Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"

02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"
02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Historia politycznych misji Jacka Sasina - jak wybory kopertowe czy problem Turowa - pasmem sukcesów raczej nie jest. Teraz wicepremier otrzymuje nowe zdanie: staje na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Nowy szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma pełne poparcie swojej partii - chociaż zastępuje na tym stanowisku premiera i wiceprezesa PiS-u.

- Tam, gdzie się znam i gdzie mogę obserwować, mam bardzo dobre mniemanie i wysoką ocenę pracy pana premiera Sasina - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

- Ja kibicowałbym Sasinowi, żeby mu się udało, ale jak patrzę na to, co mu się nie udało, to obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna i jeszcze większe ceny - przekonuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Jacek Sasin odpowiada za spółki Skarbu Państwa. Miał tam zwalczać nepotyzm. Był zaangażowany w zażegnanie sporu z Czechami o Turów, którego nie udało się zażegnać i co okazuje się bardzo kosztowne. Wybory kopertowe, które Jacek Sasin miał zorganizować, ale się nie odbyły, też były bardzo kosztowne.

Jacek Sasin to w obozie władzy jeden z największych w obozie władzy ekonomicznych autorytetów. Pozostałymi są Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki. Jacek Sasin przejmuje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który doradza, opiniuje i koordynuje największe gospodarcze inwestycje w momencie, gdy inflacja jest rekordowo wysoka, a Polacy ją odczuwają i mówią o drożyźnie.

Rząd PiS-u, w którym Jacek Sasin jest wicepremierem, przygotował budżet na 2022 rok, w którym wpisał inflację na poziomie 3,3 procent, czyli ponad dwa razy mniejszą niż obecnie. - Gdyby taki budżet został przedstawiony w jakimkolwiek szanującym się przedsiębiorstwie, to prawdopodobnie dyrektor finansowy tej firmy byłby już na wypowiedzeniu - uważa profesor Marcin Kalinowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Rząd "powinien się martwić"

Nawet Adam Glapiński, szef NBP, który problemu inflacji długo nie dostrzegał, mówi, że w 2022 roku inflacja średnio będzie ponad dwa razy wyższa niż ta prognozowana przez rząd w budżecie.

Reporterzy "Faktów" TVN zapytali rzecznika rządu o to, kiedy budżet zostanie urealniony. Padła zaskakująca odpowiedź: - Inflacja też w jakiejś części powoduje, że wpływy do budżetu państwa są wyższe, ponieważ nominalnie mamy większe ceny na jakiś produktach, a siłą rzeczy też pewne przychody z podatku są nieco wyższe. W związku z tym to akurat nie powoduje większych problemów - stwierdził Piotr Mueller.

- Rząd się może cieszyć, że będzie miał większe dochody w budżecie, a z drugiej strony się powinien martwić, a widać, że się nie martwi. Tylko społeczeństwo się martwi, że zabraknie na płace dla nauczycieli, na płace dla policjantów, na płace dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Wiemy o tym. Na płace dla służby zdrowia i w ogóle wydatki dla służby zdrowia - komentuje profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

- My jesteśmy jednym z lepiej rozwijających się krajów. Nie tylko Unii Europejskiej, ale również, jeżeli chodzi o gospodarki światowe - przekonuje Anna Milczanowska z KP PiS.

- Rząd zachowuje się jak "paski" w TVP: "świat zazdrości nam cen", "mamy najtańsze paliwo", "rząd Polski jest wspaniały" - komentuje Barbara Nowacka.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS