Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"

14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"
14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"
Paweł Płuska | Fakty TVN
14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"Paweł Płuska | Fakty TVN

Inflacja przez lata była słowem elektryzującym gospodarkę. Dziś nie jest, ale w portfelu rosnące ceny można poczuć, a zarobki nie rosną proporcjonalnie. Czy w naszej niezłej sytuacji gospodarczej inflacja może zaboleć?

To była chwila na pochwały dla rządu - za wyższe wynagrodzenia, emerytury i rekordowo niskie bezrobocie. - Jest to spadek poniżej 5 procent i to także jest mechanizm wspierający wzrost płac. Czyli krótko mówiąc Polakom żyje się lepiej - zapewnił we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Wszystko jednak zależy od punku widzenia. Wprawdzie lider partii rządzącej zauważył, że autostrady nie potaniały, ale dla ludzi na targowiskach ważne są codzienne zakupy i to co podrożało. - Wszystko po trochu drożeje - mówią kupujący.

Warzywa, masło, owoce

Zmiany są odczuwalne i to nie zmiany w stosunku do zeszłego roku, ale nawet do poprzedniego miesiąca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 30 dni najbardziej podrożały warzywa (o 6,7 proc. więcej), masło (3,3 proc.) i owoce (2,5 proc.). Zauważalnie drożeją też obuwie i odzież. Nie ma znaczenia jakie i gdzie są kupowane. To wszystko co się dzieje - jak wysokie ceny jajek na stoisku na łódzkim bazarku, jak i w warszawskim sklepie, ceny masła przebijające wszelkie wyobrażalne granice - nakręcają inflację. Średnio licząc rok do roku płacimy o ponad 2 procent. To też dane GUS. Taka inflacja jest jeszcze na bezpiecznym poziomie. - To normalna inflacja, jaka zdarza się w każdym dobrze rozwijającym się państwie. Wzrastają wynagrodzenia, mamy wzrost gospodarczy i to jest coś naturalnego, że takie zjawisko w każdej gospodarce się pojawia - zapewnia Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

"Inflacja nadal będzie rosła"

Teoretycznie tak. Zwłaszcza, gdy mamy wysoki wzrost gospodarczy. We wtorek ogłoszono, że za kwartał osiągnął on poziom 4,7 procent. Ekonomiści przypominają jednak, że ten wzrost wynika głównie z konsumpcji - stąd obawy o inflację i pytania. - Pytam co się dzieje z inwestycjami przedsiębiorstw? Dlaczego inwestycji przedsiębiorstw nie ma? Są one niewystarczające. A te zapewnienia, że teraz mamy tempo wzrostu 5 proc. inwestycji po kilkunastu procentowym spadku nikogo nie mogą zadowolić - alarmuje prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier oraz członek Rady Polityki Pieniężnej. - Wydaje się, że inflacja nadal będzie rosła. Chociaż trudno powiedzieć, czy możemy się spodziewać jakiegoś skokowego wzrostu. Co najgorsze, te duże czynniki tworzące inflacje są poza naszą kontrolą - wskazuje dr Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Chodzi głównie o ceny paliwa. Podwyżki od trzech tygodni widać na stacjach benzynowych. - W ciągu trzech tygodni benzyna podrożała o 17, olej o 19, a gaz o 7 groszy na litrze - informuje Urszula Cieślak, ekspert paliwowy BM Reflex.

I lepiej na razie nie będzie. A droższe paliwa to niestety wyższe ceny.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS