Fakty - oglądaj online

Ceny w górę

Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"

Inflacja przez lata była słowem elektryzującym gospodarkę. Dziś nie jest, ale w portfelu rosnące ceny można poczuć, a zarobki nie rosną proporcjonalnie. Czy w naszej niezłej sytuacji gospodarczej inflacja może zaboleć?

To była chwila na pochwały dla rządu - za wyższe wynagrodzenia, emerytury i rekordowo niskie bezrobocie. - Jest to spadek poniżej 5 procent i to także jest mechanizm wspierający wzrost płac. Czyli krótko mówiąc Polakom żyje się lepiej - zapewnił we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Wszystko jednak zależy od punku widzenia. Wprawdzie lider partii rządzącej zauważył, że autostrady nie potaniały, ale dla ludzi na targowiskach ważne są codzienne zakupy i to co podrożało. - Wszystko po trochu drożeje - mówią kupujący.

Warzywa, masło, owoce

Zmiany są odczuwalne i to nie zmiany w stosunku do zeszłego roku, ale nawet do poprzedniego miesiąca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 30 dni najbardziej podrożały warzywa (o 6,7 proc. więcej), masło (3,3 proc.) i owoce (2,5 proc.). Zauważalnie drożeją też obuwie i odzież. Nie ma znaczenia jakie i gdzie są kupowane.

To wszystko co się dzieje - jak wysokie ceny jajek na stoisku na łódzkim bazarku, jak i w warszawskim sklepie, ceny masła przebijające wszelkie wyobrażalne granice - nakręcają inflację.

Średnio licząc rok do roku płacimy o ponad 2 procent. To też dane GUS. Taka inflacja jest jeszcze na bezpiecznym poziomie. - To normalna inflacja, jaka zdarza się w każdym dobrze rozwijającym się państwie. Wzrastają wynagrodzenia, mamy wzrost gospodarczy i to jest coś naturalnego, że takie zjawisko w każdej gospodarce się pojawia - zapewnia Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

"Inflacja nadal będzie rosła"

Teoretycznie tak. Zwłaszcza, gdy mamy wysoki wzrost gospodarczy. We wtorek ogłoszono, że za kwartał osiągnął on poziom 4,7 procent. Ekonomiści przypominają jednak, że ten wzrost wynika głównie z konsumpcji - stąd obawy o inflację i pytania.

- Pytam co się dzieje z inwestycjami przedsiębiorstw? Dlaczego inwestycji przedsiębiorstw nie ma? Są one niewystarczające. A te zapewnienia, że teraz mamy tempo wzrostu 5 proc. inwestycji po kilkunastu procentowym spadku nikogo nie mogą zadowolić - alarmuje prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier oraz członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Wydaje się, że inflacja nadal będzie rosła. Chociaż trudno powiedzieć, czy możemy się spodziewać jakiegoś skokowego wzrostu. Co najgorsze, te duże czynniki tworzące inflacje są poza naszą kontrolą - wskazuje dr Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Chodzi głównie o ceny paliwa. Podwyżki od trzech tygodni widać na stacjach benzynowych. - W ciągu trzech tygodni benzyna podrożała o 17, olej o 19, a gaz o 7 groszy na litrze - informuje Urszula Cieślak, ekspert paliwowy BM Reflex.

I lepiej na razie nie będzie. A droższe paliwa to niestety wyższe ceny.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
i3pk3fmun7qv
i3pk3fmun7qv

paliwo to akurat kwestia światowych cen ropy naftowej i ona nie ma związku z inflacją
2 lata temu benzyna była po ponad 5, dzisiaj jest taniej
druga sprawa, to ceny które pokazujecie
jajka 14 zł
a u mnie w osiedlowym np po 8
przypadek?
a bezmyślni widzowie i tak tych informacji nie zakwestionują

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dugma
   dugma

   Chcieliście "dobrej zmiany", to ją macie. Za chwilę od prezesa posłyszycie, że "przecież lokomotywy staniały", bo on już we wszystkim przypomina Gomułkę i zafunduje nam taki "dobrobyt" jak za Gomułki.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     garou

     Ja nie mam 500+ a ledwo przędę. Mam jedno dziecko. Nie mam sie z czego cieszyć.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 17 października

        Fakty z 17 października

        Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

        Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

        Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

        czytaj więcej »
       • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

        Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

        Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

        czytaj więcej »
       • "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

        "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

        Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w ataku na technikum w Kerczu na zajętym przez Rosję Krymie. Według wstępnych informacji w szkole doszło do wybuchu i użycia broni palnej. Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek - jeden z uczniów szkoły - wchodzi do budynku, trzymając karabin.

        czytaj więcej »
       • Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

        Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

        Marihuana legalna w Kanadzie. Można ją uprawiać, kupować albo posiadać. W miejsce ulicznych handlarzy i niepewnych źródeł to państwo przejmuje kontrolę i nakłada na marihuanę akcyzę. Dowcipni internauci przerabiają kanadyjską flagę - zamiast liścia klonowego jest liść marihuany.

        czytaj więcej »
       • "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

        "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

        Ojcowska troska i polityczne wsparcie. W roli troskliwego ojca - europoseł Ryszard Czarnecki. Jego 30-letni syn dość późno wyleciał z gniazda, o czym świadczy nagrana rozmowa z restauracji "Sowa i przyjaciele", w której europoseł Czarnecki troszczy się o jego staż w banku.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na czwartek 18 października

        Prognoza pogody na czwartek 18 października

        W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W dzień pogodnie, tylko na południu kraju więcej chmur. Również na Pomorzu Zachodnim zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu możliwe niewielkie opady deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodzie na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 16 października

        Fakty z 16 października

        W "Faktach" o sondażu, który pokazuje w Łodzi miażdżącą przewagę atakowanej przez przeciwników Hanny Zdanowskiej oraz o przedwyborczej mobilizacji w stolicy. Tu z kolei sondaże pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego, ale Patryk Jaki nie jest bez szans. Powiemy także o spotkaniu Roberta Kubicy z premierem Mateuszem Morawieckim. To echa kelnerskich taśm i tego, co premier powiedział o rajdowcu niegdyś przy posiłku. Teraz Kubica mówi, że nie żywi urazy do premiera. Tymczasem na Mierzei Wiślanej pod jej przekop Jarosław Kaczyński symbolicznie wbił łopatę. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       tvnpix