Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"

Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Maciej Tomaszewski | Fakty TVN
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"Maciej Tomaszewski | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 15 515 nowych zakażeniach koronawirusem. To o pięć tysięcy przypadków więcej niż w środę. Czy rząd ma plan na zdecydowane działania? Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

W kopalni "Nowy Ląd" na Dolnym Śląsku niezaszczepieni zostali przesunięci tam, gdzie z zaszczepionymi się nie spotykają.

- Osoby zaszczepione obawiają się pracy z osobami, które są niezaszczepione i przychodzą, naciskają - mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu do spraw rozwoju firmy Atlas, właściciela kopalni "Nowy Ląd".

Naciski mogą być efektem niepokojących danych na temat czwartej fali pandemii. Z informacji przekazanych przez resort zdrowia w czwartek wynika, że minionej doby potwierdzono 15 515 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o pięć tysięcy więcej niż dzień wcześniej. Co oznacza, że trend jest rosnący i - zdaniem ekspertów - za chwilę krzywa zakażeń może pokryć się z krzywą z ubiegłego roku.

- Tam, gdzie mamy mało zaszczepionych, to te liczby związane z zakażeniami i hospitalizacjami będą szły podobnie, jak w ubiegłym roku. Natomiast w tych województwach, gdzie jest więcej zaszczepionych, będzie zdecydowanie mniej hospitalizacji i zgonów - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Gdy w ubiegłym roku liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy dziennie, premier Mateusz Morawiecki mówił o lockdownie. Teraz Ministerstwo Zdrowia mówi o zwiększeniu rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

- Przy wejściu ma stać osoba przypominająca o tym obowiązku - zapowiedział szef resoru zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek ma zebrać się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Mogą zostać podjęte kolejne decyzje, ale wcale nie muszą.

- Zakładamy taką możliwość, że takie punktowe ograniczenia będą wprowadzane, ale staramy się, jeżeli miałoby być to wprowadzane, żeby to było zdecydowanie później niż wcześniej - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

- (Rząd - przyp. red.) próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup, czyli tych, które są antyszczepionkowe - uważa doktor Paweł Grzesiowski.

Rząd stawia na szpitale tymczasowe

Rządzący koncentrują się na razie tylko na otwieraniu kolejnych tymczasowych szpitali covidowych. Jest ich osiemnaście, ale już wiadomo, że będą kolejne.

- Mamy przygotowaną bazę łóżkową na poziomie 13 tysięcy łóżek covidowych. Zwiększamy tę bazę do mniej więcej 20 tysięcy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Wyznacza się oddziały, które mają się przekształcić na oddziały covidowe i ta decyzja ma być wykonana z dnia na dzień, czy w krótkim okresie czasu, a w tych szpitalach dziś leżą pacjenci - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalista chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Wciąż jednak w szpitalach brakuje personelu medycznego. - Każde ręce do pracy nam się przydadzą. Przede wszystkim prosimy o wsparcie pielęgniarki i położne - apeluje Bogna Bartkiewicz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Rządzący natomiast tylko proszą o to, żeby się szczepić, bo najczęściej do szpitala trafiają ci, którzy się nie zaszczepili. - Apel, aby osoby, które mogły się szczepić, a które najczęściej trafiają do szpitala między 20. a 50. rokiem życia, poszły do punktu szczepień - mówi wiceminister Waldemar Kraska.

Tylko minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 250 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS