Ministerstwo Zdrowia "redefiniuje" chwalony program. Lekarze mówią o katastrofie
Program działał 25 lat. Był bardzo dobrze oceniany przez lekarzy i pacjentów. Dzięki niemu darmowe badania profilaktyczne miały pacjentki szczególnie narażone na zachorowanie na nowotwory. Teraz już badań na tych zasadach nie mają. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program.
Do końca roku w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" można jeszcze wykonać za darmo podstawowe...Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych
To kobiety z bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka - powinno się je więc badać często. - Przy braku tego typu działań jest szansa na to, że część z tych nowotworów rozwinie się w postaciach zdecydowanie bardziej zaawansowanych, czy zostanie rozpoznanych w postaciach zdecydowanie bardziej zaawansowanych, co bezpośrednio wpływa na szanse na wyleczenie - wyjaśnia profesor Radosław Mądry, specjalista ginekolog-onkolog z Kliniki Onkologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.
Wstrzymane zostały też badania genetyczne, które pomagały wychwytywać kolejne kobiety obciążone genetycznie rakiem. Powód jest ten sam: Ministerstwo Zdrowia nie przedłużyło programu. - To także oznacza, że nowych badań w tej dziedzinie, przez te następne kilka miesięcy, nie będzie - alarmuje profesor Mądry.
To prawdziwa katastrofa, bo ten bardzo pożyteczny program walki z nowotworami działał bez zarzutu od niemal ćwierćwiecza i żaden z rządów nie śmiał go popsuć. Stworzył go przed laty profesor Jan Lubiński ze Szczecina. - Od 1998 roku ten program był raczej z sukcesami realizowany w Polsce. Do teraz - mówi profesor Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Tłumaczenia ministra
Minister zdrowia przyznaje, że program był, ale już go nie ma. Przynajmniej w dotychczasowej formie. - Tutaj rzeczywiście był otwarty program, który w tej chwili jest redefiniowany, ale to nie jest ograniczenie. W każdym z takich przypadków może takie badanie być przeprowadzone - tłumaczy Adam Niedzielski.
Minister Niedzielski proponuje, żeby teraz, kiedy program jest "redefiniowany", kobiety zapisywały się do zwykłych kolejek na badania profilaktyczne. - To nieporozumienie - mówią lekarze. - Program po to powstał i po to był prowadzony przez tyle lat, żeby zapewnić pewną systematyczność, stałość i bezpieczeństwo opieki nad taką grupą ryzyka, jaką są nosicielki mutacji w genie BRCA1 czy BRCA2 - podkreśla doktor Małgorzata Stawicka-Niełacna.
Profilaktyka to podstawa w walce z rakiem piersi i rakiem jajników. Udowodniła to przed lata aktorka Angelina Jolie, która wiedząc, że jest obciążona genetycznie, żeby nie zachorować, poddała się mastektomii i usunięciu jajników.
W Polsce są dwa miliony kobiet obciążonych takim ryzykiem i potrzebna jest im stała opieka.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 11 sierpnia
Tony śniętych ryb są wyławiane z Odry, a służby wciąż nie wiedzą, co i kto za to odpowiada. W programie powiemy również o spotkaniach liderów opozycji z wyborcami, o ukraińskiej kontrofensywie, o brakach kadrowych w szkołach, a także o pomniku klaczy Piłsudskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »"Rząd nie zadziałał". Odra jest zatruta, a organy państwa nie mają nic do powiedzenia
Kolejne tony śniętych ryb są wyławiane z Odry. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się już dwa tygodnie temu. Głos w sprawie dopiero w czwartek zabrał premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że "truciciele nie pozostaną bezkarni". Minister obrony wysłał nad Odrę wojsko, ale wciąż nie wiadomo, co i kto odpowiada za zatrucie rzeki.
czytaj więcej »Jarosław Kaczyński przerwał objazd po kraju, ale nie liderzy opozycji
Przewodniczący PO Donald Tusk mówi o katastrofie ekologicznej nad Odrą, Szymon Hołownia o seniorach w trudnej sytuacji finansowej, a politycy Lewicy o drożyźnie. Liderzy opozycji nie boją się spotkań otwartych - w przeciwieństwie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który objazd po kraju przerwał.
czytaj więcej »W kraju same problemy, a Sejm ma wakacje. Opozycja apeluje, żeby wrócić do pracy
Opozycja chce pilnego posiedzenia Sejmu w sprawie nadchodzącego sezonu grzewczego. Jednak premier nie widzi takiej potrzeby. Rząd nie bierze odpowiedzialności za wysokie ceny energii. Mateusz Morawiecki boi się tylko, że kontrolowany przez opozycję Senat coś popsuje.
czytaj więcej »Rząd przestał walczyć o środki na KPO. "Zrobiliśmy wszystko, co było wymagane"
Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Polska spełniła warunki do wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy. Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, ale nie rozwiało to obaw, że politycy wciąż mają nieproporcjonalny wpływ na sądownictwo. W dalszym ciągu większość członków Krajowej Rady Sądownictwa powołują posłowie, a minister sprawiedliwości jednocześnie szefuje prokuraturze.
czytaj więcej »Rosyjscy zbrodniarze szykują proces pokazowy dla obrońców Mariupola
W budynku filharmonii w Mariupolu rosyjscy zbrodniarze wojenni przygotowują groteskowy i nielegalny spektakl, który ma być "procesem" żołnierzy pułku Azow. Obrońcy Azowstalu trafili do niewoli po upadku Mariupola, mieli zostać wymienieni na jeńców wojennych, ale Moskwa nie dotrzymała słowa. Brytyjski wywiad informuje, że rosyjscy generałowie są pod silną presją, by wzmocnić ofensywę w Donbasie. Wybuchy na lotnisku wojskowym na Krymie wciąż nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.
czytaj więcej »Nowy blok w Elektrowni Jaworzno wciąż nie pracuje. "Nie ma żadnej awarii, to jest odstawienie"
Nowy blok Elektrowni Jaworzno został oddany do użytku w 2020 roku, ale nie produkuje energii. Miał ruszyć w środę, ale nie ruszył - awaria jest nazywana przez Tauron "planowanym odstawieniem". Tymczasem Rafako - firma, która uczestniczyła w budowie bloku - alarmuje, że do elektrowni dostarczany jest węgiel tak złej jakości, że grozi on uszkodzeniem instalacji.
czytaj więcej »Coraz bardziej brakuje nauczycieli. Czarnek: znam dyrektorów, którzy mówią, że nie mają żadnego dramatu
Dyrektorzy szkół, nauczyciele i eksperci wiedzą, że nauczycieli dramatycznie brakuje. To nie jest "ruch kadrowy" przed nowym rokiem szkolnym - nauczyciele odchodzą z zawodu. Co na to minister edukacji i nauki? No, ja znam dyrektorów, którzy mówią, że nie mają żadnego dramatu - powiedział Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
czytaj więcej »Amelka i Sebastian zginęli po upadku z dziewiątego piętra. Jest wyrok dla matki dzieci
Na pierwszym posiedzeniu Sąd Rejonowy w Koszalinie wydał wyrok w sprawie matki 4-letniej Amelki i 5-letniego Sebastiana. Dzieci były pod opieką kobiety, gdy 30 czerwca 2020 roku wypadły z okna na dziewiątym piętrze bloku w Koszalinie. Kobieta została skazana na rok więzienia.
czytaj więcej »Czaszka wydrukowana w technologii 3D pomogła uratować życie Anastazji
Anastazja urodziła się bez kości potylicznej, jej mózg był na wierzchu. Szybciej, dokładniej i bezpieczniej udało się przeprowadzić operację dzięki modelowi czaszki wydrukowanemu w technologii 3D.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 12 sierpnia
W piątek na północy zachmurzenie małe, miejscami słonecznie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie zamienne. Przelotny deszcz (5-10 mm) oraz miejscami burze (opady rzędu 10-20 mm i porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h) w południowo-wschodniej oraz częściowo centralnej części Polski. Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie do 29 stopni Celsjusza na północnym-zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
czytaj więcej »Pomnik Kasztanki Piłsudskiego wzbudził kontrowersje. "Wygląda na kucyka"
Pomnik Kasztanki, czyli słynnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, został odsłonięty na rynku w Miechowie. Wielu osobom pomnik przywodzi na myśl kuca.
czytaj więcej »Fakty z 10 sierpnia
W środę po 15:00 na lotnisku w Warszawie wylądował wojskowy samolot z grupą rannych w wypadku autobusowym w Chorwacji. 10 osób trafiło do szpitali w trzech województwach. W programie również o podwyżkach cen energii i ogrzewania, a także o wybuchach w rosyjskiej bazie na Krymie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Część rannych w wypadku w Chorwacji wróciła do Polski
Krótko po 15:00 na lotnisku w Warszawie wylądował wojskowy samolot z grupą rannych w wypadku autobusowym w Chorwacji. 10 osób trafiło do szpitali w trzech województwach. Potrzebują przede wszystkim opieki ortopedycznej - mają złamania kończyn i urazy kręgosłupów.
czytaj więcej »Lewica chce przyspieszonego posiedzenia Sejmu. "Siedem tygodni wakacji w czasach kryzysu to za długo"
Lewica składa wniosek o przyspieszone posiedzenie Sejmu. Miałoby odbyć się w ostatnim tygodniu sierpnia. Tematem miałaby być pilna ustawa o dodatku energetycznym. Wielu Polaków nie stać na normalne życie oraz na opał.
czytaj więcej »