Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Przemysław Czarnek pozostanie ministrem edukacji i nauki
  • Jak PiS walczy z nepotyzmem? Ministerstwo: 13 osób odeszło ze spółek Skarbu Państwa

"Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2015 roku zgodziła się na przejęcie TVN-u przez amerykańskich inwestorów. W kolejnych latach KRRiT przedłużała i przyznawała koncesje dla kanałów TVN Discovery. W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24, ale bez rozstrzygnięcia. Co się zmieniło, że teraz pojawiają się wątpliwości?

Prawnicy krytykują ustawę anty-TVN. "To jest zaprzeczenie prawidłowego tworzenia prawa".

Prawo nie powinno służyć jedynie doraźnym celom - mówią wybitni prawnicy o ustawie anty-TVN...

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie wydaje decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24, choć do jej wygaśnięcia zostało 66 dni. W czwartek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, ale bez przełomu.

- Posiedzenie się odbyło, głosowania się odbyły, ale żadne nie przyniosło rezultatów. Będziemy dalej głosować - przekazał Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

To oznacza, że w pięcioosobowym składzie KRRiT nie znalazły się cztery osoby, które zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Cztery głosy to wymagana większość zarówno przy decyzji "za", jak i "przeciw".

- Za przyjęciem koncesji był tylko głos pana przewodniczącego, z kolei przeciw było to nierozstrzygnięte - poinformowała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii.

Jak mówi Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, przedłużenie koncesji to jedna z najprostszych prawnie decyzji jakie podejmuje Rada. - Powinna rozpatrzeć tylko dwa aspekty, czyli czy kanał ma nadal możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i czy nie popełnił jakiegoś nadużycia, jeśli chodzi o prawo w dotychczasowej działalności. Żaden z tych aspektów nie zachodzi - podkreśla Dworak. - Nigdy nie było wątpliwości, jeśli chodzi o rekoncesję - dodaje były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Decyzje KRRiT w sprawie kanałów grupy TVN

W roku 2015 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego właściciela do TVN. Ponadto trzykrotnie przez ostatnie lata KRRiT przedłużała koncesje kanałom należącym do grupy TVN. W czerwcu 2016 roku poprzedni skład Rady przedłużył koncesję dla TVN24 BiS, z kolei obecny skład KRRiT w lutym 2018 roku przedłużył koncesję dla TVN International West, a w listopadzie 2020 roku dla TTV.

"To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"

Po 1989 roku działacze Solidarności walczyli, by wolność i niezależność mediów to był w Polsce...

Struktura właścicielska TVN nie budziła żadnych wątpliwości do czasu, gdy na stole nie pojawiła się sprawa przedłużeni koncesji dla TVN24 - kanału, który patrzy na ręce każdej władzy.

Juliusz Braun zasiada obecnie w Radzie Mediów Narodowych, ale przez lata jako członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wielokrotnie o sprawach koncesji współdecydował. Jego zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych, by nie przedłużyć koncesji TVN24.

- Przez półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła znaleźć podstaw, żeby odmówić przedłużenia koncesji. To, że trzeba było przygotować nową ustawę jest najlepszym dowódem na to, że obecna ustawa nakazuje tę koncesję przedłużyć - mówi Braun.

Wszyscy członkowie obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołani zostali w lipcu albo wrześniu 2016 roku. Wszyscy członkowie byli wybrani albo wskazani przez rządzący w Sejmie i wówczas Senacie PiS, a także wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Krajowa Rada jednoznacznie od 2004 interpretowała te przepisy (o warunkach przyznania koncesji - przyp. red.) w jednolity sposób. Gdyby te wątpliwości nabrały mocy i zostałby zastosowane, to oznaczałoby, że Krajowa Rada o 180 stopni zmienia interpretację - uważa profesor Stanisław Piątek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stacja TVN od początku odpowiada konkretnymi argumentami w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Przedstawiliśmy trzy niezależne opinie prawne. Każda z nich jednoznacznie negatywnie ocenia fakt, że na dwa miesiące przed wygaśnięciem koncesji wciąż brak jest decyzji w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix