Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. W sprawie ochrony zwierząt powstają nietypowe koalicje
Ustawa o ochronie zwierząt doprowadziła do powstania w Sejmie wyjątkowych koalicji. PSL mówi w tej sprawie tak jak Konfederacja, a Lewica tak jak PiS. Jednocześnie Jarosław Kaczyński przekonuje, że "wszyscy dobrzy ludzie" powinni poprzeć ustawę.
"Piątka dla zwierząt" Jarosława Kaczyńskiego trafiła do Sejmu, a prezes promuje ustawę na TikToku...Jarosław Kaczyński na TikToku zachęca do poparcia "piątki dla zwierząt"
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystąpił w nagraniu udostępnionym na TikToku, w którym zachęca do poparcia nowej ustawy o ochronie zwierząt i wzięcia udziału w akcji #StopFurChallenge.
- To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec - mówi prezes PiS w filmiku zamieszczonym na profilu Forum Młodych PiS.
W akcji, podobnie jak w innych tego typu inicjatywach, uczestnicy nominują do wzięcia w niej udziału kolejne osoby. W nagraniu Jarosław Kaczyński nominował premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego zarządu PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który od razu odpowiedział i na Twitterze opublikował krótkie nagranie.
- Kochajmy zwierzaki - mówi Sobolewski, pokazując w kadrze swoje koty.
Nietypowa koalicja
Występ w internecie, a przede wszystkim sama ustawa o ochronie zwierząt to ukłon w stronę młodych, ale i gra polityczna - mówi opozycja.
- Narzędzie walki wewnętrznej z Ziobrą, z przeciwnikami politycznymi wewnątrz PiS-u - twierdzi posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.
Do Sejmu trafił projekt ustawy o ochronie zwierząt i - tak jak zapowiadał wcześniej prezes PiS...Minister rolnictwa przeciw zakazowi hodowli zwierząt futerkowych
Ustawa istotnie zamiesza na scenie politycznej. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry na razie milczy, a Porozumienie Jarosława Gowina mówi, że przepisy powinny wejść w życie dopiero za dziesięć lat.
Niecodzienną politycznie koalicję przeciw ustawie zawiera za to Konfederacja z Polskim Stronnictwem Ludowym.
- To jest kompletnie niepoważne, to uderzy w klimat inwestycyjny w Polsce - ocenia poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. - To jest co najmniej nieroztropne - dodaje posłanka PSL Urszula Pasławska.
Poparcie Lewicy
Zwolennicy "piątki dla zwierząt" to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości razem z politykami Lewicy, którzy bezwarunkowo popierają proponowane przepisy.
- Myślę, że Lewica będzie jednogłośnie za tym projektem - mówi posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.
W Platformie Obywatelskiej można usłyszeć różne głosy na temat projektu ustawy. Politycy przede wszystkim czekają na ostateczny kształt przepisów.
- Ustawa wejdzie do Sejmu, ale niekoniecznie z niego wyjdzie, albo wyjdzie jak zwykle potworek - twierdzi posłanka Katarzyna Lubnauer.
Rolnicy protestują
Politycy PiS pracują nad ustawą, która ma zakazać hodowli zwierząt futerkowych. Ze strony...Prezes PiS zapowiedział "piątkę dla zwierząt". "Czujemy się zdradzeni, czujemy się oszukani"
Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików. W tym przypadku część polików jest zgodna i chce wprowadzenia zakazu bez żadnych półśrodków, czy ulepszaniu istniejących hodowli.
- O żadnym poprawianiu standardów nie ma mowy, bo to jest po prostu ściema - zwraca uwagę posłanka z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.
Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oznacza koniec branży futrzarskiej, która głośno protestuje.
- Posłowie, którzy zostali wybrani głosem rolników, teraz to rolnictwo tak ochoczo i z premedytacja niszczą - mówi hodowca zwierząt Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.
Trzymanie w klatkach i mordowanie w komorach gazowych to żadne rolnictwo - mówią aktywiści. - W przypadku gazowania norki wrzucane są do komory po kilkadziesiąt na raz - zwraca uwagę Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva".
Innego zdania jest natomiast poseł Konfederacji. - Usypianie zwierząt CO2 jest jednym z bardziej humanitarnych sposobów - mówi Krzysztof Bosak.
W ustawie przygotowanej przez PiS pojawia się też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi czy na łańcuchu na stałe. Jest zakaz kolczatek, zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, czyli cyrkowych.
Z kolei ubój rytualny zostaje tylko na potrzeby krajowe. Koniec więc z eksportem.
Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego apelują do rządzących i chcą szukać kompromisu w sprawie projektu ustawy. Z przepisami nie zgadza się też Krajowa Rada Izb Rolniczych.
"Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki" - możemy przeczytać w oświadczeniu KRIR.
Rzecznik Praw Obywatelskich mówi, że potrzebny jest albo okres dostosowawczy, albo odszkodowania.
W ustawie o ochronie zwierząt przewidziano rok na likwidację interesu lub dostosowanie się do nowych przepisów.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- PiS prowadzi rozmowy koalicyjne z PSL? "Informacje fake'owe"
- PSL w koalicji z PiS-em? "Jedyne racjonalne działanie" kontra "nie prowadzimy żadnych rozmów"
- "PiS nie może rezygnować z resortów". Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy wciąż trwają
- Ruch Szymona Hołowni będzie miał koło poselskie? "Rozmawiam z ludźmi"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 12 sierpnia
Zatrucie Odry to temat numer jeden. Premier Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich oraz głównego inspektora ochrony środowiska. W programie powiemy również o sytuacji wokół zaporoskiej elektrowni atomowej, a także o oburzającej treści podręcznika do HiT-u. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Odra zatruta, polskie służby bezradne. "System ma drastycznie niskie kary"
Niemieccy naukowcy w pobranych próbkach ze skażonej Odry wykryli rtęć. Polskie władze twierdzą, że rtęci nie wykryto. Po ponad dwóch tygodniach od pierwszych doniesień o śniętych rybach w Odrze wciąż nie wiadomo, co zatruło rzekę. Cokolwiek to jest, dotarło już do Szczecina.
czytaj więcej »Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Ma to związek z sytuacją na Odrze. Organy państwa i urzędy ponad dwa tygodnie nie robiły niemal nic w sprawie katastrofy ekologicznej. Samorządowcy, lokalni działacze i posłowie alarmowali i prosili o interwencje. Bez skutku. Dopiero teraz władza próbuje reagować.
czytaj więcej »GUS: inflacja w lipcu wyniosła 15,6 procent rok do roku. Najbardziej podrożał opał
Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 procent rok do roku, jak wynika z ostatecznych danych GUS. Wstępne dane wskazywały na wynik 15,5 procent. Najbardziej rosną ceny opału i to powód do niepokoju przed zimą. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę o dodatku węglowym, rząd ma pomóc także innym odbiorcom ciepła.
czytaj więcej »Prezydent Zełenski: nikt dotąd nie wykorzystywał elektrowni atomowej do grożenia całemu światu
Rosjanie po raz kolejny ostrzelali okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie. Przy tym rosyjska armia wykorzystuje obiekt jako bezpieczną kryjówkę dla pojazdów wojskowych i składów z amunicją. Według Kijowa Rosjanie podłożyli w kluczowych miejscach elektrowni ładunki wybuchowe.
czytaj więcej »Podręcznik do HiT-u przekonuje, że dzieci poczęte metodą in vitro się niewarte miłości
Znowu jest głośno o podręczniku do historii i teraźniejszości. Tym razem za sprawą fragmentu, w którym autor sugeruje, że metoda in vitro to "hodowla ludzi". Stawia też przy tym pytanie: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?". Do kontrowersyjnego fragmentu odniosło się Ministerstwo Edukacji i Nauki, ale także rodzice i politycy opozycji.
czytaj więcej »Tramwaj ciągnął czterolatka po torach kilkaset metrów. Dziecko nie przeżyło
Czteroletni chłopiec zginął w dramatycznym wypadku w Warszawie. Chciał wysiąść z tramwaju, gdy drzwi przycięły mu nogę. Zanim motorniczy zorientował się, co się stało, tramwaj przejechał kilkaset metrów.
czytaj więcej »Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 dla medyków. Minister zdrowia podał szczegóły
Już w przyszłym tygodniu czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogli zaszczepić się pracownicy medyczni. Od lipca czwartą dawkę mogą przyjmować seniorzy i osoby z obniżoną odpornością.
czytaj więcej »W autobusie przewrócił się wózek z dzieckiem. 21-latek pobił kierowcę
21-latek zaatakował kierowcę autobusu miejskiego w Jeleniej Górze. Kopał i uderzał w drzwi kabiny, aż udało mu się je sforsować. Wcześniej podczas jazdy przewrócił się niezabezpieczony wózek z dzieckiem. Atak pasażera został zarejestrowany przez kamerę monitoringu w autobusie. Mężczyzna został zatrzymany.
czytaj więcej »"Czas wracać do domu". Ukraina zrobiła klip dla rosyjskich turystów na Krymie
Po tym, jak na Krymie doszło do eksplozji w bazie lotniczej, ukraiński resort obrony opublikował specjalny klip. W tle kłęby dymu nad bazą, na pierwszym planie uciekający turyści. Oraz przesłanie do turystów: wracajcie do domu.
czytaj więcej »Fakty z 11 sierpnia
Tony śniętych ryb są wyławiane z Odry, a służby wciąż nie wiedzą, co i kto za to odpowiada. W programie powiemy również o spotkaniach liderów opozycji z wyborcami, o ukraińskiej kontrofensywie, o brakach kadrowych w szkołach, a także o pomniku klaczy Piłsudskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »"Rząd nie zadziałał". Odra jest zatruta, a organy państwa nie mają nic do powiedzenia
Kolejne tony śniętych ryb są wyławiane z Odry. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się już dwa tygodnie temu. Głos w sprawie dopiero w czwartek zabrał premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że "truciciele nie pozostaną bezkarni". Minister obrony wysłał nad Odrę wojsko, ale wciąż nie wiadomo, co i kto odpowiada za zatrucie rzeki.
czytaj więcej »Jarosław Kaczyński przerwał objazd po kraju, ale nie liderzy opozycji
Przewodniczący PO Donald Tusk mówi o katastrofie ekologicznej nad Odrą, Szymon Hołownia o seniorach w trudnej sytuacji finansowej, a politycy Lewicy o drożyźnie. Liderzy opozycji nie boją się spotkań otwartych - w przeciwieństwie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który objazd po kraju przerwał.
czytaj więcej »W kraju same problemy, a Sejm ma wakacje. Opozycja apeluje, żeby wrócić do pracy
Opozycja chce pilnego posiedzenia Sejmu w sprawie nadchodzącego sezonu grzewczego. Jednak premier nie widzi takiej potrzeby. Rząd nie bierze odpowiedzialności za wysokie ceny energii. Mateusz Morawiecki boi się tylko, że kontrolowany przez opozycję Senat coś popsuje.
czytaj więcej »Rząd przestał walczyć o środki na KPO. "Zrobiliśmy wszystko, co było wymagane"
Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Polska spełniła warunki do wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy. Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, ale nie rozwiało to obaw, że politycy wciąż mają nieproporcjonalny wpływ na sądownictwo. W dalszym ciągu większość członków Krajowej Rady Sądownictwa powołują posłowie, a minister sprawiedliwości jednocześnie szefuje prokuraturze.
czytaj więcej »