Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego

26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego
26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie MorawieckiegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Spór między Mateuszem Morawieckim a Jackiem Sasinem nie jest nowy, ale zdaje się, że wszedł w fazę wojny totalnej. Współpracownicy szefa rządu twierdzą, że wicepremier widzi kogo innego w fotelu premiera. Do tego jest grupa polityków PiS, którzy z Sasinem zawiązali taktyczny sojusz.

Mieszkańcy ustawili się przed składem węgla w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek nie po worki z węglem, ale po to, by dopiero zostawić dane i zapisać się w kolejkę. Teraz każdy z nich czeka na telefon z informacją. Węgiel ma być dostępny we wtorek.

Związkowcy nie mają wątpliwości, kto w rządzie powinien ponieść odpowiedzialność za kryzys węglowy. Z symbolicznym biletem w jedną stronę przyszli do biura poselskiego Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Premiera jednak nie zastali.

- To jest kolejny pokaz ignorancji władzy wobec obywateli - uważa Rafał Jedwabny, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 w Polskiej Grupie Górniczej.

- Doprowadzili do tego, że ludzie nie będą mieli ciepła. Ściągają węgiel 10-krotnie droższy z zagranicy, co będzie skutkowało w cenach energii i w cenach całej produkcji w naszym kraju - dodaje Patryk Pieczko z Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 w PGG.

Niepewna pozycja premiera

Na związkowcach lista krytyków premiera się nie kończy - wręcz przeciwnie, co przyznał nawet prezes PiS.

- Na pewno pan premier z mojego z mojego punktu widzenia, bo to nie jest jedyny punkt widzenia w partii, dobrze wypełnia swoje obowiązki - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Wrocław.

Jednak szef partii rządzącej pytany, czy to Mateusz Morawiecki ponownie poprowadzi PiS do zwycięstwa, jasnej odpowiedzi nie udzielił.

- Ja w tej chwili nie odpowiem na to pytanie, bo jest na przykład jeszcze kwestia rozwiązania tych problemów z węglem, problemu zimowego i tutaj zastanowimy się nad tym, w jakiej konfiguracji będzie można to rozwiązać najlepiej - przyznał Jarosław Kaczyński.

Konflikt na linii Morawiecki-Sasin

Do starcia na linii Morawiecki-Sasin doszło na ostatniej naradzie władz partii. Od ludzi premiera usłyszeliśmy, że wicepremier "chce wykorzystać kryzys węglowy do osłabienia, a nawet odwołania" szefa rządu. Do tego jest grupa polityków, którzy z Sasinem zawiązali taktyczny sojusz.

To, co dzieje się dziś w zamkniętych, rządowych gabinetach to przede wszystkim próba przerzucania się odpowiedzialnością za kryzys węglowy. To też walka Jacka Sasina i jego sojuszników o to, by to Mateusz Morawiecki był jedyną twarzą tego kryzysu.

- Oni chcą namówić Polaków, żeby palili meblami w piecach, czyli stołkami. Albo Sasina, albo Morawieckiego. Tym się nie ogrzejemy - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Opozycja twierdzi, że jest gotowa popierać każde rozwiązanie, które skutecznie wesprze Polaków w starciu z wysokimi cenami energii. W tym pomysł wicepremiera Sasina dotyczący opodatkowania tak zwanych nadzwyczajnych zysków wszystkich dużych spółek i prywatnych przedsiębiorstw.

- To jest pomysł idący w dobrym kierunku, tylko o 3-4 miesiące spóźniony - ocenia Hołownia.

Szacowany przez rząd wpływ do budżetu to ponad 13 miliardów złotych. - W tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej - przekazał wiceminister finansów Artur Soboń.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN