Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • Wypadek autokaru wiozącego turystów. Kilkanaście osób poszkodowanych
  • Został poproszony o założenie maseczki, pobił pracownicę agencji pocztowej

Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"

Historia politycznych misji Jacka Sasina - jak wybory kopertowe czy problem Turowa - pasmem sukcesów raczej nie jest. Teraz wicepremier otrzymuje nowe zdanie: staje na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Nowy szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma pełne poparcie swojej partii - chociaż zastępuje na tym stanowisku premiera i wiceprezesa PiS-u.

- Tam, gdzie się znam i gdzie mogę obserwować, mam bardzo dobre mniemanie i wysoką ocenę pracy pana premiera Sasina - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

- Ja kibicowałbym Sasinowi, żeby mu się udało, ale jak patrzę na to, co mu się nie udało, to obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna i jeszcze większe ceny - przekonuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Jacek Sasin odpowiada za spółki Skarbu Państwa. Miał tam zwalczać nepotyzm. Był zaangażowany w zażegnanie sporu z Czechami o Turów, którego nie udało się zażegnać i co okazuje się bardzo kosztowne. Wybory kopertowe, które Jacek Sasin miał zorganizować, ale się nie odbyły, też były bardzo kosztowne.

40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"

40 osób w państwowych spółkach jest powiązanych ministrem aktywów państwowych i wicepremierem...

Jacek Sasin to w obozie władzy jeden z największych w obozie władzy ekonomicznych autorytetów. Pozostałymi są Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki. Jacek Sasin przejmuje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który doradza, opiniuje i koordynuje największe gospodarcze inwestycje w momencie, gdy inflacja jest rekordowo wysoka, a Polacy ją odczuwają i mówią o drożyźnie.

Rząd PiS-u, w którym Jacek Sasin jest wicepremierem, przygotował budżet na 2022 rok, w którym wpisał inflację na poziomie 3,3 procent, czyli ponad dwa razy mniejszą niż obecnie. - Gdyby taki budżet został przedstawiony w jakimkolwiek szanującym się przedsiębiorstwie, to prawdopodobnie dyrektor finansowy tej firmy byłby już na wypowiedzeniu - uważa profesor Marcin Kalinowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Rząd "powinien się martwić"

Nawet Adam Glapiński, szef NBP, który problemu inflacji długo nie dostrzegał, mówi, że w 2022 roku inflacja średnio będzie ponad dwa razy wyższa niż ta prognozowana przez rząd w budżecie.

Reporterzy "Faktów" TVN zapytali rzecznika rządu o to, kiedy budżet zostanie urealniony. Padła zaskakująca odpowiedź: - Inflacja też w jakiejś części powoduje, że wpływy do budżetu państwa są wyższe, ponieważ nominalnie mamy większe ceny na jakiś produktach, a siłą rzeczy też pewne przychody z podatku są nieco wyższe. W związku z tym to akurat nie powoduje większych problemów - stwierdził Piotr Mueller.

- Rząd się może cieszyć, że będzie miał większe dochody w budżecie, a z drugiej strony się powinien martwić, a widać, że się nie martwi. Tylko społeczeństwo się martwi, że zabraknie na płace dla nauczycieli, na płace dla policjantów, na płace dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Wiemy o tym. Na płace dla służby zdrowia i w ogóle wydatki dla służby zdrowia - komentuje profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

- My jesteśmy jednym z lepiej rozwijających się krajów. Nie tylko Unii Europejskiej, ale również, jeżeli chodzi o gospodarki światowe - przekonuje Anna Milczanowska z KP PiS.

- Rząd zachowuje się jak "paski" w TVP: "świat zazdrości nam cen", "mamy najtańsze paliwo", "rząd Polski jest wspaniały" - komentuje Barbara Nowacka.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix