Lekarze zrzucili się na początek leczenia, resztę uzbierali internauci. "My kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. Co dalej? Co z innymi chorymi?"

19.01.2022 | Lekarze zrzucili się na początek leczenia, resztę uzbierali internauci. "My kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. Co dalej? Co z innymi chorymi?"
19.01.2022 | Lekarze zrzucili się na początek leczenia, resztę uzbierali internauci. "My kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. Co dalej? Co z innymi chorymi?"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
19.01.2022 | Lekarze zrzucili się na początek leczenia, resztę uzbierali internauci. "My kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. Co dalej? Co z innymi chorymi?"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Kolejny raz dzięki setkom fantastycznych ludzi udało się kogoś uratować, bo udało się zebrać ogromną sumę. Los pani Ani poruszył wszystkich, którzy ją poznali w tym Agatę Młynarską, która pomogła w nagłośnieniu zbiórki na leczenie preparatem, który nie jest w Polsce refundowany. - My kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. A co dalej? Co z innymi chorymi? - pyta dziennikarka.

Przy ostrym uderzeniu mukowiscydozy i po porodzie przez cesarskie cięcie, udręczony chorobą organizm pani Ani potrzebował przeszczepu płuc albo bardzo skutecznego leku. Lekarze chcieli pani Annie podać lek, bo operacja przeszczepu płuc to bardzo inwazyjna procedura. - Żeby ona mogła jeszcze spędzić z małym dzieckiem jakiś czas i dać mu tyle ciepła, ile powinna dać matka - mówi profesor Wojciech Piotrowski, kierownik Kliniki Pneumonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Łodzi.

Szczęśliwie pani Ania szansę otrzymała. Na pierwsze dawki leku zrzucił się personel szpitala i uruchomił akcję w internecie. Farmaceuta, który lek miał dla pacjenta, który mógł chwilę poczekać, z własnej inicjatywy dowiózł go do szpitala. Nie czekając na zapłatę.

Jedno opakowanie na miesiąc terapii kosztuje 82 tysiące złotych.

To, co zebrali lekarze, wystarczyło na start. Wtedy do doktor w innej sprawie zadzwoniła inna pacjentka - Agata Młynarska. Po tym, jak poznała historię pani Ani, nagłośniła ją w internecie. Teraz dzięki ludziom dobrej woli leków wystarczy pani Annie na rok.

- Najsprawiedliwiej byłoby, żeby chorzy mogli po prostu otrzymać refundację na ten lek, ponieważ my kupiliśmy tylko rok życia dla Ani. A co dalej? Co z innymi chorymi? - pyta Agata Młynarska, dziennikarka.

Co z innymi?

Lekarze podkreślają, że to nie oni ani nie internauci powinni się martwić o pieniądze na leki dla pacjentów. - Powinnam się zajmować pacjentem, być przy łóżku pacjenta, a nie sprzedawać swój wizerunek dla celu zdobycia terapii dla pacjenta - uważa doktor Joanna Miłkowska-Dymanowska z Kliniki Pneumonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Łodzi.

- Wielki apel, żeby ministerstwo też otworzyło serce i dało zielone światło na leczenie przyczynowe mukowiscydozy. Żebyśmy nie musieli tych chorych kierować na transplantacje płuc - dodaje doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Łodzi.

Refundacja leku, powszechnie stosowanego w Europie, jak informuje nas ministerstwo w Polsce będzie możliwa, jeśli w trwających negocjacjach firmy farmaceutyczne przedstawią rozsądne ceny. Na taką szansę jak Anna czeka około 2000 chorych na mukowiscydozę. - My chcemy żyć. My chcemy chociaż trochę tego życia dobrego zaznać, a nie cały czas tylko leki, szpitale, inhalacje - przekonuje chora na mukowiscydozę Anna Tomczak.

Anna i lekarze za wsparcie z całego serca dziękują.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24