Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Paweł Szot / Fakty TVN
  • Duchowni apelują do wiernych o rozwagę przed świętem Wszystkich Świętych
  • "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"
Dramat seniorów

"Wczoraj był dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ nikt nie umarł". Ognisko COVID-19 w domu seniora

Kiedyś to był po prostu dom seniora w Jaworznie. Obecnie to miejsce, w którym o życie walczą niemal wszyscy pensjonariusze. U ponad 40 z nich potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dziewięć osób zmarło. Do pomocy w ośrodku zaangażowani zostali ratownicy z GOPR-u oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zamknięci w DPS-ach nie mają kontaktu z bliskimi. "Za jakie grzechy to wszystko mamy?"

Lęk o rodzinę, o pracę to doświadczenie milionów z nas w czasie pandemii. Tysiące były z powodu...

Kombinezon, na dłoniach podwójne rękawiczki. Do tego maska, gogle i przyłbica - jeden ratownik w ciągu doby zużywa 12 takich zestawów. Są one jednorazowe.

Dopiero w takim zestawie dziennikarze przygotowujący materiał dla "Faktów" TVN mogli wejść do Domu Seniora "Jesień na Letniej" w Jaworznie.

W ośrodku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 41 osób. Wszyscy z nich są w grupie najwyższego ryzyka. Zmarło już 9 osób.

- Sytuacja jest niezwykle elastyczna. To są osoby starsze. Mają dużo chorób współistniejących - wyjaśnia Jacek Dutkiewicz, lekarz i ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Wczoraj (poniedziałek - przyp. red.) to był dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ nikt nie umarł, z czego bardzo się cieszyliśmy, bo to znaczy, że to, co tutaj robimy, daje jakiś efekt - mówi szeregowa Katarzyna Gąsiorek, pielęgniarka i żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Podczas każdej wizyty mierzymy temperaturę, ciśnienie, saturację, puls - tłumaczy sierżant sztabowy Piotr Nowak, policjant i ratownik GOPR.

Osobom w najgorszym stanie podawany jest tlen.

- Szukamy miejsca w szpitalach zakaźnych, co nie jest łatwe. Zderzamy się ze ścianą: nie ma miejsc, nie ma łóżek. Wiek też robi swoje. Im starszy człowiek, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w tym szpitalu miejsce się znajdzie - mówi Ewelina Błajda, zastępca dyrektora Domu Seniora "Jesień na Letniej" w Jaworznie.

"Mam dość tego cierpienia"

COVID-19 ograniczył także liczbę personelu w Domu Seniora "Jesień na Letniej" w Jaworznie. Pracownicy ośrodka chorują bądź są na kwarantannie. Zdolnych do pracy po 12 godzin na dobę zostało czworo opiekunów. - Jest trudno. Nie tylko ze względu na to, że boimy się zarażenia, ale też ze względu na to, że jest mało opiekunów - przyznaje wicedyrektorka.

Ze wsparciem do ośrodka przybyli ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W sumie jest ich ośmioro. W skład zespołu wchodzi lekarz, pielęgniarka, policjant i ksiądz - dla pensjonariuszy "Kapitan Ameryka". - Na ile czas pozwala, bo mam też obowiązki medyczne, to staram się usiąść i porozmawiać. Po prostu być z nimi - mówi ksiądz podporucznik Rafał Sfora, kapelan z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ognisko COVID-19 w domu seniora w Jaworznie wystąpiło trzy tygodnie temu, ale pensjonariusze nie byli na zewnątrz od marca. Wielu z nich straciło już nadzieję. - Ja się już nie boję niczego. Ja bym chciała już odejść. Naprawdę. Nawet bym prosiła o pomoc, bo już mam dość tego cierpienia i tego życia - wyznaje jedna z pensjonariuszek ośrodka.

Personel i wolontariusze, którzy pomagają w domach seniora mają jeden przekaz dla tych, którzy w COVID-19 nie wierzą: zapraszają do ośrodków, przynajmniej na dwie godziny.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix