"Osocza od ozdrowieńców już prawie nie mamy". Centra krwiodawstwa apelują do dawców

19.10.2020 | "Osocza od ozdrowieńców już prawie nie mamy". Centra krwiodawstwa apelują do dawców
19.10.2020 | "Osocza od ozdrowieńców już prawie nie mamy". Centra krwiodawstwa apelują do dawców
Monika Krajewska | Fakty TVN
19.10.2020 | "Osocza od ozdrowieńców już prawie nie mamy". Centra krwiodawstwa apelują do dawcówMonika Krajewska | Fakty TVN

Lekarze i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które jest stosowane w leczeniu osób z COVID-19. Im więcej jest zakażonych, tym bardziej jest ono potrzebne, a zapasy znikają w bardzo szybkim tempie.

Pełne szpitale i puste stacje krwiodawstwa - tak wygląda obecnie sytuacja w Polsce. Dlatego lekarze apelują do ozdrowieńców: jesteście pilnie potrzebni, wasze osocze może uratować komuś życie.

- Osocza od ozdrowieńców już prawie nie mamy. W tej chwili jest przepełniony szpital na ulicy Szwajcarskiej i tam jest duże zapotrzebowanie. Wszystko, co na bieżąco pobraliśmy, praktycznie wydaliśmy - mówi Hanna Skalisz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

W poniedziałek do Centrum w Poznaniu zgłosiło się tylko dwóch dawców. To zdecydowanie za mało, bo telefony z pytaniem o kolejne porcje dzwonią bez przerwy.

Osocze ozdrowieńców zawiera w sobie przeciwciała, które pomagają neutralizować wirusa. Im więcej mamy chorych, tym bardziej wzrasta zapotrzebowanie na osocze.

- Zapotrzebowanie szczególnie wzrosło w ostatnim tygodniu, dlatego nasze zapasy się znacznie uszczupliły i z tego względu bardzo prosimy o zgłaszanie się wszystkich osób, które przechorowały COVID-19 - apeluje Karolina Trojan-Borczyńska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

"Jedna z lepszych metod leczniczych"

Wciąż nie mamy w pełni opracowanej, skutecznej terapii zwalczającej koronawirusa. Według polskich specjalistów w tej chwili najlepsze efekty przynosi podawanie leku remdesivir i osocza.

Dawek remdesiviru jest wciąż bardzo mało i lek musimy ściągać z zagranicy. Tymczasem osocze mamy na miejscu.

- My jesteśmy przekonani, że jest to jedna z lepszych metod leczniczych w COVID-19. Osocze podajemy pacjentowi - mówi profesor Krzysztof Tomasiewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Cała sztuka polega na tym, by osocze podać w odpowiednim momencie. Gdy pacjent trafia pod respirator na podanie osocza jest już za późno. Liczy się więc każda godzina, dlatego preparat musi być pod ręką.

- Mija trochę czasu zanim pacjent zaczyna się poprawiać. Stopniowo ustępują objawy, obniżają się parametry zapalne, poprawiają się wyniki badań laboratoryjnych - wyjaśnia profesor Krzysztof Tomasiewicz.

Kto może oddać osocze?

Osocze może oddać każda dorosła, zdrowa osoba, która przeszła COVID-19. Jeżeli chorowaliśmy w szpitalu, to możemy zgłosić się do regionalnej stacji krwiodawstwa po 14 dniach od testu z negatywnym wynikiem. Natomiast jeżeli w domu, to po 28 dniach od ustąpienia objawów.

- Sama procedura naprawdę nie jest skomplikowana. Samo oddanie (osocza - przyp. red.) nie jest ani bolesne, ani męczące - wyjaśnia pan Maciej Mackiewicz, który oddał osocze.

Po pobraniu osocze ozdrowieńców jest dokładnie testowane, badane na obecność innych wirusów i zakażeń. To, które oddał pan Maciej może wystarczyć do uratowania trzech osób.

:

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS