Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Do 5 milionów jeszcze brakuje. Mały Dawidek walczy o życie, pomóc może każdy
 • Ultramaratonka na czterech łapach. Suczka Hasanka bije biegowe rekordy
Leki na telefon

Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają

Recepta jest elektroniczna, więc telefon jest niezbędny. Ministerstwo zdrowia e-recepty chce widzieć w całej Polsce - na razie testuje je w Siedlcach i Skierniewicach. Jak to wychodzi?

Elektroniczna recepta wyświetla się na ekranie smartfona. Pracownik apteki musi jedynie zeskanować kod kreskowy z wyświetlacza.

Pan Mariusz Skorupka jest pracownikiem starostwa powiatowego w Siedlcach i z recept elektronicznych korzysta. Elektroniczna recepta ma ułatwić wszystkim życie. Pacjent będzie mógł ją zrealizować na raty w różnych aptekach, lekarz będzie wiedział, czy pacjent leki wykupił, a aptekarz nie będzie miał kłopotu z jej odczytaniem. Każdą zgubioną receptę będzie można odtworzyć. Tak wygląda teoria.

Brakuje chętnych do bycia lekarzem w Polsce. Resort zdrowia próbuje łatać dziurę

W całej Polsce brakuje lekarzy - wyjeżdżają za granicę, kuszeni lepszymi pieniędzmi i warunkami pracy. Ministerstwo Zdrowia chce "załatać dziurę", więc zwiększa limity na uczelniach dla chętnych na studia medyczne. Na razie z marnym skutkiem....

Osoby starsze nie korzystają

W teorii w Siedlcach i Skierniewicach każdy już może z takiej recepty skorzystać. Sprawdzamy, czy korzystają. Elżbieta Szczygielska, pracowniczka jednej z aptek w Siedlcach, mówi, że jeszcze nie realizowała e-recepty. W innych aptekach też słyszymy, że e-recept jest jak na lekarstwo. Dlaczego, skoro są na wyciągnięcie ręki? - Osoby starsze chyba po prostu wolą wydruki - zgaduje pan Jakub Grzelak z apteki w Skierniewicach.

Osoby starsze wolą wydruki, bo żeby zrealizować elektroniczną receptę, musieliby sami założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta.

- Pacjenci, którzy nie mają komputerów, smartfonów, nie posługują się nimi na co dzień, mają trudności z założeniem konta elektronicznego - mówi Mariusz Miodulski, zastępca dyrektora ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

- Na razie jest z tym kłopot. Ciężko starszych pacjentów zachęcić do założenia konta, albo tego nie potrafią zrobić - przyznaje Mateusz Kraska, lekarz rezydent medycyny rodzinnej.

"Historyczne wydarzenie". Minister zdrowia o umowie z USA

Porozumienie o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych jest pierwszą taką umową o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisaną przez wolną Polskę - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. - Jest to wydarzenie...

Rząd optymistyczny

Minister zdrowia jest jednak zadowolony z pilotażu. - Większość recept jest dla osób starszych i jest realizowana przez osoby starsze, i nie ma z tym problemu - przekonuje Łukasz Szumowski.

Po zakończeniu pilotażu w Siedlcach i Skierniewicach cały system w kraju ma ruszyć niebawem. - Pod koniec tego roku będzie możliwość zrealizowania e-recepty w każdej aptece, a w przyszłym roku w bardzo szybkim tempie będziemy podłączali kolejne placówki ochrony zdrowia - informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Od 2020 roku e-recepty mają być w powszechnym użyciu. Pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach nie jest sukcesem, nawet jeżeli przez ministerstwo zdrowia tak jest nazywany. Rządzących przy tych potrzebnych zmianach czeka jeszcze dużo pracy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kg1955
kg1955

A ja mam tylko duży komputer.Czy będę musiał z nim chodzić do apteki?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lastanetaarion
   lastanetaarion

   Ja jakiś super stary nie jestem, ale nie założyłem jeszcze nigdy w życiu konta na portalu rządowym/samorządowym. Do urzędu wolę się przejść, bo zawsze można obgadać i zrypać kierownika albo naczelnika wydziału z nadania politycznego, który na swojej robocie w większości się zna jak ja na mechanice kwantowej....

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Jakub801

     Obowiązek wydawania leków tylko na receptę to relikt dawnych czasów.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix