Po cichu potrafi czynić spustoszenie w organizmie. Koronawirus jest wyjątkowo podstępny
Większość zakażonych jest i będzie bezobjawowa. Brak objawów nie oznacza jednak braku konsekwencji. Lekarze przyznają, że z tak podstępnym wirusem jeszcze nigdy nie mieli do czynienia. Chory może czuć się jeszcze dość dobrze, gdy w jego płucach czy sercu zachodzą już bardzo poważne zmiany.
Resort Zdrowia poinformował w środę o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To...COVID-19 przebiega "podstępnie". Lekarze: skutki zakażenia mogą być długotrwałe
Na zdjęciu pokazanym przez doktora Tomasza Karaudę z Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi możemy zaobserwować, że ciemna tkanka to zdrowy obszar płuc, a białe nacieki na płucach to tkanki zaatakowane przez koronawirusa. Im jest ich więcej, tym gorsze są rokowania pacjenta.
- Zaczyna to wpływać na mięsień sercowy, który z czasem staje się niewydolny. Niewydolność serca również ma swoje konsekwencje na kolejne organy, chociażby nerki, więc to zawsze jest układ naczyń połączonych - tłumaczy Tomasz Karauda.
Gdy dochodzi do niewydolności wielonarządowej, to organizm pacjenta przekracza cienką linię, zza której trudno wrócić. Każdy zakażony - nawet będący w dobrym stanie - może otrzeć się o śmierć.
- Możemy z nimi rozmawiać, nie widać u nich dużych duszności. A jak popatrzymy na parametry życiowe albo badania obrazowe, to jesteśmy absolutnie przerażeni - mówi profesor Wojciech Szczeklik z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie
Koronawirus jest równie podstępny, co powszechny. Lekarze obserwują, że przybywa pacjentów, u których wykrycie wirusa wystąpiło w sposób przypadkowy, na przykład u osób diagnozowanych z innych niż COVID-19 powodów.
- Płuco jest kompletnie zajęte takim matowym kolorem i są takie "kule śnieżne", widoczne w obrazie radiologicznym. To jest taki bardzo charakterystyczny obraz właśnie dla koronawirusów - wyjaśnia dr Joanna Jursa-Kulesza, kierownik Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zanik pamięci jako skutek uboczny?
Nikt z ekspertów nie wie jeszcze na jak długo, jak trwały i jaki ślad COVID-19 może po sobie zostawić w organizmie. Najnowszy skutek uboczny, z którym zgłaszają się do zakaźników pacjenci, to zaniki pamięci. - Zapominają takich najprostszych rzeczy, najprostszych słów. W tej chwili będziemy też tych pacjentów badać neurologicznie - mówi dr Michał Chudzik z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi.
Skutki uboczne COVID-19, tak jak w przypadku zakażeń innymi wirusami, mogą się pojawić za dziesięć dni, jak i za 10 lat.
Pani Milena, która przeszła przez chorobę COVID-19, nadal nie doszła do pełni formy. - Wszystkie czynności, które wcześniej były dla mnie po prostu łatwe, są teraz dla mnie dużym obciążeniem, dla mojego organizmu, i dużo szybciej się męczę - mówi kobieta.
Spadek wydolności organizmu po przejściu COVID-19, zarówno pełnoobjawowym jak i bezobjawowym, w najnowszej publikacji zauważyli również brytyjscy naukowcy.
- Brytyjscy lekarze opisali przypadek 34-latki, która po zakażeniu koronawirusem w marcu do dziś musi robić kilkunastominutowe przerwy, obierając ziemniaki na obiad. Z kolei inni pacjenci nie mają siły chodzić, czują się ociężali, śpią po 20 godzin dziennie i żyją w strachu, obawiając się, że nigdy już nie wrócą do pełni sił. Lekarze na razie nie wiedzą, jak im pomóc, bo długofalowe skutki zakażeń dopiero zaczynają badać - opowiada Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN z Londynu.
Ekspertów również niepokoi fakt, że bez objawów choroby COVID-19 przechodzi trzy czwarte zakażonych.
- Możemy się spodziewać, że dziennie w Polsce tak naprawdę mamy trzydzieści parę do czterdziestu tysięcy nowych infekcji - dodaje profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.
czytaj więcej »Fakty z 26 marca
Donald Tusk kontynuuje polityczną ofensywę. W programie powiemy również o kolejnej groźbie ze strony Władimira Putina, a także o rozporządzeniu metanowym. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Fakty z 25 marca
Opozycja ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji po wyborach. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie, a także o tym, jak mieszkańcy Izraela porównują swoją sytuację polityczną do sytuacji w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik
czytaj więcej »Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Donald Tusk powiedział na spotkaniu Campus Academy w Sosnowcu, że jeśli Konfederacja i PiS będą rządzić po tegorocznych wyborach, to będą to "nasze ostatnie lata w Unii Europejskiej". Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia proponują reszcie opozycji zorganizowanie cyklu konferencji programowych.
czytaj więcej »Tak PiS zyskuje przystawki. "Oni wszyscy chcieliby wyglądać tak jak Adam Bielan, czyli taki pączuś w masełku"
PiS chciałoby rządzić samodzielnie, ale obecnie rządzą razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską. Partia Adama Bielana dużo w ten sposób zyskała, co zostało ustalone w umowie koalicyjnej. Czy na podobnie atrakcyjną ofertę po wyborach mogłaby liczyć Konfederacja?
czytaj więcej »Protesty w Izraelu nie słabną. "My nie chcemy być jak dzisiejsza Polska"
Kryzys w Izraelu przybiera na sile. Rządowy plan reformy sądownictwa zakłada osłabienie niezależności Sądu Najwyższego. Kneset ma zająć się ustawą w przyszłym tygodniu. Przeciwnicy zmian nie ustają w protestach. Porównują te zmiany do tych wprowadzonych w Polsce przez PiS.
czytaj więcej »Na wojnie w Ukrainie zginął Polak. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji
Polski dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym zginął w Ukrainie. Miniona doba to też kolejni zabici i ranni cywile. Rosjanie przeprowadzili masowy ostrzał ośmiu obwodów. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji.
czytaj więcej »Polacy wylądowali na podium w konkursie drużynowym w Lahti
Biało-Czerwoni na podium w Lahti. Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch nie startowali z pozycji faworytów, ale wywalczyli trzecie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata.
czytaj więcej »Porażka w meczu z Czechami. "Dopiero buta wiązałem i widziałem, jak piłka jest w bramce"
Łatwo, szybko i przyjemnie grało się Czechom z naszą reprezentacją w meczu eliminacji przed Euro 2024. Dwubramkową przewagę mieli już po dwóch minutach. Trzecia bramka to był nokaut. Gol Szymańskiego w końcówce obrazu klęski nie zmienił. To był zimny prysznic - stwierdził nasz kapitan Robert Lewandowski.
czytaj więcej »W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"
Endometrioza wyniszcza fizycznie i psychicznie co dziesiątą kobietę. Marzec jest miesiącem, a stolica Małopolski miejscem upowszechniania wiedzy o tej chorobie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarze z Europy uczą się od najlepszych w tej dziedzinie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 26 marca
W niedzielę zachmurzenie zmienne i przelotny deszcz (do 3 mm). Wieczorem na krańcach zachodnich kraju możliwe burze (opad 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 50-70 km/h). Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 24 marca
Platforma Obywatelska wychodzi z propozycją świadczenia "babciowego". Ma ono powstać z myślą o mamach i nie wykluczać dodatkowo 500 plus. To nie rozdawnictwo, a inwestycja - zapewnia Donald Tusk. W programie powiemy również zagrożeniu dla wypłat kolejnych środków europejskich dla Polski oraz o planowanej kontrofensywie Ukrainy. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Donald Tusk proponuje "babciowe", eksperci i część opozycji podzielona w sprawie proponowanego świadczenia
Platforma Obywatelska wychodzi z propozycją świadczenia "babciowego". Ma ono powstać z myślą o mamach i nie wykluczać dodatkowo 500 plus. To nie rozdawnictwo, a inwestycja - zapewnia Donald Tusk.
czytaj więcej »Pytania do komendanta Szymczyka wciąż bez odpowiedzi. "To jest komedia"
W piątek, przy okazji ogłoszenia planów przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji, komendant Jarosław Szymczyk po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawił się publicznie. Opozycja żąda jego dymisji w związku z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji, a sprawą zajmuje się prokuratura. Szymczyk jednak nie zdecydował się w piątek na rozmowę z dziennikarzami.
czytaj więcej »Pieniądze dla Polski z Funduszu Spójności zostaną wstrzymane?
Fundusze dla Polski są zagrożone? O zagrożeniach wypłat z Funduszu Spójności mówi unijna komisarz ds. spójności. Premier przekonuje, że problemu z wypłatami nie ma. Jak jest naprawdę?
czytaj więcej »