Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"

21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dopiero gdy opada trzecia fala zachorowań na COVID-19, widać, do jak wielu dramatów doprowadziła w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. Lekarze mówią o chorych błagających o pomoc i systemie na granicy wydolności. Z tak gigantycznym wzrostem zapotrzebowania na leczenie nie mieli do czynienia jeszcze nigdy.

- Polski system ochrony zdrowia otrzymał nowy, potężny impuls. Impuls, który nadaje nową perspektywę, który roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednak w Krakowie stabilności nie ma. Szpital Uniwersytecki zalała fala pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, w której nigdy nie byliśmy i nawet nie wydawało nam się, że możemy się znaleźć. Po prostu ta konferencja jest takim jakby krzykiem uświadamiającym, wołaniem o pomoc, bo jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi – alarmuje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pięć lat temu krakowski szpital przyjął 21 tysięcy pacjentów chorych na raka. Teraz aż o 8000 więcej. To oznacza, że pięć lat temu na jednego lekarza w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przypadało 2600 pacjentów. Teraz 4200.

- Ten wzrost chorób nowotworowych jest po prostu lawinowy. To jest coś, drodzy państwo, nad czym my nie jesteśmy w stanie zapanować – tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Dostaję maile, które trudno czytać. To są maile, że "błagamy o pomoc", "prosimy", "jesteście ostatnią szansą", "nikt nie chce podjąć się leczenia" – mówi profesor Piotr Wysocki.

Optymizm ministra

Adam Niedzielski cały czas powtarza, że w pandemii onkologia pozostaje zieloną wyspą, a pacjenci chorzy na raka mają coraz lepszą opiekę. - Jak popatrzymy na onkologię, widzimy analogiczną skalę wzrostu nakładów. Z niecałych ośmiu miliardów, w perspektywie 2015 (roku – przyp. red.), teraz przeskakujemy do poziomu wydatków 12 miliardów – przekonuje Adam Niedzielski.

Najwyraźniej jednak 48-letnia pani Joanna Korsak miała pecha, bo na ten wzrost nakładów się nie załapała. Od 2020 roku walczy z rakiem piersi. Ma teraz przerzuty do mózgu, a lek, który właśnie miała teraz dostać, minister Niedzielski od 1 maja przestał refundować.

- Nie mogłam w to po prostu uwierzyć. Jak można tak zrobić? Jak w ogóle państwo polskie może na takie coś pozwolić? Jak można odebrać kobietom życie? Bo przecież z tym można żyć pięć lat, dziesięć i piętnaście – opowiada Joanna Korsak.

Lekarze przyznają, że wycofanie leku z refundacji to dla pacjentów dramat.

- Z rozmów z onkologami klinicznymi wiem, że jest to wysoce krytykowane, dlatego że ta grupa pacjentów zostaje pozbawiona możliwości leczenia nowoczesną terapią celowaną, stricte związaną z tym typem raka gruczołu piersiowego – mówi profesor Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Granica możliwości

Minister zastanowi się, co dalej z tą sprawą. Na konferencji w Chełmie nie zajmował się detalami, tylko roztaczał szerokie wizje. - Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – poinformował Adam Niedzielski.

W Krakowie już mają pomoc wieczorną. Są takie tłumy chorych na raka, że chemioterapię podaje się tu nawet o godzinie 19. W nocy jednak już nie dadzą rady.

- Ja dzisiaj informuję, że Szpital Uniwersytecki, naprawdę, jeżeli chodzi o swoje możliwości, jest na granicy wydolności i my już nie jesteśmy w stanie podawać chemioterapii o godzinie 24 – alarmuje Marcin Jędrychowski.

Pacjenci szturmują szpital w Krakowie, bo do innych ośrodków jeszcze trudniej się dostać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS