowadziła do powstania w Sejmie wyjątkowych koalicji. PSL mówi w tej sprawie tak jak Konfederacja, a Lewica tak jak PiS. Jednocześnie Jarosław Kaczyński przekonuje, że "wszyscy dobrzy ludzie" powinni poprzeć ustawę.

Jarosław Kaczyński na TikToku zachęca do poparcia "piątki dla zwierząt"

"Piątka dla zwierząt" Jarosława Kaczyńskiego trafiła do Sejmu, a prezes promuje ustawę na TikToku...

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystąpił w nagraniu udostępnionym na TikToku, w którym zachęca do poparcia nowej ustawy o ochronie zwierząt i wzięcia udziału w akcji #StopFurChallenge.

- To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec - mówi prezes PiS w filmiku zamieszczonym na profilu Forum Młodych PiS.

W akcji, podobnie jak w innych tego typu inicjatywach, uczestnicy nominują do wzięcia w niej udziału kolejne osoby. W nagraniu Jarosław Kaczyński nominował premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego zarządu PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który od razu odpowiedział i na Twitterze opublikował krótkie nagranie.

- Kochajmy zwierzaki - mówi Sobolewski, pokazując w kadrze swoje koty.

Nietypowa koalicja

Występ w internecie, a przede wszystkim sama ustawa o ochronie zwierząt to ukłon w stronę młodych, ale i gra polityczna - mówi opozycja.

- Narzędzie walki wewnętrznej z Ziobrą, z przeciwnikami politycznymi wewnątrz PiS-u - twierdzi posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Minister rolnictwa przeciw zakazowi hodowli zwierząt futerkowych

Do Sejmu trafił projekt ustawy o ochronie zwierząt i - tak jak zapowiadał wcześniej prezes PiS...

Ustawa istotnie zamiesza na scenie politycznej. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry na razie milczy, a Porozumienie Jarosława Gowina mówi, że przepisy powinny wejść w życie dopiero za dziesięć lat.

Niecodzienną politycznie koalicję przeciw ustawie zawiera za to Konfederacja z Polskim Stronnictwem Ludowym.

- To jest kompletnie niepoważne, to uderzy w klimat inwestycyjny w Polsce - ocenia poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. - To jest co najmniej nieroztropne - dodaje posłanka PSL Urszula Pasławska.

Poparcie Lewicy

Zwolennicy "piątki dla zwierząt" to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości razem z politykami Lewicy, którzy bezwarunkowo popierają proponowane przepisy.

- Myślę, że Lewica będzie jednogłośnie za tym projektem - mówi posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W Platformie Obywatelskiej można usłyszeć różne głosy na temat projektu ustawy. Politycy przede wszystkim czekają na ostateczny kształt przepisów.

- Ustawa wejdzie do Sejmu, ale niekoniecznie z niego wyjdzie, albo wyjdzie jak zwykle potworek - twierdzi posłanka Katarzyna Lubnauer.

Rolnicy protestują

Prezes PiS zapowiedział "piątkę dla zwierząt". "Czujemy się zdradzeni, czujemy się oszukani"

Politycy PiS pracują nad ustawą, która ma zakazać hodowli zwierząt futerkowych. Ze strony...

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików. W tym przypadku część polików jest zgodna i chce wprowadzenia zakazu bez żadnych półśrodków, czy ulepszaniu istniejących hodowli.

- O żadnym poprawianiu standardów nie ma mowy, bo to jest po prostu ściema - zwraca uwagę posłanka z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.

Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oznacza koniec branży futrzarskiej, która głośno protestuje.

- Posłowie, którzy zostali wybrani głosem rolników, teraz to rolnictwo tak ochoczo i z premedytacja niszczą - mówi hodowca zwierząt Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Trzymanie w klatkach i mordowanie w komorach gazowych to żadne rolnictwo - mówią aktywiści. - W przypadku gazowania norki wrzucane są do komory po kilkadziesiąt na raz - zwraca uwagę Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva".

Innego zdania jest natomiast poseł Konfederacji. - Usypianie zwierząt CO2 jest jednym z bardziej humanitarnych sposobów - mówi Krzysztof Bosak.

W ustawie przygotowanej przez PiS pojawia się też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi czy na łańcuchu na stałe. Jest zakaz kolczatek, zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, czyli cyrkowych.

Z kolei ubój rytualny zostaje tylko na potrzeby krajowe. Koniec więc z eksportem.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego apelują do rządzących i chcą szukać kompromisu w sprawie projektu ustawy. Z przepisami nie zgadza się też Krajowa Rada Izb Rolniczych.

"Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki" - możemy przeczytać w oświadczeniu KRIR.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówi, że potrzebny jest albo okres dostosowawczy, albo odszkodowania.

W ustawie o ochronie zwierząt przewidziano rok na likwidację interesu lub dostosowanie się do nowych przepisów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix