Leki na telefon
Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
Recepta jest elektroniczna, więc telefon jest niezbędny. Ministerstwo zdrowia e-recepty chce widzieć w całej Polsce - na razie testuje je w Siedlcach i Skierniewicach. Jak to wychodzi?
Elektroniczna recepta wyświetla się na ekranie smartfona. Pracownik apteki musi jedynie zeskanować kod kreskowy z wyświetlacza.
Pan Mariusz Skorupka jest pracownikiem starostwa powiatowego w Siedlcach i z recept elektronicznych korzysta. Elektroniczna recepta ma ułatwić wszystkim życie. Pacjent będzie mógł ją zrealizować na raty w różnych aptekach, lekarz będzie wiedział, czy pacjent leki wykupił, a aptekarz nie będzie miał kłopotu z jej odczytaniem. Każdą zgubioną receptę będzie można odtworzyć. Tak wygląda teoria.
W całej Polsce brakuje lekarzy - wyjeżdżają za granicę, kuszeni lepszymi pieniędzmi i warunkami pracy. Ministerstwo Zdrowia chce "załatać dziurę", więc zwiększa limity na uczelniach dla chętnych na studia medyczne. Na razie z marnym skutkiem....Brakuje chętnych do bycia lekarzem w Polsce. Resort zdrowia próbuje łatać dziurę
Osoby starsze nie korzystają
W teorii w Siedlcach i Skierniewicach każdy już może z takiej recepty skorzystać. Sprawdzamy, czy korzystają. Elżbieta Szczygielska, pracowniczka jednej z aptek w Siedlcach, mówi, że jeszcze nie realizowała e-recepty. W innych aptekach też słyszymy, że e-recept jest jak na lekarstwo. Dlaczego, skoro są na wyciągnięcie ręki? - Osoby starsze chyba po prostu wolą wydruki - zgaduje pan Jakub Grzelak z apteki w Skierniewicach.
Osoby starsze wolą wydruki, bo żeby zrealizować elektroniczną receptę, musieliby sami założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta.
- Pacjenci, którzy nie mają komputerów, smartfonów, nie posługują się nimi na co dzień, mają trudności z założeniem konta elektronicznego - mówi Mariusz Miodulski, zastępca dyrektora ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
- Na razie jest z tym kłopot. Ciężko starszych pacjentów zachęcić do założenia konta, albo tego nie potrafią zrobić - przyznaje Mateusz Kraska, lekarz rezydent medycyny rodzinnej.
Porozumienie o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych jest pierwszą taką umową o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisaną przez wolną Polskę - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. - Jest to wydarzenie..."Historyczne wydarzenie". Minister zdrowia o umowie z USA
Rząd optymistyczny
Minister zdrowia jest jednak zadowolony z pilotażu. - Większość recept jest dla osób starszych i jest realizowana przez osoby starsze, i nie ma z tym problemu - przekonuje Łukasz Szumowski.
Po zakończeniu pilotażu w Siedlcach i Skierniewicach cały system w kraju ma ruszyć niebawem. - Pod koniec tego roku będzie możliwość zrealizowania e-recepty w każdej aptece, a w przyszłym roku w bardzo szybkim tempie będziemy podłączali kolejne placówki ochrony zdrowia - informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Od 2020 roku e-recepty mają być w powszechnym użyciu. Pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach nie jest sukcesem, nawet jeżeli przez ministerstwo zdrowia tak jest nazywany. Rządzących przy tych potrzebnych zmianach czeka jeszcze dużo pracy.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Obniżano im wyniki egzaminów, bo były kobietami. Skandal na uniwersytecie medycznym
- "Na rynku dopalaczy pojawiło się coś nowego, co jest szczególnie niebezpieczne"
- Wszczepili sztuczne serce, które można nosić w plecaku. "Zabieg pionierski"
- Kilkanaście minut dla pacjenta. Coraz krótsze wizyty lekarskie
- "Zmartwychwstał", po tym jak "uśmiercił" go szpital. Sąd: akt zgonu nieważny
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
A ja mam tylko duży komputer.Czy będę musiał z nim chodzić do apteki?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Ja jakiś super stary nie jestem, ale nie założyłem jeszcze nigdy w życiu konta na portalu rządowym/samorządowym. Do urzędu wolę się przejść, bo zawsze można obgadać i zrypać kierownika albo naczelnika wydziału z nadania politycznego, który na swojej robocie w większości się zna jak ja na mechanice kwantowej....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Obowiązek wydawania leków tylko na receptę to relikt dawnych czasów.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »Ukraina: infrastruktura energetyczna i obiekty cywilne wciąż na celowniku Rosjan
W Charkowie rosyjska rakieta spadła na uniwersytecki kampus. Nie ustają ataki na infrastrukturę energetyczną. W Odessie w wyniku awarii stacji przekaźnikowej dostępu do prądu nie ma ponad pół miliona mieszkańców. Wojna trwa już prawie rok. Sankcje poważnie osłabiły rosyjską gospodarkę, ale wciąż nie doprowadziły do jej załamania.
czytaj więcej »Amerykanie zestrzelili chiński balon szpiegowski nad oceanem, zaczęli wydobywać szczątki
Decyzją prezydenta Joe Bidena amerykańskie wojsko zestrzeliło chiński balon, którego lot nad Stanami Zjednoczonymi wywołał dyplomatyczny skandal. Chińskie władze powiedziały, że to ich balon meteorologiczny, a amerykańskie służby - że szpiegowski.
czytaj więcej »Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
Władzy przeszkadzają wolne media, a bardzo jej zależy na wzmocnieniu rządowych. Nie wystarczają już miliardowe dotacje, dlatego Sejm wraca do lex pilot. Pierwsze kanały w telewizorach ma wskazać ustawa, a kolejne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ponadto operatorzy telewizji mają zacząć sprzedawać dostęp do poszczególnych kanałów, a nie pakietów kanałów. Nowe przepisy zagrażają przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom - telewizjom lokalnym i operatorom kablówek - bo ich wdrożenie będzie się wiązało z kosztami i trudnościami technicznymi.
czytaj więcej »Niosą pomoc mieszkańcom, ale okradziono ich wóz strażacki. "Coś nie do pomyślenia"
Skradziony wóz strażacki z OSP Bukowo Morskie odnalazł się, ale był pozbawiony wyposażenia. To duży problem dla całej okolicy, bo remiza bez sprzętu nie może funkcjonować.
czytaj więcej »Puchar Świata: polscy skoczkowie bez podium w niedzielnym konkursie
Niedzielny konkurs w Willingen okazał się pechowy dla polskich skoczków - żaden z nich nie stanął na podium. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata strata Dawida Kubackiego do Halvora Egnera Graneruda powiększyła się.
czytaj więcej »Rekordowy mróz na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych
Mieszkańcy stanów na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych mierzą się z rekordowym mrozem. Odczuwalną temperaturę minus 77 stopni Celsjusza zanotowano w stanie New Hampshire, w obserwatorium meteorologicznym na górze Waszyngtona. Są też doniesienia o trzęsieniach mrozu - to zjawisko, kiedy gwałtownie pęka gleba i drzewa.
czytaj więcej »Kopenhaga: awaryjne lądowanie samolotu z napompowanymi piłkami
Samolot z drużyną IFK Goeteborg na pokładzie musiał lądować awaryjnie w Kopenhadze w obawie przed wybuchem, ale nie bomby, tylko napompowanych piłek. Przed startem trzeba z nich spuszczać powietrze, bo w powietrzu ciśnienie w przedziale bagażowym spada, co zwiększa ryzyko wybuchu piłki.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 6 lutego
W poniedziałek pochmurno z przejaśnieniami. W górach i na Mazurach miejscami słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby, zmienny.
czytaj więcej »Fakty z 4 lutego
Według CIA najbliższe sześć miesięcy będzie kluczowe dla wojny w Ukrainie. W programie powiemy również o tym, jak TVP mówi o wydawaniu pieniędzy przez MEiN, a także o tym, jak zamknięto Tatry. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Następne sześć miesięcy na polu bitwy będą kluczowe dla Ukrainy"
Władimir Putin gromadzi siły do kolejnej ofensywy, a Amerykanie obiecują Ukrainie wysłanie rakiet o większym zasięgu. W lutym do Europy przyleci prezydent Joe Biden - także do Polski. - Następne sześć miesięcy na polu bitwy będą kluczowe dla Ukrainy - oświadczył dyrektor CIA William Burns.
czytaj więcej »Dawid Kubacki trzeci w Willingen, Piotr Żyła czwarty
Dobry dzień dla Polaków na konkursie skoków narciarskich w Willingen. Dawid Kubacki był trzeci, a Piotr Żyła czwarty. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, który umocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
czytaj więcej »Bronisław Wildstein broni Przemysława Czarnka, ale nie mówi widzom TVP Info wszystkiego
Władza wspiera swoich, by mogli być na swoim, więc swoi jej bronią. Przez lata PiS ostrzegało przed układem zamkniętym. Teraz w rządowej telewizji dziennikarz powiązany z fundacją wspartą przez ministra Przemysława Czarnka broni Przemysława Czarnka przed rzekomymi pomówieniami innych mediów - tak, że nawet sam minister sprostował dziennikarza.
czytaj więcej »Jedni dostali na wille, drudzy nie dostali nic. A prosili o niewiele, na konkretne cele
Fundacja "Po Skrzydła" z Sosnowca nie chciała milionów. Nie chciała luksusowej willi w najdroższej dzielnicy. Prosiła o 88 tysięcy złotych, by wyposażyć salę do terapii integracji sensorycznej dla dzieci ze spektrum autyzmu i porażeniem mózgowym. Nie otrzymała środków do MEiN, bo Przemysław Czarnej wolał dać większe pieniądze na nieruchomości dla organizacji bliskich PiS.
czytaj więcej »