Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na sobotę 9 lipca
  • Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych

Ministerstwo Zdrowia "redefiniuje" chwalony program. Lekarze mówią o katastrofie

Program działał 25 lat. Był bardzo dobrze oceniany przez lekarzy i pacjentów. Dzięki niemu darmowe badania profilaktyczne miały pacjentki szczególnie narażone na zachorowanie na nowotwory. Teraz już badań na tych zasadach nie mają. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program.

Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych

Do końca roku w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" można jeszcze wykonać za darmo podstawowe...

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu zawiesił wykonywanie badań profilaktycznych, które chroniły kobiety przed nowotworami dziedzicznymi. Powód? Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program. - My mamy pulę pacjentek, całą grupę pacjentek, które, zgodnie z realizacjami z poprzednich lat, powinny odbyć badania kontrolne w lipcu i sierpniu i tych pacjentek na ten moment oczywiście nie możemy umówić - mówi doktor Małgorzata Stawicka-Niełacna, specjalistka w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z Katedry Genetyki Klinicznej i Patomorfologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

To kobiety z bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka - powinno się je więc badać często. - Przy braku tego typu działań jest szansa na to, że część z tych nowotworów rozwinie się w postaciach zdecydowanie bardziej zaawansowanych, czy zostanie rozpoznanych w postaciach zdecydowanie bardziej zaawansowanych, co bezpośrednio wpływa na szanse na wyleczenie - wyjaśnia profesor Radosław Mądry, specjalista ginekolog-onkolog z Kliniki Onkologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Wstrzymane zostały też badania genetyczne, które pomagały wychwytywać kolejne kobiety obciążone genetycznie rakiem. Powód jest ten sam: Ministerstwo Zdrowia nie przedłużyło programu. - To także oznacza, że nowych badań w tej dziedzinie, przez te następne kilka miesięcy, nie będzie - alarmuje profesor Mądry.

To prawdziwa katastrofa, bo ten bardzo pożyteczny program walki z nowotworami działał bez zarzutu od niemal ćwierćwiecza i żaden z rządów nie śmiał go popsuć. Stworzył go przed laty profesor Jan Lubiński ze Szczecina. - Od 1998 roku ten program był raczej z sukcesami realizowany w Polsce. Do teraz - mówi profesor Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Tłumaczenia ministra

Minister zdrowia przyznaje, że program był, ale już go nie ma. Przynajmniej w dotychczasowej formie. - Tutaj rzeczywiście był otwarty program, który w tej chwili jest redefiniowany, ale to nie jest ograniczenie. W każdym z takich przypadków może takie badanie być przeprowadzone - tłumaczy Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski proponuje, żeby teraz, kiedy program jest "redefiniowany", kobiety zapisywały się do zwykłych kolejek na badania profilaktyczne. - To nieporozumienie - mówią lekarze. - Program po to powstał i po to był prowadzony przez tyle lat, żeby zapewnić pewną systematyczność, stałość i bezpieczeństwo opieki nad taką grupą ryzyka, jaką są nosicielki mutacji w genie BRCA1 czy BRCA2 - podkreśla doktor Małgorzata Stawicka-Niełacna.

Profilaktyka to podstawa w walce z rakiem piersi i rakiem jajników. Udowodniła to przed lata aktorka Angelina Jolie, która wiedząc, że jest obciążona genetycznie, żeby nie zachorować, poddała się mastektomii i usunięciu jajników.

W Polsce są dwa miliony kobiet obciążonych takim ryzykiem i potrzebna jest im stała opieka.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix