Zapisane w płucach
USG płuc pomoże w wykrywaniu COVID-19? "To jest badanie subiektywne"
Włoscy naukowcy doszli do wniosku, że USG płuc może wykryć COVID-19 już na pogotowiu. Polscy specjaliści uważają, że nie zrewolucjonizuje to jednak diagnostyki tej choroby.
Z Włoch, prosto ze szpitala w Turynie na łamy pisma naukowego "Annals of Emergency Medicine" przebiła się entuzjastyczna informacja cytowana przez agencje prasowe, między innymi przez PAP: "COVID-19 można poprawnie zdiagnozować dzięki USG płuc od razu na pogotowiu".
To, zdawałoby się, dobra wiadomość, zważywszy na to, że testy czasami zawodzą: zbyt szybko wykonane, we wczesnej fazie zakażenia mogą choroby nie wykryć.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
- Wykazano w wielu przypadkach, na wielu grupach pacjentów, że istnieje grupa, u której zmiany w płucach wyprzedzają pojawienie się dodatniego wyniku RT-PCR (jedna z metod testowania - przyp. red.) - tłumaczy prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek zaledwie 5733 nowe przypadki zakażenia...Duży spadek liczby nowych zakażeń w statystykach. Minister studzi nastroje
- Na pewno badanie ultrasonograficzne jest badaniem najmniej inwazyjnym, w ogóle jest badaniem bezinwazyjnym, ale z drugiej strony trudno mi powiedzieć, czy jest badaniem powtarzalnym, bo zależy, kto przyłoży głowicę i co opisze. To jest badanie subiektywne - ocenia radiolog prof. Tadeusz J. Popiela.
"COVID-19 uczy pokory"
Na SOR-ach nie ma zbyt wielu rąk do pracy. - Powinniśmy to w warunkach pogotowia ratunkowego robić i izb przyjęć czy SOR-ów. To proszę mi pokazać, który SOR ma specjalistę radiologa czy pulmonologa, który zrobi odpowiedzialnie USG płuc? - pyta pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.
Nie u wszystkich w płucach widać te zmiany wcześniej. USG nie zastąpi zwykłych testów, ale tam, gdzie to jest możliwe, warto jak najczęściej tą metodą diagnozować chorych podejrzanych o zakażenie koronawirusem.
- To jest metoda, która poszerza znacznie diagnostykę. W jednym gabinecie mamy pobranie materiału genetycznego, pacjent ma duszność, podejrzewamy zapalenie płuc, i to USG może pomóc nam odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia między innymi z tą infekcją - opisuje dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
To wiadomo było i wcześniej, bez publikacji.
- Wiemy, że wiele rzeczy, które były na początku takie cudowne, okazały się być mało cudowne, więc w związku z tym uczy nas strasznie ten COVID-19 pokory, całe środowisko medyczne, nas wszystkich uczy pokory. I powiem, że wolałabym, abym nie zachorowała i życzę tego wszystkim państwu - twierdzi dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 stycznia
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, co natychmiast wywołało protesty Strajku Kobiet. W programie opowiemy również o obostrzeniach obowiązujących osoby przybywające do Wielkiej Brytanii, a także historie tych, których życie uratował sprzęt zakupiony przez WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Jest uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Przed siedzibą TK zebrali się protestujący
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Z rządu popłynęły sygnały, że jeszcze w środę wyrok ma się ukazać w Dzienniku Ustaw. To natychmiast wywołało reakcję Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - wieczorem w kilku miastach Polski rozpoczęły się protesty, w tym przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
czytaj więcej »Do kiedy potrwają obostrzenia? "Dyskusja trwa"
W czwartek rząd ma ogłosić decyzję w sprawie obostrzeń i wtedy będzie wiadomo czy zakazy zostaną, czy znikną. Wiele branż liczy się z tym, że ich działalność zostanie ograniczona jeszcze przez kilka miesięcy. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenił, że punktem zwrotnym może być maj, do kiedy może zostać zaszczepiona większość seniorów, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu.
czytaj więcej »Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"
Czy produkowane w Unii szczepionki są wywożone zagranicę i sprzedawane drożej w innych krajach pyta Komisja Europejska, bo straciła cierpliwość. Zaktualizowany przez rząd kalendarz dostaw szczepionek kończy się na przełomie marca i kwietnia. Jak będą wyglądały kolejne? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.
czytaj więcej »Zbigniew Girzyński zawieszony po zaszczepieniu. "Zachowanie niegodne"
Poseł Zbigniew Girzyński zaszczepił się przeciwko COVID-19 - jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak on sam tłumaczy. Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS.
czytaj więcej »"Nie można zatrzymać kultury". Paszporty "Polityki" rozdane
Pusto na scenie, pusto na widowni. Teatry, kina, filharmonie, muzea - wszystko jest zamknięte. W tych pandemicznych warunkach "Polityka" rozdała swoje Paszporty. Kultura w czasach zarazy istnieje, choć czasami w nieco innej formie.
czytaj więcej »76. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nigdy, przenigdy nie zapominajmy"
W środę, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna uroczystość w tym byłym niemieckim obozie zagłady. W samym obozie Auschwitz-Birkenau naziści zabili ponad 1,3 miliona ludzi, w tym około 1,1 miliona Żydów.
czytaj więcej »Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii muszą udać się na przymusową, płatną kwarantannę
Dziesięć dni kwarantanny w hotelu dla tych, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z krajów wysokiego ryzyka. To przymus i to drogi, bo za te 10 hotelowych nocy trzeba będzie samemu zapłacić. Na liście krajów wysokiego ryzyka są 22 państwa i na razie nie ma na niej Polski, ale zawsze może się to zmienić.
czytaj więcej »Łódzki sąd orzekł, że obowiązujący zakaz zgromadzeń jest niezgodny z konstytucją
Nielegalne jest ograniczanie prawa do zgromadzeń, bo nie ma ogłoszonego stanu nadzwyczajnego. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok, w którym stwierdził, że rząd nie ma prawa zakazywać zgromadzeń - rządowe rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją.
czytaj więcej »Leśnicy idą na wojnę ze śmiecącymi w lasach. Kupują 10 tysięcy fotopułapek
Leśnicy znaleźli w lesie górę śmieci, ale dzięki fotopułapce mają podejrzanego, o którego ukaranie mogą zawnioskować do sądu. Orężem w walce z tymi, co śmiecą w lasach na potęgę, ma być aż dziesięć tysięcy fotopułapek.
czytaj więcej »"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 28 stycznia
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze kraju opady śniegu (do 5 cm). Na Dolnym Śląsku możliwy także deszcz ze śniegiem. Ślisko. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków zmieniających się.
czytaj więcej »Fakty z 26 stycznia
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. W programie powiemy również o Jadwidze Emilewicz, ojcu Tadeuszu Rydzyku, skazanym na dożywocie Kajetanie P. i branży fitness, która domaga się otwarcia. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »