Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają

05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.08.2018 | Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystająMarek Nowicki | Fakty TVN

Recepta jest elektroniczna, więc telefon jest niezbędny. Ministerstwo zdrowia e-recepty chce widzieć w całej Polsce - na razie testuje je w Siedlcach i Skierniewicach. Jak to wychodzi?

Elektroniczna recepta wyświetla się na ekranie smartfona. Pracownik apteki musi jedynie zeskanować kod kreskowy z wyświetlacza.

Pan Mariusz Skorupka jest pracownikiem starostwa powiatowego w Siedlcach i z recept elektronicznych korzysta. Elektroniczna recepta ma ułatwić wszystkim życie. Pacjent będzie mógł ją zrealizować na raty w różnych aptekach, lekarz będzie wiedział, czy pacjent leki wykupił, a aptekarz nie będzie miał kłopotu z jej odczytaniem. Każdą zgubioną receptę będzie można odtworzyć. Tak wygląda teoria.

Osoby starsze nie korzystają

W teorii w Siedlcach i Skierniewicach każdy już może z takiej recepty skorzystać. Sprawdzamy, czy korzystają. Elżbieta Szczygielska, pracowniczka jednej z aptek w Siedlcach, mówi, że jeszcze nie realizowała e-recepty. W innych aptekach też słyszymy, że e-recept jest jak na lekarstwo. Dlaczego, skoro są na wyciągnięcie ręki? - Osoby starsze chyba po prostu wolą wydruki - zgaduje pan Jakub Grzelak z apteki w Skierniewicach.

Osoby starsze wolą wydruki, bo żeby zrealizować elektroniczną receptę, musieliby sami założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta.

- Pacjenci, którzy nie mają komputerów, smartfonów, nie posługują się nimi na co dzień, mają trudności z założeniem konta elektronicznego - mówi Mariusz Miodulski, zastępca dyrektora ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

- Na razie jest z tym kłopot. Ciężko starszych pacjentów zachęcić do założenia konta, albo tego nie potrafią zrobić - przyznaje Mateusz Kraska, lekarz rezydent medycyny rodzinnej.

Rząd optymistyczny

Minister zdrowia jest jednak zadowolony z pilotażu. - Większość recept jest dla osób starszych i jest realizowana przez osoby starsze, i nie ma z tym problemu - przekonuje Łukasz Szumowski.

Po zakończeniu pilotażu w Siedlcach i Skierniewicach cały system w kraju ma ruszyć niebawem. - Pod koniec tego roku będzie możliwość zrealizowania e-recepty w każdej aptece, a w przyszłym roku w bardzo szybkim tempie będziemy podłączali kolejne placówki ochrony zdrowia - informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Od 2020 roku e-recepty mają być w powszechnym użyciu. Pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach nie jest sukcesem, nawet jeżeli przez ministerstwo zdrowia tak jest nazywany. Rządzących przy tych potrzebnych zmianach czeka jeszcze dużo pracy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS