Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Niedźwiedzie z warszawskiego zoo zostaną przeniesione
  • Niezwykły przykład sąsiedzkiej pomocy. "Dla pani Oli i jej dziecka spróbujemy zbudować nowy dom"
Surowy wyrok

Porównywał szczepionki do komór gazowych. "Sroga kara" dla lekarza

Doktor Hubert Czerniak został skazany przez Naczelny Sąd Lekarski na dwa lata zawieszenia prawa wykonywania zawodu. To pierwszy tak surowy wyrok dla lekarza, który podważał w publicznych wypowiedziach zasadność szczepień.

Przedszkola w Białymstoku tylko dla zaszczepionych dzieci

Brak szczepienia równoznaczny jest z brakiem miejsca w przedszkolu. Białystok to kolejne miasto,...

Doktor Hubert Czerniak przez najbliższe dwa lata nie będzie mógł przyjmować pacjentów, kierować ich na badania i wypisywać recept. Taką karę nałożył na niego Naczelny Sąd Lekarski za jego antyszczepionkowe wypowiedzi.

- Jest to pierwszy wyrok, w którym zdecydowaliśmy się, ze względu na lata działalności i brak jakiegokolwiek umiaru w tym co robi, na tak surowy wyrok. Jest to pierwszy tak surowy wyrok - wyjaśnia dr Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego

Do tej pory sądy lekarskie wobec lekarzy antyszczepionkowców orzekały jedynie upomnienia i nagany. W ten sposób w ostatnich latach ukarali siedmiu lekarzy.

- Tym razem sąd zdecydował się na srogą karę - zawieszenie w prawie wykonywania zawodu. Uniemożliwienie wykonywania świadczeń, i to na dwa lata, jest rzeczywiście bardzo srogim orzeczeniem - ocenia Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Zapowiedź odwołania

"Faktom" nie udało się skontaktować z Hubertem Czerniakiem, choć lekarz do tej pory często występował przed kamerami. W publicznych wypowiedziach pytał: "Czy mam się zgodzić na faszyzm i mordowanie ludzi, tylko przy użyciu strzykawek, a nie komór gazowych?"

Ogromna kara lub usunięcie dziecka z placówki. Nowe przepisy w sprawie szczepienia w Niemczech

Bundestag przegłosował ustawę wprowadzającą obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach,...

Lekarz publicznie krytykował też między innymi kalendarz szczepień.

Było to jeden z powodów, dla których postępowanie wobec niego wszczął Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

W zeszłym roku Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi zawiesił Czerniakowi prawo wykonywania zawodu na rok. Wówczas doktor Czerniak odwołał się do Naczelnego Sądu Lekarskiego, który karę podwyższył do dwóch lat.

- W każdej grupie zawodowej, także wśród lekarzy, są ludzie, którzy chcą zaistnieć. Można w naszej grupie zawodowej zaistnieć dzięki niezwykłej fachowości, a czasem zdarza się tak, że lekarze chcą zaistnieć tak, jak robią to celebryci - wywołując skandal - ocenia dr Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Za skandal środowisko medyczne uważa podważanie idei szczepień. To szkodzi pacjentom - mówią wprost lekarze. Tym bardziej, że z każdym rokiem wzrasta w Polsce liczba niezaszczepionych dzieci.

- Nie możemy się pogodzić jako środowisko lekarskie z tym, że ktoś mówi rzeczy nieprawdziwe, jednocześnie podpierając się autorytetem lekarza - dodaje doktor Miarka.

Doktor Hubert Czerniak w internecie zapowiedział, że od wyroku Naczelnego Sądu Lekarskiego złoży kasację do Sądu Najwyższego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix